Menu

Systém MIUI v6 od Xiaomi oficiálně představen [aktualizováno]

V 8 hodin našeho času začala velmi očekávaná tisková konference, na které čínská společnost Xiaomi představuje svůj nový systéme MIUI s označením v6. Tento upravený Android se stal velmi populární alternativní ROM do každého telefonu, přístroje od Xiaomi jej samozřejmě dostávají oficiální cestou již z výroby. A jaké novinky nový systém přináší?

16. srpen – čtvrté narozeniny MIUI

Datum 16. srpna není vůbec pro Xiaomi náhodou – právě v tento den totiž slaví MIUI své čtvrté narozeniny. Za čtyři roky si ovšem tento systém oblíbila obrovská komunita fanoušků, která nyní čítá přes 70 milionů uživatelů. MIUI se díky oficiálním i neoficiálním portacím dostala do několika desítek telefonů nejrůznějších značek. Stále zůstává samozřejmostí, že nejlépe “běhá” MIUI na přístrojích s oficiální podporou. Zde nechybí například ani přístroje řady Nexus a snad se brzy přidá i oblíbený OnePlus One.

miui-v6-1

Podle statistik jsou telefony Xiaomi v Číně oblíbenější než produkty od Applu či Samsungu, což potvrdily i naše předešlé zprávy.

 miui-v6-4

Nyní je systéme MIUI přeložen do 28 jazyků (včetně češtiny a slovenštiny) a má 26 globálních fanouškovských webů.

miui-v6-5

Tento "balíček" čekal na všechny návštěvníky konference. Že by inspirace od Googlu? :)

Tento “balíček” čekal na všechny návštěvníky konference. Že by inspirace od Googlu? :)

Nový vylepšený design – podstatou všeho je obsah

Systém MIUI je velice oblíbený také svým provedením a designem, který lze do velké části ovlivnit a přizpůsobit. Někteří nazývají MIUI “omalovánkami” a možná mají i pravdu. Nová verze MIUI v6 nabídne vylepšený design, který byl sestaven podle hesla “podstatou je obsah”. Na první pohled se ovšem žádné výrazné změny neudály, došlo spíše ke kosmetickým změnám. Prostředí je opět velmi líbivé. Posuďte sami.

miui-v6-11

miui-v6-9

miui-v6-8

Ikonky jsou velmi podobné předešlé verzi

Ikonky jsou velmi podobné předešlé verzi

 

Notifikace se dočkaly vylepšení

MIUI v6 se chlubí vylepšením notifikací a zamykací obrazovky. Jednotlivé události by se měly řadit podle důležitosti, navíc příchozí zpráva či volání v aplikacích se decentně zobrazí v horní části obrazovky (což do jisté míry umí i MIUI v5). S notifikacemi umí pracovat i samotný Launcher, který u aplikace, cosi vyžádala pozornost, zobrazí číslo s počtem notifikací.

miui-v6-13

miui-v6-15
miui-v6-14

Velkou změnu prodělala zamykací obrazovka – tedy alespoň z pohledu notifikací, které jsou skryty pod číslem počtu událostí a lze je tahem prstu zobrazit. Decentní a velmi praktické řešení. Do notifikací lze ze zamykací obrazovky rovnou vstupovat, případně je mazat.

miui-v6-11

Telefon s MIUI v6 vydrží déle na jedno nabití

Výdrž smartphonu řeší každý z nás. Xiaomi v novém systému zapracovalo na správě napájení a šetřícím režimu, díky kterému by měl nyní telefon se systémem MIUI v6 vydržet déle. Pomůže tomu samozřejmě i systém Android 4.4 KitKat, který by měl být sám o sobě k baterce šetrnější.

