MWC – 4. den: souhrn toho nejdůležitějšího

mwc2013_ico

Mobily, které vydrží týden na jedno nabití, nejmenší bezdrátová nabíječka, nová Opera, 24″ monitor s Androidem a super-odolný telefon – i to jsou novinky, které přinesl letošní Mobile World Congress. Padlo také několik rekordů.

Včera se definitivně uzavřely brány výstaviště v Barceloně a jedna z nejdůležitějších akcí tohoto roku – Mobile World Congress – definitivně skončila. Můžeme rekapitulovat a začneme konstatováním, že letošní MWC patřilo z hlediska množství představených novinek spíše k těm slabším. Snad poprvé v historii lze bez uzardění říci, že lednový CES byl v tomto směru o něco bohatší.

Jedná se o následek skutečnosti, že velcí výrobci mobilních telefonů již neprezentují své nové špičkové modely na veletrzích, ale na svých vlastních akcích. Například ještě v roce 2011 Samsung představil Galaxy S II den před zahájením MWC, loni již proběhla premiéra Galaxy S III na samostatné akci Samsung Mobile Unpacked 2012. Letos se nové vlajkové lodi Samsungu dočkáme patrně 14. března. Přesto veletrh MWC 2013 stanovil několik nových rekordů.

Rekordy MWC 2013

Podle GSMA – organizátora MWC – se letošní akce zúčastnilo více než 72 tisíc lidí z více než dvou stovek zemí. To je nový rekord této největší světové mobilní výstavy – proti loňskému roku jde o 8 % lepší výsledek.

Uvádí se, že veletrh byl zajímavý nejen pro běžné uživatele a novináře, ale také pro vrcholové manažery z největších telekomunikačních firem, mobilních operátorů, vývojářů softwaru, internetových společností a zástupce vládních agentur. Celé akce se zúčastnilo více než 4300 vedoucích pracovníků, včetně hlav firem AT & T, China Mobile, CNN Digital, Deutsche Telekom, Dropbox, Ericsson, General Motors, Foursquare, Mozilla Foundation, Nokia, NTT DoCoMo, Qualcomm, Tele2, Ubuntu a Vodafone. Akci navštívili také zástupci vlád 143 zemí světa, což je další nový rekord.

Na World Mobile Congressu se prezentovalo více než 1 700 společností, které předváděly svá zařízení a služby na 94 000 m2 výstavní plochy. O jejich výrobcích informovalo čtenáře, posluchače a diváky více než 3 400 novinářů a odborníků.

Podle předběžných odhadů přinesl MWC 2013 pro místní ekonomiku 320 milionů eur, tj. o 19 milionů více než v předchozím roce.

Očekává se, že příští rok proběhne Mobile World Congress od 24. do 27. února.

Pojďme si nyní ještě zběžně několik novinek, které jsme v uplynulých třech dnech minuli.

ViewSonic

Chytrý monitor: VSD241

ViewSonic oficiálně představil na MWC svůj nový „chytrý monitor“ VSD241, který je v podstatě takovým velkým tabletem. Zařízení navazuje na model VSD220, představený v loňském roce.

Ve srovnání proti staršímu modelu má novinka celou řadu vylepšení, která se dotkla zejména procesoru – konkrétně srdcem tohoto zařízení je čip NVIDIA Tegra 3 na 1,7 GHz (22″ verze měla dvoujádro TI OMAP). Jako operační systém je nainstalován Android 4.1 Jelly Bean.

Obrazovka ViewSonic VSD241 má úhlopříčku 24 palců, LEDové podsvícení a rozlišení 1920 x 1080 bodů. Vpředu je 2Mpx kamera a mikrofon pro videokonference. Zvukovou stránku obstarávají vestavěné reproduktory s technologií SRS 3D. Zařízení je kompatibilní s počítačovými klávesnicemi a myšmi připojenými přes USB, Bluetooth a jiné typy bezdrátové komunikace.

Inteligentní displej je podle výrobce ideální pro prohlížení webových stránek, sledování videa a hraní her.

