TOPlist

Nexus One – recenze a odpovědi

Nexus5

[Aktualizováno – viz konec článku]

O „supertelefonu“ Nexus One, pod kterým je podepsána společnost Google, se už napsalo textů až až. V této recenzi se proto nebudeme zabývat podrobnými specifikacemi či parametry (pokud Vás ale zajímají, rozhodně nejlepší místo pro jejich průzkum bude oficiální stránka telefonu). Zaměříme se spíše na zajímavosti, subjektivní dojmy z používání a hlavně – odpovědi na Vaše otázky.

Shrnutí

google nexus one 3Dovolte mi začít netradičně – shrnutím: Nexus One je opravdu rychlý. Podle mého názoru se jedná o aktuálně bezkonkurenčně nejlepší telefon běžící na platformě Android – ve srovnání s předchozími androidími telefony jde opravdu o mílový skok dopředu a to vše díky výrazně rychlejšímu procesoru. I tak lze ale najít malá překvapení či nedostatky, které přecejen na dokonalém dojmu trošku ubírají. Podobně to je bohužel s některými nedostatky, které z ostatních androidích telefonů už známe – mnohé bohužel přetrvaly.

Hardware

nexus one specs shot1Co se zpracování týká, je Nexus One opravdu excelentní. Už na první dotek je cítit robustnost a dojem přetrvává i při každodenním nošení. Ta-tam je plastovost předchozích telefonů od HTC. Nexus je sice možná o něco těžší, ale v ruce opravdu příjemný. Velmi příjemná je také tloušťka telefonu – je totiž opravdu tenký, takže se pohodlně vejde do kapsy u kalhot.

Podstatnou část přední strany telefonu pokrývá veliký display (3.7 palců), ten je pak doplněn vepředu pouze čtyřmi dotekovými tlačítky a „kuličkou“ (kterou známe již z předchozích androidích telefonů od HTC). Kupodivu se tedy opravdu obejde bez klasického červeného a zaleného tlačítka pro položení a přijetí hovoru – ty jsou při práci nahrazeny „softwarovými tlačítky“ na displayi. Čtyři základní tlačítka (zpět, menu, domů a hledat) jsou bohužel pouze doteková (ve spodní, pevně vyhrazené části displaye), což mne zprvu docela rozladilo. Postupem času se ale ukázalo, že to není až takový problém, jen je holt nelze nahmatat, ale s tím se žít dá.

Pro úplnost ještě další dvě tlačítka – v horní části telefonu je tlačítko pro odemykání obrazovky a zapínaní telefonu. Zboku pak dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti.

Jak jsem již zmínil, display (technologie AMOLED) je už od prvního pohledu opravdu veliký a parádně kontrastní – ani jeho rozlišení 800 x 480 se jen tak v mobilním telefonu nevidí. Pravdou ale je, že ne každá aplikace je na tak velký display připravena. Narazil jsem na několik her, jež s rozlišením měly problémy. Obecný problém to ale samozřejmě není – drtivá většina aplikací funguje bez jakéhokoli ústupku.

zadekPřekvapením pro mne bylo použití Micro USB portu, namísto dnes daleko rozšířenějšího Mini USB (Micro USB je ještě menší a přiznávám, že Nexus je první telefon, u kterého jsem se s ním potkal – pravdou ale je, že Micro USB by měl být do roku standardním konektorem který bude dokonce vynucovat EU – někdo s ním holt začít musel :). Trošku nepříjemné je, že si proto telefon jen tak u známého zatím nenabijete. Věřím ale, že Micro USB se brzy rozšíří daleko více.

Naopak velkým plusem je skvělý nápad s dvojím mikrofonem. Jeden mikrofon je klasický ten, do kterého při hovoru mluvíte. Z druhé strany telefonu je ale schován ještě jeden. Ten slouží k redukci šumu – což doopravdy funguje a pomáhá výrazně zlepšit kvalitu hovoru! (viz odpovědi níže)

Další výbava pak už je pro Android telefony poměrně klasická – bluetooth, wi-fi, GPS, akcelerometr, kompas, foťák (v tomto případě ma skvělých 5 megapixelů a navíc přisvětlení pomocí LED-blesku). Hezká je možnost použití 3.5mm jacku pro připojení jakýchkoli sluchátek (což ještě u HTC Magic k dispozici nebylo, HTC Hero už toto samozřejmě zná).