MIUI-v6-prostredi (28) MIUI-v6-prostredi (36)

Lepší správa paměti RAM a Clean Master přímo v systému

Xiaomi zapracovalo rovněž na správě paměti RAM, která by měla pomoci k rychlejšímu běhu aplikací a systému. To ovšem u Xiaomi většinou nebývá problém, velmi důležité tedy bude spíše sledovat, kolik volné RAM paměti bude k dispozici.

miui-v6-22

Nejznámější čistící program, Clean Master, by měl být plně integrován do systému v aplikaci Optimalizace. Jedním kliknutím pak lze velmi snadno vyčistit nepotřebné soubory či paměť RAM. Díky správě oprávnění aplikací a antiviru navíc nehrozí žádná hrozba od nebezpečných aplikací.

miui-v6-23

Nová aplikace fotoaparátu

Už v telefonu Xiaomi Mi4 jsme se setkali s vylepšenou aplikací pro fotoaparát, s inovovanou aplikací se setkáme také v MIUI v6. Z obrázků není příliš patrné, o jaké změny se ovšem jedná.

miui-v6-18 miui-v6-19 miui-v6-20

Snímky celého prostředí

MIUI v6 pro Xiaomi Mi4/Mi3 již brzy, ostatní telefony koncem roku

Zpráva ohledně dostupnosti systému potěší majitele telefonů řady Mi3 a Mi4, neboť právě pro ně bude již brzy uvolněna vývojářská verze nového systému. Skvělá zpráva přichází i pro majitele starších telefonů – nový systém si budou moci nainstalovat i majitelé přístrojů Mi2/2S/2A, Redmi a Redmi Note. Počkají si ovšem až na konec roku 2014. V současné době probíhají betatesty nové verze MIUI, počet betatesterů se do 22. srpna zvýší až na 10 000.

miui-v6-21

zdroj: en.miui.com(1)en.miui.com(2)

 

 

Komentáře

Mato41415

Mato41415

16.8.2014 10:38

Nemožem si pomôcť ale vyzerá to ako ios 7. Teda nie celé ale väčšina áno.

Jena96

Jena96

16.8.2014 10:53

Já bych řekl, že už iOS 7 se hodně blížil MIUIv5, je to prostě ten flat design, s podobností se musí počítat…

Fan Da

z aplikace
16.8.2014 10:56

Je mi jedno jak to vypadá, miui je hodně dobrý. Což se o článku říct neda, nerad upozorňuji na chyby, sam je dělám. Ovšem tenhle paskvil vypadá jak přeložen google prekladačem a vložen. Působí to dost amatérsky, protože ty chyby mlátí do očí. Hezký den ;)

Bitlord

Bitlord

16.8.2014 10:57

Kamarád má Mi2s a má celý telefon česko/agnlicko/čísnky.. Snad tohle už konečně bude komplet

Fan Da

z aplikace
16.8.2014 11:03

Bitlord, tak at si nainstaluje českou oficiální verzi a bude mít full cz ;)

Boos

z aplikace
16.8.2014 11:16

Fan Da: co třeba napsat kde ty chyby jsou? Tohle co píšeš je jako psát na technickou podporu ze ti nejde počítač, protože nejde.

Faktuzmemegazacinatestvat

Faktuzmemegazacinatestvat

16.8.2014 11:29

Pokud je v telefonech s MIUI v6 integrován CCleaner, tak si tento telefon nikdy v životě nekoupím, pokud ta ko*otina nepůjde odstranit … nic horšího než ty stupidní cleanery pro blbce v GooglePlay nenajdete.

Bubuss

Bubuss

16.8.2014 11:32

Bude to i pro HTC m8 ?

