Nejnovější aplikace z Google Play #231: návrat legendárního launcheru

Nejnovější-aplikace-z-Google-Play-#231-návrat-legendárního-launcheru

Máme tu patnácté pondělí roku 2018, a pokud vás právě štve představa, že musíte jít do práce, pokusíme se vám zlepšit náladu. Připravili jsme pro vás totiž tradiční přehled čtyř zajímavých aplikací, které si můžete nainstalovat do svého telefonu. První na řadě bude návrat legendárního launcheru Smart Launcher. Následuje nástroj pro maskování výřezu obrazovky a aplikace pro průzkum okolí prostřednictvím rozšířené reality. Na závěr je tu praktický program, rozpoznávající typ písma.

Smart Launcher 5 – návrat legendárního launcheru

Máme tu návrat legendárního launcheru! Komunitní projekt Smart Launcher se vrací v kompletně přepracovaném kabátku. Jde o inovativní launcher, díky kterému bude ovládání vašeho smartphonu nebo tabletu rychlejší a jednodušší.

Ke klíčovým vlastnostem a funkcím patří:

 • Ambientní téma – launcher automaticky změní barvy motivů podle zvolené tapety.
 • Adaptivní ikony formát ikon představený s Androidem 8.0 Oreo je plně podporován na libovolném zařízení.
 • Automatické třídění aplikací do kategorií, takže nebudete muset ztrácet čas organizováním ikon.
 • Určeno pro použití jednou rukou – položky, které potřebujete, jsou ve spodní části obrazovky, kam nejsnadněji dosáhnete.
 • Můžete skrýt navigační lištu v launcheru, abyste maximalizovali prostor na obrazovce
 • Inteligentní vyhledávání – umožňuje rychle hledat kontakty a aplikace nebo provádět akce, jako je vyhledávání na webu, přidání kontaktu či provedení výpočtu.
 • Widget s hodinami přepracován tak, a zobrazuje informace o nastaveném budíku, příští události kalendáře a počasí.
 • Upozornění na obrazovce – zobrazuje aplikace s aktivním oznámením.
 • Konfigurovatelná gesta a klávesové zkratky – například dvojitým klepnutím můžete vypnout obrazovku.
 • Široké možnosti přizpůsobení – k dispozici jsou stovky témat, podporovány jsou i balíčky ikon.
 • Ochrana aplikací – můžete skrýt požadované programy a chránit je pomocí kódu PIN.
 • Výběr tapety – efektivní nástroj pro výběr tapet, který umožňuje vybrat z mnoha zdrojů obrázků.

 

Pátá generace Smart Launcheru se v Obchodě Play objevila na konci března. Její počátky však sahají až do roku 2012, nicméně poslední aktualizace byla natolik zásadní, že vývojáři přeskočili z verze 3 rovnou na pětku, kterou dali i do názvu. Jedná se v podstatě o takový malý návrat legendárního launcheru.  Za dobu své existence zaznamenal přes deset milionů instalací a má průměrnou známku 4,4. 10 MB velký balíček můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0 a vyšším.

Smart Launcher 6
Smart Launcher 6

Nacho Notch — Notch Hider – zamaskujte výřez obrazovky

Hitem letošního roku chytré telefony s výřezem obrazovky, který ostatní výrobci tak nějak odkoukali od Apple iPhone X. Jejich smyslem je snaha o vizuální ztenčení horního rámečku, nicméně asi jen málokdo považuje toto provedení za esteticky zdařilé. Ani praktické hledisko není zrovna přesvědčivé, neboť do svítícího stavového řádku zasahuje černý výřez se senzory. Problémem je, že zářezu do obrazovky se přinejmenším letos jen těžko vyhnete, pokud plánujete koupi nového telefonu.

Aplikace Nacho Notch nedělá nic jiného, než že skryje výřez obrazovky do černého proužku, takže nebude tak nápadný. Horní část displeje pak bude vypadat spíše jako čistý a nenápadný rámeček. Program aktivujete přes dlaždici v rychlém nastavení, ikona v launcheru nedělá nic smysluplného. Praktickou stránku můžete vidět na následujícím videu.