ViewSonic VSD241 se může pochlubit širokou škálu rozhraní – k dispozici je HDMI konektor pro připojení počítače nebo tabletu jako další obrazovky, USB porty, slot pro SD kartu, síťové rozhraní RJ45, Wi-Fi 802.11b/g/n a Bluetooth.

ViewSonic VSD241 hands-on

ViewSonic VSD241 hands-on

Zahájení prodeje ViewSonic VSD241 v Evropě je naplánováno na červen, cena ovšem zatím nebyla oznámena.

Caterpillar

Telefon pro opravdové chlapy: B15

Firma Caterpillar představila svůj nový telefon pro dobrodruhy – B15. Přístroj slibuje ochranu před vodou, prachem a mechanickým poškozením a nabídne i docela dobré technické vlastnosti.

Caterpillar B15 má hliníkové pouzdro s pryžovými vložkami a sklo Gorilla Glass, díky čemuž ustojí pád z výšky 180 cm na betonový povrch. Kromě toho může potenciální zákazník počítat s ochranou proti prachu a vodě – zařízení vydrží ponoření do vody do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut. Nebojí se ani teplotních extrémů, neboť zvládne pracovat při teplotách od -20 do 50C.

Ani za technické parametry se Caterpillar B15 nemusí stydět – nabídne 4″ displej s rozlišením 800 x 480 bodů, který zvládne zachytávat dotyky mokrými prsty. Procesor je dvoujádrový MediaTek MT6577 na 1 GHz, k dispozici je 512 MB RAM a 4 GB vnitřní paměti, která je rozšiřitelná pomocí microSD o dalších až 32 GB. Dále zde máme dva fotoaparáty – hlavní 5Mpx a přední s rozlišením 0,3 Mpx. Rozměry telefonu jsou 125 x 69,5 x 14,95 mm při hmotnosti 170 gramů. Operačním systémem je Android 4.1 Jelly Bean.

Cat B15 is a rugged smartphone

Cat B15 is a rugged smartphone

Caterpillar B15 přijde na trhu v březnu a v Evropě bude stát kolem 329 eur (asi 8 400 Kč).

Opera Software

Osvědčený prohlížeč s novým jádrem: Opera Mobile

Před dvěma týdny společnost Opera Software oznámila, že ve svém prohlížeči Opera místo dosavadního vykreslovacího jádra Presto začne používat WebKit, který již několik let najdeme v browserech Chrome a Safari. Podotkněme, že alternativami a konkurenty jsou Internet Explorer s jádrem Trident a Mozilla Firefox s jádrem Gecko. Vývojáři z Opery slíbili, že předvedou první sestavení Opery Mobile s WebKitem právě na Mobile World Congressu a svému slibu dostáli.

První věc, která zaujme, když otevřete novou Operu Mobile, je její rozhraní, které zapadá do designu Holo UI a je velmi podobné vzhledu mobilního Chrome. Ve skutečnosti to není nic překvapivého – jako základ nové Opery byl totiž použit open-sourcový projekt Chromium.

Na hlavní stránce najdeme „speed-dial“ (česky se obvykle překládal jako „rychlý přístup“), sestávající z ikon nejnavštěvovanějších a oblíbených stránek uživatele. Nově může být pod jednou ikonou sdruženo více odkazů – v podstatě to funguje podobně, jako složky.

Opera with WebKit hands-on demo

Opera with WebKit hands-on demo

Posunem do stran se dostanete na dvě stránky – do historie a k agregátoru zpráv. Agregátor používá dlaždicový design a lze si nastavit preferovaný jazyk a grafické téma.

Dalším prvkem je omnibox, sdružující adresní řádek a vyhledávací pole. Nyní je možné vybrat vyhledávač, který chcete použít.

Změnilo se i přepínání mezi stránkami, jež se nyní odehrává přes malé rotující horizontální náhledy v horní části obrazovky. Inovace se dotkla také hlavní nabídky, kde část textového menu vystřídaly grafické ikony.