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

z aplikace
16.8.2014 11:33

Faktuzmemegazacinatestvat
Automaticky se nespustí, vy musíte provést test a potvrdit čištění. ;-)

Lukáš Frydrych

Lukáš Frydrych

16.8.2014 11:40

Faktuzmemegazacinatestvat odstranit jde vše, víš jak :D

Faktuzmemegazacinatestvat

Faktuzmemegazacinatestvat

16.8.2014 11:42

Jo, to je vnitřní pocit běžného uživatele CCleaneru. V nastavení si vše vypnete, zakážete … ale když si prohlédnete procesy v mezipaměti atp., pořád ta trapárna něco dělá. Prostý spyware v kombinaci s hromadou jejich vývojářského malware, hrozné! Nic víc, nic míň. Už jen to, že má Ccleaner funkci ONE-TAP nebo jak se to nazývá, prostě stále jede v pozadí. Je to jako mít TV připravenou na to, že se ovladačem spustí. Jenže tady nejde o TV, ale o hromadu, HROMADU dat v telefonu, ke kterým má CCleaner přístup. A nejde mu to po instalaci nikterak zakázat.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

16.8.2014 11:43

Fan Da
Díky za upozornění. Článek byl psán v průběhu živé konference a postupně doplňován, kvůli čemuž se v něm objevily chyby, za které se omlouvám.

CzechHhghLooserrdshdj

CzechHhghLooserrdshdj

z aplikace
16.8.2014 12:23

Jak napovídá ta vyfocená Číňanka, vše je otřesné, hrozné a velice se podobající IOS..

cardi

z aplikace
16.8.2014 12:42

des

Faktuzmemegazacinatestvat

Faktuzmemegazacinatestvat

16.8.2014 13:05

Barevně mi to připomíná ten hnus určen převážně pro děti alá prostředí Google L. Někdy si říkám, že bych raději telefon s černobílým displayem co vydrží třeba klidně o 20% déle a je naprosto plynulý, než něco co mají děti snahu strčit do pusy.

xyz

xyz

16.8.2014 14:48

95% trolu co zde zatim perlilo asi nemelo miui v telefonu :)

luigi.az

z aplikace
16.8.2014 15:06

Ja jsem MIUI zkousel kdysi na SII a hodne se mi libila jen jsem byl zvykly na TW a presel jsem zpet. ted bych ho velmi rad zkusil ale na Xperii L bohuzel neni :-( jinak bych taky rekl ze je to perfektni ROMka a kdo nadava tak ji urco videl jen na videu a nemel realne v ruce.

Tom

Tom

16.8.2014 15:21

Tak za prvé, ty ikonky nejsou jen velmi podobné (ty v tom rámečku), to jsou původní ikony, ne nové.
Za druhé, že by systém měl být díky Androidu 4.4 šetrnější není pravda u MIUI, kde už pro Mi3 4.4.3 je a šetrnější opravdu není, v oblasti požadavků systému se dokonce vyšplhal přes 1GB po spuštění, což není žádné terno.

Btw že Xiaomi lže ve svých prezentacích a krade nejen nápady, ale i práci jiných tu někdy napíšete, nebo jste jako čínští fandové úplně zaslepení tím jak je skvělý a žůžový atp.?

Píše relativně spokojený uživatel Mi3 a Mi2s, který ale chce číst objektivní články.

Tom

Tom

16.8.2014 15:24

Fan Da: Pak ale bude mít sice českou, ale vývojářskou (testing, weekly) verzi. Což bych se člověku co pracuje a mobil potřebuje skutečně neodvážil doporučit.

Magic

Magic

16.8.2014 15:41

Tom – jsem velký Fanda xiomi a mám od nich skoro vše ale souhlas jsou dost ulhaní a zloději ale mě jako zákazníka to nezajímá dostanu za velmi malí peníz hodně muziky. A kldine ať si posílají věci do činy je mi to jedno kdyz je za levno :)

dunco

dunco

z aplikace
16.8.2014 19:28

Tom a Magic :není to ani 14 dní co jsem zde psal, jak všichni nadávají na Sony, Samsung,HTC a LG jací to jsou předražený zloději a jak je Xiaomi levné, za půlku ceny těchto výrobců. Ale tito výrobci musí zaplatit mozky, který vymýšlejí novinky které máme skoro každý půlrok v mobilech. Takové Xiaomi vymyslí hovno akorát nápady ukradne a naskladá je do krabičky a pak se tady všichni můžou podělat jak s něma vydrbali a koupili si mobil za půlku ceny. Kdyby nebylo těchto výrobců tak nějaký Xiaomi je v řiti, protože Číňan vždy uměl jenom perfektně krást nebo kopírovat. Hezký víkend.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