A k hardwaru jistě patří i tolik opěvovaný a výkonný procesor, srdce telefonu. Jde o 1GHz (ano, jedno-gigahertzový) procesor Snapdragon. Není to tak dávno, kdy byly podobné procesory v běžných desktopových počítačích, dnes jej můžete mít v kapse. A na výkonu to je opravdu znát. Při každé akci telefon reaguje okamžitě, zážitek z jeho použití tak je o řád jinde, než býval dříve.

Software

Telefon je už od svého počátku vybaven nejnovější verzí systému Android – verzí 2.1. Najdeme v něm proto vše, o čem jsme slyšeli v případě telefonu Motorola Droid (Milestone), ale také pár novinek.

První, s čím se každý z nás při používání telefonu setká, je jeho boot (nastartování). Ten bohužel rychlostí nijak neoslní (jak to vypadá, se můžete mrknout například na tomto videu). Příjemné je naopak zajisté to, že bootovat není potřeba nijak často – ani při delším používání jsem nepociťoval žádné problémy, takže restart opravdu potřeba nebyl.

[Omluvte prosím špatnou kvalitu screenshotů, spolu s telefonem k nám bohužel nedorazil Micro USB káblík, který by nám umožnil vytvořit screenshoty pomocí nástrojů z Android SDK. Museli jsme proto display odfotit „zvenku“.]

lock screen

Po naběhnutí nás přivítá nová „lock screen“ zobrazující aktuální čas, která se odemyká (pro Android netradičně) přetažením tlačítka zleva doprava. Pokud však telefon pouštíte poprvé, budete samozřejmě vyzváni k provázání telefonu s Google účtem, bez kterého jsou jeho schopnosti snad poloviční. Novinkou je možnost použití více účtů vedle sebe, a to nejen Google, ale třeba i Facebook nebo Microsoft Exchange ActiveSync (každý pak může třeba synchronizovat něco jiného). Android Market je ale s Google účtem svázán.

A co je tedy k vidění nového? Je to zejména mnoho malých ale příjemných vylepšení – scrollovaní seznamem aplikací je hezčí, než bývalo (s 3D efektem), k dispozici je hned 5 pracovních ploch (namísto dřívě běžných 3) a je vylepšeno i přepínání mezi nimi. Novinkou jsou také animované wallpapery (například vlnící se voda pod ikonkami), o užitečnosti této vlastnosti lze ale polemizovat.

Co se předinstalovaných aplikací týká, největších změn jistě doznala fotogalerie, která je nyní plná nových efektů a konečně například umožňuje „šoupat“ obrázky prstem. Také webový prohlížeč je značně upraven – již není potřeba zoomovat tlačítky, vystačíte si s dvojklikem a místo náhledů je k dispozici pouze seznam otevřených oken.

galerie

Verze telefonu, kterou jsme měli zapůjčenou, nebyla bohužel ještě připravena pro český trh, takže nemůžeme posoudit, jak to je s lokalizací a co všechno bude jednoho krásného dne v české verzi telefonu k dispozici. Zatím to bohužel vypadá, že navigace to nebude (ta je momentálně k dispozici pouze v USA) ani přepis mluveného slova do textu si zřejmě hned neužijeme (s angličtinou ovšem funguje výborně – až na cenzuru, o které jsme psali nedávno).

Tou nejzásadnější změnou je ale (opět) rychlost. Samozřejmě za to může především procesor a při použití aplikací je rychlost vážně znát  – browser se pouští prakticky okamžitě, stejně jako homescreen (hlavní obrazovka telefonu). Přepínání mezi aplikacemi je proto opravdu pohodlné. Výkon je znatelný například také na softwarové klávesnici – její rozložení ani vzhled se bohužel zatím nezměnil, reakční doba se ovšem výrazně zlepšila.

Používání

Telefon používám zatím zhruba týden a velmi rychle jsem si na něj zvyknul. Je to opravdu první Android telefon, který si můžete jen užívat – rychlost se kterou vše reaguje je oslňující. Na starších telefonech jsem bohužel mnohdy narazil na moment, kdy se vše na několik sekund zaseklo (zřejmě díky Javovskému garbage collectoru) a nebylo možno dělat vůbec nic. To nám s Nexusem opravdu nehrozí.

