My Purchases: rychlý přehled všech zakoupených aplikací

my_purchases_ico

Jedna z častých stížností uživatelů operačního systému Android se týká relativně špatného přehledu o zakoupených/zaplacených aplikacích. Asi nejlepším řešením by byla samostatná sekce Obchodu Play, kde by ve webové verzi i v klientské aplikaci každý našel vše, co v minulosti zaplatil, bez ohledu na to, zda má či nemá daný software aktuálně v zařízení nainstalovaný. Kdo ví – možná se jednou takové funkce dočkáme. Pokud se vám ale čekat nechce a rádi byste zkontrolovali své dosavadní nákupy, mohla by se vám hodit aplikace My Purchases.

My Purchases nahrazuje chybějící funkci oficiálního repozitáře – vlastně dělá jen jednu věc: načte a zobrazí programy (v jiných zemích i knihy, hudbu a dokonce i zařízení), které jste koupili přes Obchod Play.

Po spuštění nejprve proběhne stažení nezbytných informací, které i při připojení přes Wi-Fi potrvá několik sekund. Výsledkem je jednoduchý seznam aplikací s ikonou, názvem, cenou v době zakoupení a datem nákupu. Klepnutím na položku můžete otevřít příslušnou stránku Obchodu Play buď v aplikaci, nebo ve webovém prohlížeči.

Stažení nezbytných informací Stažení nezbytných informací

Seznam je seřazen od posledních objednávek k nejstarším a toto pořadí není bohužel možné měnit. Patrně vás překvapí, že mnohé zaplacené aplikace v seznamu chybí, případně bude váš seznam zcela prázdný. My Purchases totiž ve výchozím nastavení zobrazuje jen ty programy, kteréjste zaplatili, ale nemáte je nainstalované. Tento filtr lze změnit přes nastavení, které najdete pod tlačítkem [Menu]-Settings. Aplikovat můžete následující tři filtry (ve výchozím stavu jsou všechny aktivní):

  • Hide refunds – nezobrazuje v seznamu aplikace, u kterých jste po objednání ve stanovené době požádali o vrácení peněz (“refundaci”).
  • Hide cancelled – filtruje programy, u kterých jste zrušili objednávku.
  • Hide already installed apps – nezobrazuje v přehledu aplikace, které jste zakoupili a v aktuálně používaném zařízení je máte nainstalované.

Poslední položka Store debug data má význam pouze v případech, pokud by aplikace nefungovala korektně a autor by vás požádal o zaslání doplňujících informací.

Možnosti nastavení filtrování Možnosti nastavení filtrování

Seznam včetně nainstalovaných aplikací Seznam včetně nainstalovaných aplikací

Praktických využití je celá řada:

  • Můžete si zkontrolovat, které aplikace jste nakoupili.
  • Pokud necháte aktivní poslední zmiňovaný filtr, snadno a rychle zjistíte, které dříve zaplacené programy si můžete na dané zařízení zdarma nainstalovat. Může se jednat o aplikace, které jste v mezičase odinstalovali.
  • Uvedenou funkci také využijete při poořízení nového telefonu či tabletu, pokud nemáte aktivní synchronizaci skrze účet Google.

Program My Purchases můžeme označit jako jednoduchý, možná až primitivní nástroj, což ovšem nic neubírá jeho užitečnosti. Autor Christian Arndt vyslyšel volání uživatelů a poskytl snadný přístup k informacím, které přes aktuální verzi Obchodu Play nemají šanci získat. Přesto bychom ocenili několik drobných vylepšení:

  • Líbila by se nám možnost seřadit seznam i podle jiných kritérií než je datum pořízení – třeba podle ceny, velikosti, názvu apod.
  • Potěšily by také nějaké souhrny – například informace o počtu zakoupených programů a jejich celkové ceně.
  • Své využití by určitě našla funkce dávkové instalace všech nebo vybraných aplikací, byť by bylo u každé nutné nakonec “odklepnout” souhlas. Zejména při instalaci zaplacených programů na nový telefon by to znamenalo významnou úsporu času.

Na závěr ještě upozorníme na drobný nedostatek: program My Purchases nezobrazuje aplikace či doplňky zakoupené skrze tzv. “in-app nákupy”.

Aplikaci My Purchases můžete nainstalovat na zařízení s Androidem 2.2 a vyšším, přičemž instalační balíček je velký necelý 1 MB. Buď lze stáhnout a používat verzi zdarma s reklamními proužky, nebo si za 25 korun koupit My Purchases Pro bez reklam.

My Purchases
Christian Arndt
Verze 1.2.2 (5. 4. 2013)
Velikost 884 kB
2.2+

O0IQAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

78LAAAAAElFTkSuQmCC
25,29 Kč

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (19)