z aplikace
16.8.2014 20:59

Dunco
Myslíte třeba notifikacni lištu, kterou i Google v Androidu 4.2 zkopíroval? :-) A to samé i notifikace, když hrajete atp. Spoustu věcí měla MIUI dřív než čistý Android.

jakub

jakub

z aplikace
16.8.2014 21:47

nevím proč na mizí nadavate nebit tohoto systému není v androidu to co vlastně je např notifikacni lišta umí to vo umí díky tomu co vzal googlu od mizí a proč se asi android začíná podobodat mizí (ios)odpověz si sam a ten kdo to nevidí ma nesmyslne drahej krám od Samsungu a myslí si bůh ví co nemá přitom můj tel za 7tacu mu na trhne prd*l p.s nemusím mít tel za 20 tacu se ví “profici” nad sebou zamyslete

jakub

jakub

z aplikace
16.8.2014 21:49

omlouvam se místo mizí ma byt miui děkuji za pochopeni

Pepek

Pepek

z aplikace
16.8.2014 22:06

Nauč se česky, ty tatare!

mikis

mikis

16.8.2014 22:14

Xaomi vymyslelo notifikační lištu, Google vymyslel Android, co by vymyslelo Xaomi kdyby nebyl Android?!

dunco

dunco

z aplikace
16.8.2014 22:33

Jan Dolejš :a co ten zbytek to si taky vyvinulo Xiaomi
jakub :co tady meleš o Samsungu a natrhování prdele, nauč se nejdříve česky, ještě, že Ti už končí prázdniny.

Pavel

Pavel

z aplikace
16.8.2014 23:12

Strasne jsem chtel xaomi redmi, rikal jsem si, za tyhle prachy ctyrjadro s hd displayem, hezkym designem. nakonec jsem si priplatil a sel do xperie z a nastesti nelituju. tyhle cinsky rejže si koupily dva kolegove z prace, jeden redmi, druhy redmi s. oba porad nadavaji, jak se jim to seka, nejde jim gps, furt honi ramku cclienerem, je mi zlate. nesel bych do ciny. radsi bych sel do levnejsiho dvoujadra, nez tohle. Mozna mam zkresleny nazor, ale tot ma zkusenost. nechci, aby na mne telefon mluvil cinsky. Ja telefon potrebuji na praci, potrebuji se na nej spolehnout.

Pavel

Pavel

z aplikace
16.8.2014 23:16

Ale nejsem clovek, ktery nezkusil miui. mel jsem to dva tydny, ale system s aplikacemi v cinstine, od kterych jsem nepochopil ani jejich smysl, ani ucel. Schemata ala tamagoci a nelaky kresleny kraviny s sikmim okem, to mne neoslovilo.

Petr S

z aplikace
16.8.2014 23:22

Notifikační lištu vymyslel Xiaomi? Ta je v androidu minimálně od verze 1.6 viz. http://developer.android.com/training/notify-user/index.html

dan

dan

z aplikace
17.8.2014 2:10

Petr S ale oni se baví o nastavení v notifikacni liště které je od verze 4.2.2

Petr S

z aplikace
17.8.2014 2:24

dan: V čem konkrétně Xiaomi předběhlo Android 4.2.2 ohledně notifikační lišty?

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

z aplikace
17.8.2014 8:51

Zatím jsem neměl tu čest Miui pořádně vyzkoušet, ale je mi sympatické. Co vidíte jako plusy a mínusy tohoto prostředí?

Martin P.

Martin P.