Konečně se mi tak dostal do rukou telefon, u kterého není otrava pustit prohlížeč a přečíst si něco na webu. Obzvláště v místech s pokrytím 3G (kterých bohužel u T-Mobile zatím moc není) je vážně radost websurfovat.

Co se multimédií týká, pořád ještě zřejmě telefon nenahradí kvalitní digitalní foťák nebo kameru. Pro rodinné dokumentární fotografie a videa je však kvalita zachycených obrázků víc než dostačující. Ostatně, posuďte sami.

umele osvetleni

A přihodím k prohlédnutí také dvě videa z okolí O2 Areny (bez úprav a bez střihů), bohužel v počasí velmi vzdáleném tomu ideálnímu:

A výdrž baterky? Při běžném použití 1.5 dne – nic extra. To je bohužel daň za extrémní výkon a veliký display. Pravdou ale je, že jsem telefon používal docela intenzivně a rozhodně jsem se baterii šetřit nesnažil. Pokud bych alespoň některé zbytečné služby vypnul, jistě by se výdrž vyšplhala alespoň ke dvěma dnům.

Odpovědi

A teď už hurá k odpovědím na otázky z komenátřů, které se objevily pod naší výzvou z minulého týdne. Odpovědi jsem psal postupně, chronologicky tak, jak dorazily otázky. Tučné slovo na začátku každého bloku je jméno autora otázky (ehm, zřejmě se ale ne vždy autor podepsal do správné kolonky formuláře :)

josef: Dolphin browser funguje bez problémů. MobilMania se vyrenderovala k nerozeznání od desktopového prohlížeče. Ale tento browser rozhodně používat nebudu – má příliš nestandardní ovládání a nenašel jsem (po dvou minutách zkoušení) důvod, proč přejít.

V telefonu je pro aplikace vyhrazeno 190MB paměti. Není to mnoho, ale už při jedné z prvních prezentací pánové z Google naznačovali, že se pracuje na novém řešení pro ukládání aplikací (pak bude možno aplikace ukládat i na SD kartu, po čem tolik uživatelů již dlouho volá). Kdy to ovšem bude, to zatím nikdo neví.

Fotoaparát: nejlepší budou k ilustraci jistě následující fotografie (jen škoda že počasí není v těchto dnech zrovna ideální na focení).

Martin Janda: multitouch ovládání není v žádné z předinstalovaných aplikací k dispozici. V Marketu jsou ale k dispozici aplikace ve kterých si můžete tuto vlastnost vyzkoušet – například prohlížeč Dolphin (děkují tímto neznámému přispěvovateli v komentářích za správnou připomínku).

Na výdrž baterky bohužel standardní benchmark nemáme, ale subjektivně se výdrž při běžném použití neliší od HTC Magic (který jinak běžně používám). Takže obvykle dva dny.

Co se kvality zvuku týká, testovali jsme ji s kolegou mým voláním z nástupiště metra. Jeho shrnutí zážitku z telefonování je zde: „Pri volani z Nexusu jsem Te slysel, jako bys byl v obyvaku, kde se nic nedeje. Kdyz jsi stal v podle Tvych slov prudkem vetru, slysel jsem jakoby vzdalene sumeni more, pritom jsem vsemu krasne rozumel. Prijizdejici metro nebylo slyset ani nahodou. Kdyz jsi volal z Nokie a stal ve vetru, pres samy hluk jsem dost spatne slysel Tva slova, kdyz jsi z vetru odesel, byl stale slyset hluk nebo sumeni mnohem blizsiho a rozbourenejsiho more nez v prvnim pripade.

Jak to je s podporou češtiny v telefonech dostupných ke koupi, bohužel nedokážeme posoudit, telefon který jsme měli zapůjčený je přímo z Google a jedná se o „předprodukční“ verzi. Přestože jsme češtinu k dispozici neměli, dá se předpokládat, že v telefonech, které budou oficiálně dostupné v ČR, bude české uživatelské rozhraní k dispozici.