Pro uživatele, kteří musí hledět na množství přenesených dat, bude zajímavý režim Off-Road, při kterém jsou data přenášena skrze servery Opery, kde jsou komprimována, takže skrze mobilní síť proteče jen zlomek jejich původního objemu.

Opera Mobile učinila krok správným směrem, což bude mít pozitivní dopad na uživatelské zkušenosti. Za zmínku stojí změny v rozhraní – Opera Mobile pro Android se zbavila zastaralého designu, který vyvinula před mnoha lety. Skalní fanoušci možná nebudou nadšeni, ale časem velmi pravděpodobně nakonec ocení výhody nového vzhledu, zvýšení produktivity a lepší podporu. Můžeme se těšit první veřejnou beta verzi a snad i brzy finální verze v Obchodě Play.

LG

Nejmenší bezdrátová nabíječka

Bezdrátové nabíjení je asi nejpohodlnější způsob, jak nabít své mobilní zařízení bez kabelu a konektoru microUSB. Podporuje ho například Nexus 4 a také Samsung sliboval tuto možnost pro Galaxy S III. LG na MWC oznámilo bezdrátovou nabíječku, která podporuje normu Qi, což znamená, že tato nabíječka bude kompatibilní s mnoha chytrými telefony, včetně zmiňovaného Nexusu 4.

Podle tvrzení LG jde o „nejmenší bezdrátovou nabíječku na světě“, která na stole nebo nočním stolku nezabere mnoho místa. Subjektivně můžeme konstatovat, že vypadá docela hezky.

Skutečnost, že podporuje Nexus 4, by mohla být pro majitele dobrou zprávou, protože LG slibuje, že jejich výrobek bude dostupný globálně. Doufejme, že přijde s lepší nabídkou než oficiální nabíječky od Google.

LG Wireless Charger

LG Wireless Charger

Bohužel o ceně zatím nepadlo ani slovo.

Fndroid

Telefony, které bude stačit nabíjet jednou týdně: Fndroid P400 a F430

Čínské společnosti Fndroid zahájila vývoj chytrých telefonů s displejem na bázi elektronického inkoustu. Na rozdíl od YotaPhone nebudou mít tato zařízení žádný druhý LCD displej, což výrazně sníží náklady a spotřebu energie (uvádí se, že životnost baterie na jedno nabití by měla být až týden). Kromě toho budou nové produkty velmi lehké a tenké.

Hlavní idea Fndroidu je vyrobiz chytrý telefon s Androidem tak levně, jako normální (míněno ve smyslu „ne-chytrý“) telefon. Samozřejmě je nutné počítat s jistými omezeními – přinejmenším proto, že displeje zvládnou zobrazit jen šestnáct odstínů od bílé po černou – ale pro základní potřeby, jako je volání, čtení a psaní zpráv, surfování po Internetu, čtení knih a poslech hudby, bude tato obrazovka postačující. Zásadní výhodou je, že e-ink displeje spotřebovávají energii pouze při změně obrazu, takže zátěž baterie bude naprosto minimální.

Na výstavě MWC 2013 byly představeny dvě zařízení: P400 a F430. Na obou telefonech běží Android 2.3.5 (některé zdroje nesprávně uvádějí „2.3.5 Jelly Bean“) a jejich srdcem je procesor Cortex-A5 s jedním jádrem na 1 GHz.

Fndroid P400 má 4,05″ kapacitní displej, váží pouhých 89 gramů a jeho tloušťka je 6,9 mm. Funguje v sítích druhé a třetí generace.

Fndroid F430 je vybaven 4,3″ obrazovkou s rozlišením 800 x 480 bodů, je tlustý10,6 mm a váží 130 gramů. Toto zařízení pracuje pouze ve 2G sítích.

Mluvíme zde pouze o prototypech, takže konečná verze (pokud se jí někdy dočkáme) se ve specifikacích může lišit.

V současné době se Fndroid domlouvá s operátory a snaží se dostat zařízení na trh před koncem tohoto roku.

Zdroj: Hi-Tech@Mail.ru.

mwc-banner-big1-300x181

 

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)