17.8.2014 10:25

Super supe jen bych se bál patentového sporu s Apple

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

17.8.2014 11:43

dunco
Integrovaný SPAM filter (blokování SMS a hovorů), správce oprávnění (automaticky blokuje všechna nadstandardní práva aplikacím a je na vás, co které povolíte, už jen tohle je skoro důvod, proč používat MIUI), kontrola aplikací po startu, zamykání aplikací v paměti (opět věc, kterou by měl Android dávno umět sám), správce témat (obarvení a přizpůsobení do takové míry nikdo nemá, možnost měnit kompletně styl zamykací obrazovky, systémy na dvou partišnách (pokud by se něco pokazilo na jedné, nabootujete do druhého systému), super aplikace zálohování dat a aplikací, ROOT již z výroby, který lze jen zapnout v menu, integrovaný čistič keš, pokročilý správce dat (opět dřív než čistý Android)…
Jen chci říct, že obecné tvrzení, že Xiaomi je jen Číňan, co vše kopíruje, je v tomto případě nesmysl a člověk, co to tvrdí, jen ukazuje, že o tom moc neví.

Xiaomi zdaleka není dokonalé – viz různé lži a sliby, ale která velká firma tohle nedělá?

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

17.8.2014 11:52

Petr S
Dvouzáložková lišta. Toto jsem používal už na MIUI, která byla na Androidu 2.3. Google to poté implementoval do 4.2, kde to ale moc nefungovalo (hlavně kdo byl zvyklý z MIUI, že podržením na ikonce se dostane do nastavení, šílel). V MIUI lze přepínače libovolně přesouvat či zvolit jednozáložkou notifikační lištu s přepínači v dolní části.

dunco

dunco

z aplikace
17.8.2014 12:23

Jan Dolejš :zamozřejmě uznávám, že o tom víte určitě víc než já. Moje povolání to není. Ale neustále mluvíte o softwaru, ale já mluvím o hardwaru a v tom je zakopanej pes. Zrovna dnes ráno jsem četl u konkurence recenzi phabletu Xiaomi a moc ho nechvalili, hlavně kvalitu použitého hardwaru a materiálu, takže ta cena je vykoupena kvalitou. Jsem si jist, že můj telefon bude po dvou letech používání (i když měním telefon každý rok)fungovat a vypadat lépe než to Xiaomi. A taky si myslím,že jste vlastníkem této značky telefonu a proto ho tak vehementně obhajujete. Hezkou neděli.

Silver

Silver

17.8.2014 13:30

Jan Dolejš prosím vás a vy jste redaktor? Tak zaujatého člověka jsem nevidel. ( tento komentář si stejně nikdo nepřečte smažeteho jako obvykle ) to co jste vypsal umělý nadstavby Sony, htc, samsungu dřív jak nějaké xiomi…mimo to hodně věci co je v xiomi bylo v romkach na xda a jen si to bez dovolení vzali toto téma se tam řešilo furt…ale typicky cech vidí něco levně a hned to bere

Silver

Silver

17.8.2014 13:33

Dunco – no my pad od xiomi je katastrofa…v alze co jsem ho kupoval jsem ho šel reklamovat a sami mi říkali, že mi radši vrátí peníze než aby mi dávali nový kus, že to co chvilku někdo nosí…

Silversnake

Silversnake

17.8.2014 15:01

Zkoušel jsem několikrát verzi 5 na telefonech Zopo C2 a THL T100S a vždy bylo o 9-10% v AnTuTu pomalejší jak CM11. Takže pokud to vylepšili a nabídnou až koncem roku tak už asi bude CM12 :-) a ten asi zase bude rychlejší….

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

z aplikace
17.8.2014 15:52

Dunco
Pak se omlouvám, moje chyba. Mluvil jsem pouze o softwaru. Design alá Nokia u Mi3 se rozhodně nedá popřít.