Novinkou v SW výbavě jsou nové verze několika aplikací – ať už jde o dialer, mapy (s navigací, která je ovšem dostupná zatím pouze v USA), aplikaci Car Home (zjednodušený home určený pro použití za jízdy v autě)… příjemné jsou také některé widgety, například rychlý přepínač/vypínač základních nastavení (wifi, podsvícení apod.) či news reader.

Dotaz: na své SIM kartě používám T-Mobile, který zatím pokrytí 3G v Praze nijak slavné nemá. V místě, kde ale bylo 3G k dispozici, fungovalo naprosto bez problémů a pak byl zážitek z browsování opravdu dokonalý.

Turn by turn navigaci jsme bohužel v ČR neměli možnost vyzkoušet.

Co se týká rychlosti získání GPS pozice, zde myslím k žádnému výraznému zrychlení oproti starším androidím telefonům nedošlo. Velmi záleží na tom, co máte „nad hlavou“ – ve volném prostranství to jde během sekund, v zástavbě je to o poznání horší.

Septyk: jak to je s možností root přístupu bohužel nevím. Ale je zřejmé že přímo podporovaná tato možnost zatím být nemůže – na znepřístupnění některých částí filesystému je založeno zabezpečení placených aplikací. Vypadá to ale, že CyanogenMod i jiné alternativní buildy systému by údajně na telefonu měly běhat bez problému. Uvidíme co ukáže čas.

beny: u mne to bylo s výdrží baterie tak jak jsem psal výše – během používání HTC Magic jsem si vpohodě zvykl na to, že každý druhý den připojím přes noc telefon k nabíječce. Už s tím nemám žádný problém (i když mi to zpočátku taky vadilo), beru to jako daň za velký display a možonost být pořád a kdekoli online.

Hzk: u wifi jsem nezaznamenal žádné zásadnější problémy – na mé domácí síti to sice nebylo úplně ono, ale to šlo bohužel o chybu DNS serveru. Jeden menší problém jsem měl ještě v jiné síti, kde se mi nepodařilo připojit po zadání hesla do WPA… takže je možné, že úplně dokonalý driver v našem telefonu nebyl.

Co se renderování stránek týká, toto je jedna z featur, u kterých se opravdu projeví obrovská rychlost procesoru. Nexus One je konečně telefon, na kterém si můžete surfování po webu opravdu užít (dřív jsem raději i na malý web pustil doma notebook, s tímto telefonem naopak).

Stealth: díky za moc hezké znázornění situace kolem Google účtů. Podrobné otestování tohoto problému jsme bohužel nestihli. Pravdou je, že Android 2.1 již nabízí možnost použít více Google účtů (a každý k něčemu jinému). Jak to je ovšem s hosted účtama apod. bohužel nevíme. Já osobně používám telefon tak, že pro něj mám připraven speciální Google účet (jméno.mobile@gmail.com] a tomuto účtu jsem si nasdílel vše potřebné (zejména tedy přístup ke kalendářům). Bez problému pak mám z telefonu přístup, kam potřebuji a zároveň mám vše odstíněno od „velkých“ Google účtů, pro případ odcizení telefonu.

vlk: k baterce jsem už napsal vše, co jsem zjistil (i když toho nebylo mnoho). Co se kamery týká, přikládám do sekce Používání několik ukázek fotek a videí pořízených telefonem.

Pro podrobné vyzkoušení GPS jsme bohužel také prostor neměli, při testování jsme ale nezaznamenali v používání GPS žádný rozdíl oproti předchozím androidím telefonům, které jsme zkoušeli (G1 a HTC Magic).

Lupo112: snad je toto dostatečný „megačlánok“ :) MP3 player je klasický – třídí skladby podle umělce alba, písniček či playlistu, přehrává na pozadí apod. Zajímavá předinstalovaná aplikace k tomuto tématu je Amazon MP3, umožňující velmi snadný nákup MP3 písniček (obvykle 0.99 USD za jednu), ve které jsou k dispozici i krátké ukázky z nabízených skladeb (a žebříčky nejoblíbenějších).

Co se aplikací s augmented reality týká, nevím které konkrétně máš na mysli, ale třeba Layar funguje naprosto běžným způsobem, tak jako na předchozích verzích Android OS.

