TOPlist

Obří konference MWC v Barceloně byla zrušena kvůli koronaviru. Ohrozí to i další ročníky?

MWC 2020 zrušeno

Významná událost Mobile World Congress (MWC), na které jsou každoročně představovány významné novinky z oblasti chytrých telefonů a další elektroniky, se letos neuskuteční. Barcelonské MWC 2020, které se mělo konat od 24. do 27. února, je oficiálně zrušeno. Na vině je strach z epidemie koronaviru. Paradoxní je, že primárním impulsem nebyly obavy samotných organizátorů, nýbrž prezentujících z řad firem a vývojářů. Společnosti nechtěly riskovat přítomnost svých lidí na mezinárodně zaplněné akci. Na klidu jim jistě nepřidal ani odhad, že dorazí obrovské množství prezentujících i zvědavých Číňanů. Během posledních pár dní zrušily své prezentace značky Facebook, Amazon, Intel, LG, Nvidia, Sony, Vivo či ZTE. Před pár hodinami omluvenku přidala také firma HMD Global, která vyrábí telefony Nokia. To se nakonec ukázalo jako pomyslný jazýček na vahách. Pořádající GSM Association na dnešek svolala mimořádné jednání, na kterém se organizátoři dohodli, že akci ruší.

Číňané se báli nejméně

Paradoxní je na celé situaci také to, že největší čínští hráči Huawei a Xiaomi hodlali na konferenci představovat nové telefony a služby a bedlivě se na akci připravovali. Zástupci země, ve které epidemie koronaviru vypukla, tedy obavy neměli. Nebo je měli nejmenší. Xiaomi mělo fyzicky ukázat nové modely Mi 10, které doma představí pouze v online streamu. Od Huawei se očekávalo uvedení nového ohebného telefonu. Stejně tak se na událost připravoval i Samsung, který chtěl v Barceloně propagovat nové telefony ze série Galaxy S20 a svůj druhý flexibilní kousek Z Flip. I Motorola lákala na odhalení nových přístrojů. Ovšem tím, že je celé MWC 2020 zrušeno, jsou všechny tyto plány zhaceny.

mobile-world-congress-fira-barcelona

Některé společnosti měly ve zvyku pořádat tiskové konference či setkání i těsně před MWC nebo mimo areál konference. Není teď jasné, jak to s nimi dopadne, ale s ohledem na nepřítomnost návštěvníků hlavní akce budou asi také zrušeny. Mnohé firmy společně s omluvenou oznámily, že budou své produkty ukazovat v online přenosech. Letos se tedy můžeme těšit na velké množství streamovaných představení. Společnosti, které budou chtít za každou cenu ukázat své novinky lidem na pódiu, budou asi organizovat vlastní akce. Pravděpodobně v pozdějších termínech.

S akcí byly spojené výdaje kolem 500 milionů Euro

Důležité je, že pro koncové zákazníky se vůbec nic nemění. Výrobci pravděpodobně nebudou prodlužovat dodání výrobků na trh. Firmy teď jen přišly o oblíbenou možnost udělat kolem jejich nových přístrojů a služeb velký ruch. Na podobných konferencích se setkávají tisíce významných byznysmenů, merketingových specialistů, influencerů a hlavně technologických nadšenců. Ti všichni jsou zvyklí během tří dnů chrlit a přijímat koncentrované informace o mobilech a souvisejících věcech. Nebo dokonce uzavírat na místě obchody. Význam tohoto osobního setkávání je v podstatě nevyčíslitelný. Tyto lidi bude velmi mrzet, že bylo MWC 2020 zrušeno.

Úplně nejvíce mrzet to pochopitelně bude organizátory z GSM Association. Tisíce zaměstnanců nyní nemají pro následující týdny další poslání. Rozhodnutí  nepříjemně zasáhlo některé velké firmy a také představitele Katalánska. Tratit na tom bude také město Barcelona. Odhaduje se, že MWC jednorázově zaměstná 14 tisíc lidí a celá akce se vším všudy představuje výdaje kolem 500 milionů Euro. Pro velké společnosti je zrušení MWC z hlediska odvolání prezentací a výstavních stánků „malý zádrhel“, který dokáží celkem v pohodě překonat a nahradit. Hůř na tom budou malé firmy, pro které mohla být konference životní příležitostí. Všechny uvedené faktory posilují význam zásadní otázky: Jak to bude s MWC 2021?

Co říkáte na to, že bylo MWC 2020 zrušeno?

Zdroj: aauthority

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)