Petr S

z aplikace
17.8.2014 17:57

Silversnake: o rychlost v Antutu až tak moc nejde. Dnes na iDnesu recenzovali Xiaomi Redmi Note a je ho GUI se zadrhává.

Benchmarky většinou sčítají výkon všech jader. V reálu ale pracuje 1 jádro na 40-60% a druhé spí nebo jede na 10%. 3. a 4. jádro spí skoro pořád. Navíc mobil nemá vetrák a brzy se prehřeje takže se sníží frekvence procesoru tudíž se max. výkon většinou nevyužije.

Z toho důvodu nechápu proč mají dnešní telefony 4 nebo dokonce 8 jader. Sám mám Android telefon i tablet 4 jadrový. Podle mě je ale správná cesta jakou jde Apple kdy používá jen 2 jádrové zato velmi výkonné procesory. Sečíst výkon 8mi jader v Antutu nevypovídá nic o reálném výkonu, dle mě je to hlavně marketingová záležitost.

zog

zog

17.8.2014 22:07

To je zase v diskusi nablito. Půlka lidí co se tu zasvěceně vyjadřuje telefony této značky ani nedržela v ruce.Byl jsem skalním příznivcem Cyanogen modu. Miui mi z počátku nesedělo ale právě těch několik zásadních vychytávek neuvěřitelně zpříjemňuje každodenní život s mobilem. Je docela ostudné že je neobsahuje čistý Android. Na druhou stranu je Miui trochu rozežrané co se paměti týče.

Game

z aplikace
18.8.2014 8:11

Tohle je vážně diskuse na úrovni, kazdej si tady obhajuje svoje, spíš je smutné ze pan redaktor tady tak vehementně vede boj o MIUI, hold ne každému to sedí, tvrdit ze MIUI je nejlepší není zdaleka tak pravdivá, ne všechno tam funguje tak růžově, vím protože kolikrát sem řešil s kamarádem (majitel Mi2S)že mu něco nefungovalo, systémové aplikace nebo aplikace stažené na GP… Za tento rok dělal už 4factory reset, takže to už o něčem svědčí…

Game

z aplikace
18.8.2014 8:14

Ještě sem zapomeň pro prudice, sám mám v rodině Xiaomi redmi (otec) jenže to je jiná kapitola protože telefon slouží jen na telefonování a sms

B.

B.

18.8.2014 10:57

2Game: Taky vlastnim mi2s jako tvuj kamarad. Jestli je to tak jak pises, pak by tvuj kamos mel navstivit budto servis, nebo doktora;)

Dlouho jsme miui odmital (ona taky na htc evo nebehala uplne jak mela), ale co mam xiaomi uz bych jinou romku nechtel. Kam se hrabe CM.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

18.8.2014 13:53

Silver, Game
Pokud to ode mě vyznělo, že bezmezně Xiaomi obhajuji, pak se omlouvám, asi jsem se nechal unést a použil špatná slova. Jen jsem chtěl poukázat na dobré stránky tohoto systému a funkce, které jsem u jiných značek nenašel. O jejich původu samozřejmě tolik nevím a nedivím se, pokud je Xiaomi odcizilo.
Že to s MIUI není úplně růžové, mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Zejména česká MIUI bývá problémová, protože se překládají pouze vývojářské verze, a novější verze přinesou třeba další dva problémy s jedním vyřešeným.

Karel

Karel

16.10.2014 20:15

Xiaomi je fakt dobrý . Neříkám, že by,bych se někdy k iPhone nevrátil, ale teď mě Xiaomi MI4 sedí.

Karel

Karel

16.10.2014 20:18

Bez by, nějak to rychle psalo

FRANTA

FRANTA

13.12.2014 19:29

MEL JSEM ROM NAINSTALOVANU A MUSIM RICT ZE TO NECO JINEHO. ZAJIMAVE UDELANA A LIBI SE MI .SKODA ZE NEMA CESKY JAZYK . NEVITE O NEJAKE V CESTINE

RSS (komentáře k článku)