Synchronizace: exchange účet bohužel k dispozici nemáme, takže tuto funkcionalitu jsme vyzkoušet nemohli. Pravdou ale je, že ve správě účtu svázaných s telefonem je možnost přidat více účtů (o tom jsme psal již dříve) – ale navíc nemusí jít o Google účty – je zde volba ze tří možností – Google, Facebook a Microsoft Exchange AcitveSync. U každého z nich je zřejmě možno nastavit (tak jako u Google účtu který jsme zkoušeli), jestli na něm ma probíhat synchronizace s kontakty, kalendářem a/nebo e-mailem.

cryingfreeman: když jsem v TasKilleru pozabíjel většinu natáhnutých aplikací (a nebylo jich málo), vzrostlo množství „Available memory“ z 25 na 138MB.

I když jsem do telefonu nainstaloval všechny své oblíbené aplikace a běžně je den používal, zpomalení jsem nepozoroval (ale pravdou je že jsem neměl telefon puštěný týden v kuse, takže důkladný dest na toto jsem neprovedl). Návrat na plochu a přepínání mezi aplikacemi je dokonalé (z Magicu jsem byl zvyklý i na mnohosekundové prodlevy, tady vše probíhá instantně).

Scrolling v některých aplikacích úpně dokonalý stále není – nejvíce je jemné trhání vidět při scrollovaní seznamem nainstalovaných aplikací, ale v žádném případě to pro mně nebyl znatelný problém.

Softwarová klávesnice se u tohoto telefonu chovala o poznání použitelněji než dříve, stále to ale není úplně ono. Rozhodně se nezasekávala ani neměla opožděné reakce, jen se zkrátka ne a ne trefit do správných písmenek :)

Coudy: pokud si vzpomínám dobře, na tebou linkovaný problém (http://jdem.cz/dq9r8) se zarovnáním obrazovky jsem během testování nenarazil.

touch testco testovat: co se volání přes Skype týká, toto bude jistě ovlivněno hlavně kvalitou aplikace a rychlostí připojení.

Test displaye kreslením šikmých čar dopadl poměrně dobře. Subjektivně byl výsledek o dost lepší než na telefonu Motorola Droid v linkovaném videu. Viz obrázek vpravo.

Martin: volbu nahrávat právě probíhající hovor jsem v telefonu nenašel. V Android Marketu je ale už teď několik aplikací, které prohlašují že právě toto dokážou.

Esfo: fotky z telefonu by se měly povalovat někde tady kolem. Co se týká rychlosti spuštění aplikací, je opravdu raketová. Opravdu má člověk dojem, že se nic nespouští, aplikace zkrátka naskočí. Výdrž baterky bohužel oslnivá není – velký display a silný procesor si žádají svou daň.

Coudy: update aplikací z Android Marketu běžně funguje. Jednou za čas telefon notifikuje s informací, že jsou k dispozici nové aktualizace některých aplikací… jedinou (ale docela logickou) nepříjemností je nutnost instalovat updaty postupně, po jedné aplikaci.

Závěr

Nexus One je rozhodně nejlepší Android telefon, který se dá momentálně pořídit. Někomu možná bude chybět hardwarová klávesnice, jiný zapláče nad zbytečnými chybkami (jako je třeba neplynulé scrollovaní v seznamu aplikací), ale podtrženo a sečteno, jde o opravdu povedený kousek. Veliký potenciál a schopnosti systému Android dostaly velmi schopný protějšek v podobě dobře vyladěného hardware. A to vše dohromady tvoří celek, se kterým je opravdu radost pracovat (nebo bavit se :).

Úplně nakonec mi dovolte poděkovat společnostem Inmite s.r.o. a Google ČR, které nám přípravu této recenze umožnily. Díky!

Aktualizace: a ještě více na závěr bych na tomto místě chtěl poděkovat „spoluautorům“ článku. Neboli čtenářům kteří četli natolik pozorně, že našli v textu chybku. Jsou to: Poznamka (sorry, ale lepší jméno v komentářích nebylo) – oprava multitouche, MicroUSB (zase podivné jméno :) – za informaci o MicroUSB v EU, kepi – informace o rootování a Ertu – Motorola Milestone, atom631 – oprava gramatického přepisu. Díky!

Michal Šrajer
O Autorovi - Michal Šrajer

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)