TOPlist

MWC – 3. den: souhrn toho nejdůležitějšího

mwc2013_ico

Na Mobile World Congressu byly k vidění dva telefony se dvěma displeji – YotaPhone a NEC Medias W – každý s jiným konceptem. Podíváme se také na dvojici mobilů značky Alcatel a pětici nových Samsungů.

Dnes se uzavřou brány barcelonského výstaviště, ale ještě než se tak stane, pojďme se podívat na další novinky s Androidem, které jedna z nejdůležitějších letošních akcí přinesla.

Yota Devices

Z jedné strany LCD, ze druhé e-ink: YotaPhone

Ruský telefon YotaPhone jsme viděli už v lednu na CESu, kde si získal poměrně značnou pozornost – ostatně v žebříčku nejzajímavějších novinek Consumer Electronics Show, sestaveném našimi čtenáři, obsadil velmi pěkné šesté místo. Kromě toho byl také vyhodnocen jako nejvíce inovativní smartphone tohoto veletrhu.

Yota YotaPhone Yota YotaPhone

Jedná se o první chytrý telefon se dvěma obrazovkami v tomto provedení: zatímco na jedné straně najdeme klasický barevný LCD displej, na straně druhé je to černobílá obrazovka s technologií elektronického inkoustu, která při zobrazování statického obsahu nespotřebovává žádnou energii. Tento displej je vhodný především pro čtení elektronických knih, časopisů a novin. Operačním systémem je nejnovější Android 4.2 Jelly Bean.

Yota YotaPhone Yota YotaPhone

LCD displej má úhlopříčku 4,3″ a rozlišení 1280 x 720 obrazových bodů, černobílá obrazovka je stejně velká. Zařízení zvládne pracovat v sítích druhé, třetí i čtvrté generace, bude osazeno dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960 na 1,5 GHz, 2 GB operační paměti a 32 či 64 GB interního úložiště, které půjde rozšířit paměťovými kartami. Telefon má dva fotoaparáty: hlavní s rozlišením 12 Mpx a čelní HD pro videohovory. Z dalších parametrů jmenujme akumulátor s kapacitou 2 100 mAh, Wi-Fi, Bluetooth a NFC. To vše se vešlo do těla o velikosti 131 x 67 x 9,9 milimetrů (v nejtenčím místě dokonce 7,3 mm) a váze 140 gramů.

Hands-on: YotaPhone (MWC 2013)

Hands-on: YotaPhone (MWC 2013)

Společnost Yota Devices nedávno podepsala smlouvu se singapurskou firmou Hi-P, která bude telefony vyrábět. Očekává se, že YotaPhone půjde do prodeje ve druhém pololetí tohoto roku. Předpokládaná cena je mezi 25 a 30 tisíci rubly, tedy v přepočtu mezi 16 a 19 tisíci korunami.

Alcatel

Telefony střední třídy: Alcatel One Touch Snap a Alcatel One Touch Snap LTE

Společnost Alcatel to na MWC rozjela ve velkém stylu. Kromě telefonu s operačním systémem Firefox a nové vlajkové lodi s Androidem přivezla také všechny produkty, které představovala v lednu na CESu. Navíc přidala ještě dvě novinky: Alcatel One Touch Snap a Alcatel One Touch Snap LTE.

Alcatel One Touch Snap nabídne obrazovku s úhlopříčkou 4,5 palce a rozlišením 540 x 960 obrazových bodů. Hardwarovou výbavu tvoří čtyřjádrový procesor MediaTek na frekvencí 1,2 GHz, 1 GB operační paměti a 4 GB interního úložiště s podporou microSD karet. Zařízení je vybaveno dvěma fotoaparáty – hlavním 8Mpx a předním 1,3Mpx. Zbývající parametry zahrnují moduly Wi-Fi, Bluetooth a 1800mAh baterii. To vše je nainstalováno v těle o rozměrech 130,3 x 67 x 8,99 mm. Alcatel One Touch Snap dostane do vínku Android 4.2 Jelly Bean a bude k dispozici v dubnu, přičemž cena zatím nebyla oznámena.