Nacho Notch How-To

Nacho Notch How-To

Kromě toho je nutné upozornit, že některé aplikace, jako je třeba Kalendář Google či Instagram, mění barvu stavového řádku a tím v podstatě eliminují funkci Nacho Notch. Autor se snaží najít řešení, nicméně zatím je nutné počítat s tím, že v některých programech prostě bude výřez viditelný.

Aplikace se v Obchodě Play objevila počátkem minulého týdne a během několika dní zaznamenala více než pět tisíc stažení. S ohledem na nízký počet hodnocení však zatím nemá publikovanou průměrnou známku. Instalační balíček, velký jen něco přes 1 MB, můžete použít na zařízeních s Androidem 7.0 a novějším.

Nacho Notch — Notch Hider
Nacho Notch — Notch Hider

Horizon Explorer – hrátky s rozšířenou realitou

V minulém díle Nejnovějších aplikací v Obchodě Play jsme se věnovali převážně programům pro platformu rozšířené reality ARCore. Do tohoto dílu zařazujeme další kousek, u kterého hned na začátku musíme upozornit, že bude fungovat jen na některých telefonech.

Základní funkcí Horizon Exploreru je zobrazení údajů o objektu, na který namíříte fotoaparátem telefonu. To může být užitečné pro pěší turistiku, ale je také zábavný způsob, jak prozkoumat okolí. Namiřte fotoaparát na kopec, horu, vesnici, jezero nebo jiný orientační bod a aplikace vám poví, na co se díváte. Zobrazí se název, vzdálenost, nadmořská výška a mapa orientačního bodu. Ve 3D mapě se pak můžete podívat, co je dál – například virtuálně nakouknout za kopečky kolem vás.

Horizon Explorer identifies distant landmarks

Horizon Explorer identifies distant landmarks

Horizon Explorer pracuje kdekoli, ale nejlépe funguje na vrcholu kopce s neomezeným výhledem na okolí. Pokud automatické rozpoznání terénu nefunguje, stačí přetáhnout linku obzoru tak, aby odpovídala realitě. V případě přetrvávajících problémů bude dobré kalibrovat kompas. Pokud ještě nemáte nainstalovanou nejnovější aplikaci ARCore, budete při prvním otevření aplikace vyzváni, abyste ji nainstalovali/aktualizovali z Obchodu Play.

Horizon Explorer je v Obchodě Play od konce února a za tu dobu zaznamenal více než tisíc instalací. Průměrná známka 4,2 svědčí o tom, že se stávajícím uživatelům líbí. Aplikaci můžete instalovat na podporované telefony s Androidem 7.0 nebo vyšším.

Horizon Explorer AR
Horizon Explorer AR

WhatTheFont – poznejte font

Pokud sledujete seriál Průměrňákovi, pak patrně víte, že zálibou jednoho z dětských hrdinů Bricka jsou fonty. Jenže i “normálnímu” člověku se může někdy hodit informace o tom, jakým typem písma je provedený nějaký nápis či text. A právě k tomu slouží aplikace WhatTheFont, která sice není úplně žhavou novinkou, ale jsme přesvědčeni, že by neměla ujít vaší pozornosti.

Jak aplikace funguje? Vlastně stejně, jako programy pro rozpoznávání písniček Shazam či SoundHound. Akorát míst “poslechu” fotí a místo poznávání skladby identifikuje použitý font. Může být užitečná pro kreativce, odborníky na marketing, redakční a podobné profese. Pokud vás někdy napadla otázka “Co je to za písmo?”, pak jste cílovou skupinou tohoto nástroje.

Jako hlavní vlastnosti jsou jmenovány:

 • Zkuste si nalezeným fontem napsat vlastní text.
 • Získejte nápady a inspiraci pro možná písma pro vaše projekty.
 • Naučte se jména hezkých fontů.
 • Podívejte se na další fonty, podobné písmu na obrázku.

 

Aplikace WhatTheFont je v Obchodě Play od konce října loňského roku a za tu dobu si tento program nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů. Průměrná známka je 3,9. Jen 4 MB velký instalační balíček můžete použít na telefonech s Androidem 4.4 a novějším.

WhatTheFont
WhatTheFont

Předchozí díly seriálu Nejnovější aplikace z Google Play

Objevili jste v Obchodě Play zajímavou novou aplikaci? Dejte nám o ní vědět v komentářích!
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)