Nebezpečný malware Anubis krade hesla i bankovní účty. Dokázal oklamat i Google

anubis malware google play

Malware Anubis už je poměrně známý. A to hlavně kvůli tomu, jak agresivně dokáže získávat informace. Dokáže zaznamenávat každý stisk na klávesnici, vytvářet screenshoty obrazovky a rozšířil se do mnoha zemí. Problém nastal až v tom, že se objevil ve dvou aplikacích na Google Play. Dobrou zprávou je to, že již Google infikované aplikace odstranil. Netradiční byl způsob, jakým překonal ochranu Googlu.

Malware Anubis se chytře dokázal dostat do aplikací na Google Play

Dotčené aplikace již byly z Google Play odstraněny. Šlo o šetřiče baterie a převodník měn. Celkově si tyto dvě aplikace stáhlo několik tisíc lidí, takže z tohoto pohledu se nejednalo naštěstí o velký útok. Co je ale netradiční, je způsob, jakým se malware dokázal dostat před kontrolu společnosti Google.

Některé kontroly fungují tak, že se vytvoří simulace systému Android a v této simulaci se testuje aplikace, jestli neobsahuje něco škodlivého. Hackeři ale zjistili, že tyto simulace negenerují data ze snímačů pohybu v telefonu. A právě díky senzorům pohybu dokázali hackeři zjistit, kdy už se nejedná o simulaci, ale o opravdový telefon. Následně už jen stačilo vytvořit malware tak, aby se aktivoval, až po obdržení dat ze snímačů pohybu. Díky tomu se dokázal Anubis dostat přes kontrolu společnosti Google.

anubis instalace malware

Jakmile byl v telefonu, tak se aktivoval tím způsobem, že se zamaskoval za standardní aktualizaci systému. Jakmile uživatel “aktualizaci” nainstaloval, začal malware Anubis řádit. Na rozdíl od jiných virů, je tento pořádně agresivní. Nejvíce se zaměřuje na bankovní účty, údaje o kreditních kartách apod. Informace o těchto věcech získává tím způsobem, že zaznamenává každý dotyk na virtuální klávesnici a zároveň může kdykoliv vytvořit screenshot obrazovky, aniž by o tom uživatel věděl. Pozor na to, co instalujete. A to i když používáte Google Play. Pokud máte podezření, radši si aplikaci několikrát zkontrolujte, než ji nainstalujete.

Kontrolujete si aplikace, které instalujete do telefonu?

Zdroj: phonearena.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)