Extrahujte, zálohujte a sdílejte aplikace s novým nástrojem ML Manager

ml_manager_ico

Chcete zálohovat instalační APK balíčky programů, nainstalovaných ve vašem telefonu či tabletu? Nebo by se vám hodila možnost poslat nějakou aplikaci kamarádovi – třeba přes Bluetooth či NFC? Pak přesně toto a ještě o něco více nabízí nástroj ML Manager, který jsme podrobili redakčnímu testu.

Co ML Manager slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play španělský autor Javier Santos uvádí, že se jedná o přizpůsobitelného správce aplikací pro zařízení s Androidem 4.0 a novějším. Mezi jeho vlastnosti a funkce patří:

 • Extrahování nainstalovaných a systémových aplikací.
 • Sdílení APK balíčků s přáteli pomocí Dropboxu, Telegramu, e-mailu a dalších služeb.
 • Snadná odinstalace aplikací.
 • Široké možnosti přizpůsobení dostupné v nastavení.
 • Nevyžaduje oprávnění roota.
 • Grafický vzhled ve stylu Material.
 • Velmi snadné použití.

ML Manager je v Obchodě Play od konce května a za tu dobu se dočkal již dvou aktualizací.

Jak ML Manager funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 0.3.1 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.0.2. Po spuštění dojde k načtení seznamu aplikací, které může několik sekund trvat. Pak se již ocitnete v uživatelském rozhraním nesoucím se v duchu posledních designových trendů. Jednotlivé položky seznamu (tedy aplikace) jsou prezentovány formou dlaždic. U každé jsou k dispozici následující prvky:

 • Název aplikace.
 • Jméno balíčku.
 • Ikona aplikace.
 • Odkaz pro extrahování instalačního balíčku.
 • Odkaz pro sdílení instalačního balíčku.

Dlouhému podržení není v tuto chvíli přiřazena žádná akce, po tapnutí se zobrazí detail zvoleného programu s informací o jeho verzi, tlačítky pro otevření stránky v Obchodě Play, spuštění (Tap to open), extrahování (Tap to extract) a odinstalaci (Tap to uninstall). Vpravo dole je pak kulaté tlačítko pro sdílení.

Funkce pro extrahování balíčku provede jeho uložení do složky ML Manager, kterou najdete v kořenovém adresáři interní paměti. S APK balíčkem pak můžete pracovat podobně, jako s jakýmkoli jiným souborem. Záloha se může hodit například tehdy, pokud po aktualizaci programu dochází k problémům, nebo jestliže vám nová verze jednoduše nevyhovuje. Funkce odinstalace nepřekvapí – probíhá, jak je na Androidu zvykem, přes systém.

Patrně nejzajímavější funkcí je sdílení APK balíčků, což je hlavní přidaná hodnota tohoto nástroje. Poté, co vyberete aplikaci a zvolíte funkci sdílení, dostanete na výběr z řady programů, skrze které lze instalační soubor sdílet.

Můžete ho třeba nahrát do Dropboxu, poslat e-mailem, odeslat skrze Bluetooth či DLNA, nebo pomocí Teleport Android přenést pomocí NFC do tabletu či telefonu, který přiblížíte zadní stranou. Příjemce přitom nemusí mít nainstalovaný ML Manager. Funkci jistě využijete především pro zařízení bez připojení k Internetu, nebo bez přístupu k oficiálnímu repozitáři Obchod Play.

V levé postranní nabídce najdete možnost přepínat mezi zobrazením jen nainstalovaných aplikací (Installed Apps), nebo i systémových programů (System Apps). Zálohovat a sdílet tak lze i systémové aplikace, ovšem z pochopitelných důvodů je bez práv roota není možné tímto nástrojem odinstalovat.

Přes tlačítko Settings se dostanete do nastavení, na které se podíváme podrobněji v následující kapitole. Konečně sekce About zobrazuje informace o verzi programu, vývojářích a nabízí odkaz k hodnocení v Obchodě Play.

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení si projdeme v bodech.

 • Delete APKs – pokud aktivujete tuto volbu, bude aplikace automaticky při spuštění mazat všechny rozbalené APK balíčky.
 • Delete all extracted APKs – manuální mazání extrahovaných balíčků.
 • Default filename for extracted APKs – formát názvu extrahovaných souborů. Jako výchozí je zvolena sekvence, skládající se z původního názvu balíčku a čísla verze. Volitelně lze přepnout na název aplikace a verzi, pouze název původního balíčku, nebo jen jméno aplikace.
 • Primary color – autor nezapomněl na možnost vizuálního přizpůsobení, takže si z palety barev můžete zvolit jakoukoli barvu aplikace.
 • Floating button color – barva kulatého tlačítka je taktéž uživatelsky nastavitelná.
 • Show floating button on main screen – zapíná a vypíná zobrazení plovoucího kulatého tlačítka na hlavní obrazovce. V takovém případě toto tlačítko slouží ke vstupu do nastavení.
 • Show navigation bar in black – pokud váš telefon či tablet používá k ovládání softwarová tlačítka na displeji, vypne tato volba změnu barvy jejich pozadí podle vzhledu programu a nastaví ji na černou.
 • Restore customizations – pokud to se změnou barviček přeženete, můžete se touto volbou vrátit k výchozí barevné kombinaci.

Na konci sekce jsou pak tři odkazy – na hodnocení v Obchodě Play, připojení ke komunitě na Google+ a informace o programu.

Resumé

Pokud bychom u této aplikace měli vyzdvihnout nějaké vlastnosti, pak by to byla především jednoduchost a elegance, se kterou funguje. Záloha či sdílení instalačního APK balíčku je díky ní otázkou několika mála klepnutí na displej. To hlavní, proč tento nástroj vznikl, tedy funguje dle našeho mínění na výbornou.

Podíváme-li se na ML Managera jako na správce aplikací, musíme otevřít i kritické oko. Samozřejmě bereme v úvahu, že se jedná o betaverzi, určenou k testování, nicméně v dalších verzích bychom rádi viděli například možnost řazení seznamu aplikací podle data, velikosti, případně dalších parametrů. Ocenili bychom také možnost práce s více balíčky najednou, včetně hromadné zálohy a sdílení více zvolených či dokonce všech programů. Jednoduché rozhraní by k ještě lepšímu dojmu pomohla také lokalizace do češtiny.

Pokud chcete získat APK balíček některé z nainstalovaných aplikací, případně s ním dále pracovat – například ho nahrát do cloudu, nebo sdílet s dalším uživatelem – pak je ML Manager jednoduchým a funkčním řešením tohoto úkolu.

Nástroj ML Manager má zatím na svém kontě jen něco přes stovku stažení a průměrná známka 4,6 vypadá velice slibně. 2,1 MB velký instalační balíček můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.0.3 a vyšším.

ML Manager: APK Extractor
ML Manager: APK Extractor

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)