Alcatel One Touch Snap Alcatel One Touch Snap

Alcatel OneTouch Snap hands-on

Alcatel OneTouch Snap hands-on

Alcatel One Touch Snap LTE se od předchozího neliší pouze LTE modulem – je to v podstatě úplně jiný mobil. Obrazovka má napříč 4,65 palce, ale nabídne nižší rozlišení 480 x 854 bodů. Srdcem je dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon na 1,4 GHz. Hlavní fotoaparát pořizuje snímky v rozlišení 8 megapixelů, přední kamera je 2MPx. Kapacita baterie je zvýšena na 2200 mAh a operačním systémem bude starší Android 4.1 Jelly Bean. Alcatel One Touch Snap LTE bude k dispozici v červenci, cena je zatím také neznáma.

Alcatel One Touch Snap LTE Alcatel One Touch Snap LTE

NEC

Dva displeje vedle sebe: Medias W

Už jsme tu měli YotaPhone s obrazovkami na obou stranách, nyní se podíváme na další telefon se dvěma displeji, ale zásadně odlišným konceptem. NEC Medias W je zatím pouze prototypem, přesto můžeme konstatovat, že dokázal zaujmout. Neobvyklé zařízení se ve skutečnosti skládá ze dvou samostatných smartphonů spojených dohromady. Konstrukce připomíná tablet Sony Tablet P, liší se v tom, že v zavřeném stavu nejsou displeje uvnitř, ale na vnějších stranách.

NEC Medias W NEC Medias W

Tloušťka každého z telefonů je asi 6 milimetrů, takže ani ve složeném stavu není celková tloušťka zařízení tak velká – konkrétně činí 12,2 mm. Každá polovina zařízení je vybavena 4,3″ displejem s rozlišením 960 x 540 bodů. V rozloženém stavu úhlopříčka vyroste na 5,6 palců.

NEC Medias W NEC Medias W

Oba displeje mohou být používány nezávisle na sobě – můžete na prvním například otevřít prohlížeč a na druhém prohlížet galerii druhý – ale také jako jedna velká obrazovka, byť programů optimalizovaných pro takové použití je zatím málo.

Z technických specifikací zmiňme dvoujádrový procesor na 1,5 GHz, 1 GB RAM a 16 GB interní paměti (podpora pro paměťové karty microSD nechybí). K pořizování obrázků je připraven 8Mpx fotoaparát a jako operační systém je použit Android 4.1 Jelly Bean.

Hands-on: NEC Medias W

Hands-on: NEC Medias W

NEC uvedl, že v Japonsku bude zařízení k dispozici v dubnu letošního roku, cena ale ještě nebyla oznámena. Později se počítá s prodejem i v jiných zemích, takže se třeba dočkáme i u nás.

O tomto telefonu jsme informovali ve zprávičce NEC Medias W – jeden z mála mobilů s dvěma displeji.

Samsung

Samsung přivezl na Mobile World Congress také několik novinek. Ačkoli jde o příjemné oživení modelových řad, to nejlepší si Korejci zjevně nechávají na samostatnou akci Samsung Mobile Unpacked, plánovanou na čtvrtek 14. března.

Umí LTE: Galaxy Express

První novinkou je Samsung Galaxy Express, u kterého výrobce vyzdvihuje podporu mobilních sítí čtvrté generace. Telefon je vybaven operačním systémem Android 4.1 Jelly Bean, dvoujádrovým procesorem na frekvenci 1,2 GHz, 1 GB RAM a interní pamětí o velikosti 8 GB, kterou lze rozšířit paměťovými kartami o dalších až 32 GB. Hrdě se hlásí k designové podobnosti s Galaxy S III, rozměry telefonu jsou 132,2 x 69,1 x 9,3 mm při váze 139,1 gramů.

Samsung Galaxy Express Samsung Galaxy Express

K zobrazování je určen displej SAMOLED+ s úhlopříčkou 4,5 palce s WVGA rozlišením. Je vybaven dvěma fotoaparáty – 5Mpx na zadní a 1,3Mpx na přední straně. Energii zajišťuje baterie s kapacitou 2 000 mAh. Z podporovaných technologií jmenujme Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, MHL a NFC.

Samsung Galaxy Express Samsung Galaxy Express

Mládí vpřed: Galaxy Young a Galaxy Fame

Cenově níže budou telefony, cílící ma mladou generaci, která hledá cenově dostupné přístroje s operačním systémem Android.

Oba telefony nabídnou blíže nespecifikovaný procesor, běžící na rychlosti 1 GHz a operační systém Android 4.1 Jelly Bean.

