Nokia Normandy – další únik odhaluje Android s dlaždicemi

normandy

Spekulace o tom, zda Nokia chystá, nechystá, či chystala (ale ukončila) projekt chytrého telefonu s Androidem zatím nebyly oficiálně potvrzeny ani vyvráceny žádným věrohodným zdrojem. Jedna věc je ale jistá: na Internet prosakuje stále více indicií naznačujících, že bychom se skutečně nakonec mohli dočkat telefonu s Androidem ve finském podání.

Nokia doslova obrací Android na hlavu Nokia doslova obrací Android na hlavu

Zatím posledním únikem z „dílny“ @evleaks je snímek uživatelského prostředí, díky kterému se můžeme blíže podívat na to, jak Nokia upravila Android k obrazu svému. Nutno konstatovat, že provedené změny jsou poměrně radikální, a pokud Normandy skutečně někdy spatří světlo světa, bude práce s ním pro budoucí majitele zcela novou zkušeností.

Je očividné, že finský výrobce dělá (nebo dělal) všechno pro to, aby napodobil grafický styl „Metro“ a přiblížil způsob ovládání platformě Windows. Na uvedených snímcích například není k vidění jeden z typických rysů Androidu – možnost umísťovat na plochu widgety, nicméně k definitivním závěrům by bylo nutné vidět více obrázků či ještě lépe video.

Takto údajně vypadá Android v podání Nokie Takto údajně vypadá Android v podání Nokie

Podle dalších informací by měla Nokia Normandy pracovat ve dvou režimech UI – první rozhraní nabídne čtyřúhelníkové ovládací prvky, velmi připomínající živé dlaždice ve stylu Windows Phone. V tomto okamžiku není známo, zda jsou tyto dlaždice dynamické, nicméně počítat bychom mohli se složkami a „připnutými“ aplikacemi.

Druhé rozhraní se naprosto odlišuje od všeho, co jsme zatím mohli vidět – místo widgetů, dlaždic a ikon aplikací se dá přirovnat k režimu agendy v kalendářových aplikacích. Je ale docela možné, že se jedná jen o náhradu oznamovací lišty, protože tento mód obsahuje informace podobné těm, které lze na Androidu vidět v notifikační liště.

V obou režimech je k vidění několik klíčových detailů, jež byly spatřeny v předchozích únicích – například stavový řádek v zařízení ukazuje instalaci dvou SIM karet, uživatelské rozhraní v prvním režimu je v souladu se záběry, které jsme viděli už dříve.

Obrázek uživatelského prostředí z předchozího úniku Obrázek uživatelského prostředí z předchozího úniku

Reakce odborných médií jsou poměrně rozporuplné – například Quentyn Kennemer ze serveru Phandroid označuje uživatelské prostředí jako „značně zmatené“, kdy „neví, jestli chce být Windows nebo Androidem“.

Kromě snímku uživatelského prostředí se na @vizileaks také objevila další fotografie, zachycující údajně Nokii Normandy. Jasně červená barva naznačuje, že pokud by skutečně Finové hodlali vyrábět telefony s Androidem, patrně bychom se dočkali zářivých barevných variací ve stylu Lumií.

Údajná fotografie telefonu Nokia Normandy Údajná fotografie telefonu Nokia Normandy

Ačkoli se výše uvedené obrázky zdají být skutečné a věrohodné, doporučujeme zůstat nohama na zemi. Nedá se totiž říci, zda jde o aktuální materiály, nebo několik let staré snímky experimentů, které Microsoft ukončil.

Zdroje: Phandroid, Mobil Telefon, Hi-Tech, XDA Developers, @evleaks, @vizileaks, AndroidSPIN, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)