Nonda ZUS Smart Tire Safety Monitor recenze: monitorování tlaku v pneu pro každé auto

ZUS Smart Tire Safety Monitor titul

Současným trendem je dělat z kdysi obyčejných zařízení, takzvaná zařízení chytrá, byť v některých případech působí snaha o vylepšení běžných věcí “chytrými” funkcemi až úsměvně. Jednou z oblastí, kam chytré technologie již delší dobu pronikají jsou i automobily. Abyste si užili jejich výhod, nemusíte nutně kupovat nový vůz, na trhu je totiž celá řada řešení, jak i vašemu současnému vozidlu dodat řadu pokročilých funkcí. Již dříve jsme otestovali například Chytré auto od T-Mobile a nyní se podíváme na monitor tlaku v pneumatikách Nonda ZUS Smart Tire Safety Monitor, který jsou dílem skládačky pro vytvoření chytrého auta.

Obsah recenze Nonda ZUS Smart Tire Safety Monitor

Obsah balení

Uvnitř prodejního balení ZUS Smart Tire Safety Monitor se nachází samotné monitory tlaku společně s matičkami pro jejich zajištění a řídící jednotkou. Jednotku můžete do interiéru auta připevnit pomocí přibaleného suchého zipu. Vedle toho zde ale nalezneme také sáček obsahující příslušenství, které byste měli mít neustále v autě. Ten obsahuje klíč pro dotažení/povolení zajišťujících matiček a náhradní krytku monitoru tlaku.

ZUS Smart Tire Safety Monitor balení

Design a konstrukce

Celý set ZUS Smart Tire Safety Monitor se skládá ze samotných senzorů, které namontujete na ventilky a řídící jednotky, kterou lze spárovat s telefonem. Samotné monitory tlaku mají průměr 21 mm a výšku 18 mm a jejich hmotnost činí 7,9 gramu. Konstrukce samotného senzoru je kovová, jeho vrchní kryt je však plastový, proto také výrobce přibaluje jeden náhradní, pro případ rozbití. Po odšroubování vrchního krytu získáte přístup k baterii, která senzor napájí. Jedná se o standardní baterii CR1632, kterou koupíte prakticky v každém elektru. Dle výrobce by baterie v senzorech měly vydržet více než 1 rok při každodenním tříhodinovém provozu auta.

ZUS Smart Tire Safety Monitor na autě

Přijímač – řídící jednotku, chcete-li – umístíte do interiéru automobilu, má na délku 85 a na šířku 38 mm. Z jednotky pak vede ještě 20 cm dlouhý USB kabel, který zapojíte do klasické nabíječky pro smartphone. Požadován je zdroj s proudem minimálně 1A. Napájecí adaptér se v balení nenachází už z jednoho prostého důvodu, společnost Nonda totiž má ve svém portfoliu i USB nabíječku do auta, která je navíc doplněna o monitorování stavu vaší autobaterie. Pokud máte v autě adaptér pouze s jedním USB, nemusíte se o nabíjení svého smartphonu obávat, řídící jednotka ZUS Smart Tire Safety Monitor totiž obsahuje také USB výstup, přes který můžete nabíjet jiná zařízení.

Nonda ZUS Smart Tire Safety Monitor

Nonda ZUS Smart Tire Safety Monitor

  • Konektivita Bluetooth
  • Hmotnost Senzor 7,9 g, přijímač 33 g
  • Představení na trh 1.8.2017
  • Rozmery 38 x 85 mm
  • Baterie výdrž minimálně 1 rok

Na to, že je něco v nepořádku vás pak nemusí nutně upozornit jen telefon ale i samotná řídící jednotka zvukovou i světelnou signalizací. Po jejich bocích se totiž nalézá čtveřice diod. Dokud všechny svítí zeleně, je vše v pořádku. To, ke kterému kolu daný indikátor náleží poznáte snadno díky tomu, že tvar jednotky připomíná siluetu auta.

ZUS Smart Tire Safety Monitor jednotka 3

Instalace

Samotná instalace zařízení je velmi snadná a zvládne ji i člověk s naprosto minimálními technickými schopnostmi. V první řadě je potřeba připojit přijímač do napájecího adaptéru a zapnout zapalování, aby se aktivoval. U aut, kde je 12V zásuvka neustále pod napětím vzniká problém s vypínáním celého systému ZUS Smart Tire Safety Monitor. Spotřeba samotného zařízení je naprosto minimální a vaši autobaterii by tak ohrozit neměla, ale pokud nebudete ZUS Smart Tire Safety Monitor vypínat, bude výdrž baterií v senzorech na ventilcích mnohem nižší než výrobcem udávaný rok. Zpět ale k samotné instalaci.