Galaxy Young je kompaktní zařízení se 3,27″ obrazovkou s HVGA rozlišením. Z technických parametrů zmiňme 768 MB RAM a 4 GB interní paměti, kterou lze rozšířit pomocí microSD karty. Fotoaparát zvládne pořizovat snímky v rozlišení 3 Mpx. Komunikovat s okolním světem lze, kromě mobilních sítí, skrze Bluetooth 3.0 a Wi-Fi 802.11 b/g/n. Rozměry telefonu jsou 58,6 x 109,4 x 12,5 milimetrů při váze 112 gramů. Energii zajišťuje akumulátor Li-ion s kapacitou 1 300mAh.

Samsung Galaxy Young Samsung Galaxy Young

Telefon bude k dostání již v dubnu v bílém, tmavě modrém, vínovém a stříbřitém provedení za cenu 3 799 Kč.

Samsung Galaxy Young Samsung Galaxy Young

Galaxy Fame se výbavou podobá modelu Young – proti němu nabídne lepší 5Mpx fotoaparát, NFC, Bluetooth 4.0 a především o kousek větší 3,5″ obrazovku. Poněkud paradoxně je ale tento telefon osazen pouze 512 MB operační paměti. Interní úložiště pojme, stejně jako v případě předchozího modelu, 4 gigabajty dat a je možné ho rozšířit paměťovými kartami. Fame měří 113,2 x 61,6 x 11,6 milimetrů, váží 120,6 gramů a je osazen stejnou, tj. 1 300mAh baterií.

Samsung Galaxy Fame Samsung Galaxy Fame

Zahájení prodeje bude v dubnu, Galaxy Fame bude k dispozici v perlově bílém a metalicky modrém provedení za cenu 4 999 Kč.

MWC2013: Samsung Galaxy FAME

MWC2013: Samsung Galaxy FAME

Samsungy Galaxy Young a Galaxy Fame budou k dostání také ve verzi Dual SIM.

Do extrémních podmínek: Galaxy Xcover 2

Dalším prezentovaným modelem je Galaxy Xcover 2, který bude ideálním společníkem pro vyznavače aktivního životního stylu, hledající odolné mobilní zařízení. Outdoorové novince nevadí voda (je voděodolný až po dobu 30 minut v hloubce jednoho metru – certifikace IP67), písek ani otřesy.

Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2

Z hardwarového hlediska zaujme především 4″ displej s rozlišením 480 x 800 bodů. K fotografování můžete použít 5Mpx hlavní fotoaparát na zadní straně, vpředu je VGA kamera pro videohovory. Srdcem přístroje je dvoujádrový procesor taktovaný na 1 GHz, kterému sekunduje 1 GB RAM. Pro aplikace a data jsou připraveny čtyři gigabajty interního úložiště, které lze, jak je u tohoto výrobce dobrým zvykem, rozšířit paměťovými kartami.

Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2

Galaxy Xcover 2 měří 130,5 x 67,7 x 12 milimetrů, váží 148,5 gramů a vešla se do něj baterie s kapacitou 1 700 mAh.

Dvě SIM a velký displej: Galaxy Grand

Nakonec tu máme Samsung Galaxy Grand, který Petr Mišák popsal jako „něco mezi Note 2 a Galaxy S3 se dvěma SIM kartami“.

Samsung Galaxy Grand Samsung Galaxy Grand

Telefon má displej s úhlopříčkou 5″ a rozlišením 480 x 800 bodů. Je osazen dvoujádrovým procesorem na 1,2 GHz a 1 GB operační paměti. Jak je již zvykem, nabídne dva fotoaparáty: hlavní s rozlišením 8 Mpx a přední, schopný pořizovat snímky v 2Mpx rozlišení.

Samsung Galaxy Grand Samsung Galaxy Grand

Rozměry telefonu jsou 143,7 x 77,1 x 9,6 mm, váží 161 gramů a energii zajišťuje 2 100mAh akumulátor. Operačním systémem je Android 4.1.2 Jelly Bean.

MWC2013: Samsung Galaxy Grand

MWC2013: Samsung Galaxy Grand

Podrobné představení všech novinek Samsungu najdete ve článku Samsung přivezl na MWC 2013 4 nové smartphony.

mwc-banner-big1-300x181

 

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)