ZUS Smart Tire Safety Monitor senzor

Po aktivaci řídící jednotky můžete začít se samotnou instalací senzorů na ventilky. Každý z nich na sobě má napsáno, na které kolo jej namontovat. Čepičky ventilků nahradíte senzory tlaku, přičemž doporučujeme senzory zajistit dotažením matiček, které se nalézají v balení. Případnému nenechavci pro odšroubování ventilku sice stačí i obyčejný klíč, alespoň ale senzor neodšroubuje pouze rukou a vedle toho máte také jistotu, že se neuvolní během jízdy. Trochu jsme se obávali, jak budou nemalé “ventilky” na kolech vypadat, musíme ale uznat, že pokud se na ně vyloženě nezaměříme, nijak zvlášť vzhled kol nehyzdí. Tento vjem je však do jisté míry subjektivní a také si dokážeme představit, že na jiném designu kol mohou působit mnohem více nepatřičně.

ZUS Smart Tire Safety Monitor na autě 2

Aplikace a použití

Po úspěšném zapojení a namontování ZUS Smart Tire Safety Monitor už zbývá jen celý systém uvést do provozu pomocí aplikace. Tu musíme pochválit za její jednoduchost a také za to, že se jedná o univerzální aplikaci pro celý ZUS Connected systém, do kterého ZUS Smart Tire Safety Monitor patří. Vedle monitoru tlaku v pneumatikách pak společnost Nonda nabízí také couvací kameru, chytrý nabíjecí adaptér monitorující stav vaší autobaterie, jednoduché handsfree s možností bezdrátově přehrávat hudbu i přes starší autorádia či diagnostickou jednotku do OBDII zásuvky.

ZUS Connected Car System – Enhance your driving safety

ZUS Connected Car System - Enhance your driving safety

Jednoduchá a přehledná

Po vytvoření účtu stačí jen následovat průvodce prvním spuštěním, spárovat telefon se systémem ZUS Smart Tire Safety Monitor a nakonfigurovat vaše vozidlo – zejména tedy zadat výrobcem předepsaný tlak v pneumatikách. Mimo toho lze v aplikaci nastavit také horní a spodní limit či toto nastavení nechat na aplikaci samotné. K dispozici je také výběr preferované jednotky tlaku a teploty. Aplikace je přehledně rozdělena na několik záložek, ty využijete v závislosti na tom, které chytré vychytávky od společnosti Nonda vlastníte. Základní obrazovkou je “Dashboard” kde vidíte aktuální informace o vozidle hned z několika zařízení ZUS Connected. Mimo jiné se zde zobrazují také informace z námi testovaných senzorů tlaku v pneu. Po zvolení jednoho kola aplikace ukáže nejen aktuální hodnoty, ale také jejich záznam za období až 30 dnů.

Vedle tlaku v pneumatikách umí ZUS Smart Tire Safety Monitor sledovat také okolní teplotu. Díky tomu a vlastnímu algoritmu AccuTemp tak zařízení dokáže upozornit na unikající tlak v pneumatice dostatečně dopředu na to, aby jste stačili s pneumatikou bezpečně dojet či ji překontrolovat nebo dofouknout. Dle výrobce by právě díky AccuTemp měl být ZUS Smart Tire Safety Monitor schopen detekovat i malé úniky vzduchu a mimo to předejít planým poplachům v důsledku změny teploty. Celý systém navíc nepotřebuje k fungování připojený smartphone, ten je opravdu nutný jen pro prvotní nastavení. Upozornění funguje i bez něj a historie tlaku a teploty se zaznamenává i bez aktuálně připojeného telefonu.

ZUS - Save Car Expenses
ZUS - Save Car Expenses

Závěr

Nonda ZUS Smart Tire Safety Monitor lze na našem trhu zakoupit za 3 200 Kč s DPH, což je (i vzhledem ke kvalitám tohoto zařízení) nemalá částka, kterou většina potenciálních zájemců nejspíš nebude ochotna zaplatit. Pokud vás však vyšší cena neodradí, může vaše auto získat šikovného pomocníka.

Argumentů ke koupi je hned několik. V první řadě je zde bezpečnost, jelikož nesprávný tlak v pneumatikách ovlivňuje jízdní vlastnosti vozidla a v krajním případě může stát i za autonehodou. Dále dostanete dostatečně dopředu varování, že je s některou pneumatikou něco v nepořádku. Některé automobily sice umí také upozornit na nízký tlak v pneumatice, oproti velké části z nich by však systém ZUS Smart Tire Safety Monitor měl na problém upozornit mnohem dříve. Poslední důvod, proč byste tento systém mohli chtít také na svém autě je čistě ekonomický a u aktivnějších řidičů by v dlouhodobém horizontu by mohl vyvážit i vyšší cenu. Pokud totiž jezdíte na podhuštěné pneumatice, má to nepříznivý vliv na spotřebu vašeho vozu.

Klady

+ snadná instalace
+ monitorování tlaku i teploty
+ detekce i malých úniků
+ funguje také samostatně bez smartphonu

Zápory

– vyšší pořizovací cena
– v balení nenaleznete napájecí adaptér

Za zapůjčení děkujeme společnosti Alza.cz.

Líbí se vám myšlenka chytrého monitoru tlaku v pneumatikách?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)