Systém MIUI v6 od Xiaomi oficiálně představen [aktualizováno]

111333i0eemzm99aj9ea5p.jpg.thumb

V 8 hodin našeho času začala velmi očekávaná tisková konference, na které čínská společnost Xiaomi představuje svůj nový systéme MIUI s označením v6. Tento upravený Android se stal velmi populární alternativní ROM do každého telefonu, přístroje od Xiaomi jej samozřejmě dostávají oficiální cestou již z výroby. A jaké novinky nový systém přináší?

16. srpen – čtvrté narozeniny MIUI

Datum 16. srpna není vůbec pro Xiaomi náhodou – právě v tento den totiž slaví MIUI své čtvrté narozeniny. Za čtyři roky si ovšem tento systém oblíbila obrovská komunita fanoušků, která nyní čítá přes 70 milionů uživatelů. MIUI se díky oficiálním i neoficiálním portacím dostala do několika desítek telefonů nejrůznějších značek. Stále zůstává samozřejmostí, že nejlépe “běhá” MIUI na přístrojích s oficiální podporou. Zde nechybí například ani přístroje řady Nexus a snad se brzy přidá i oblíbený OnePlus One.

miui-v6-1

Podle statistik jsou telefony Xiaomi v Číně oblíbenější než produkty od Applu či Samsungu, což potvrdily i naše předešlé zprávy.

  miui-v6-4

Nyní je systéme MIUI přeložen do 28 jazyků (včetně češtiny a slovenštiny) a má 26 globálních fanouškovských webů.

miui-v6-5

Tento "balíček" čekal na všechny návštěvníky konference. Že by inspirace od Googlu? :) Tento “balíček” čekal na všechny návštěvníky konference. Že by inspirace od Googlu? :)

Nový vylepšený design – podstatou všeho je obsah

Systém MIUI je velice oblíbený také svým provedením a designem, který lze do velké části ovlivnit a přizpůsobit. Někteří nazývají MIUI “omalovánkami” a možná mají i pravdu. Nová verze MIUI v6 nabídne vylepšený design, který byl sestaven podle hesla “podstatou je obsah”. Na první pohled se ovšem žádné výrazné změny neudály, došlo spíše ke kosmetickým změnám. Prostředí je opět velmi líbivé. Posuďte sami.

miui-v6-11

miui-v6-9

miui-v6-8

Ikonky jsou velmi podobné předešlé verzi Ikonky jsou velmi podobné předešlé verzi

 

Notifikace se dočkaly vylepšení

MIUI v6 se chlubí vylepšením notifikací a zamykací obrazovky. Jednotlivé události by se měly řadit podle důležitosti, navíc příchozí zpráva či volání v aplikacích se decentně zobrazí v horní části obrazovky (což do jisté míry umí i MIUI v5). S notifikacemi umí pracovat i samotný Launcher, který u aplikace, cosi vyžádala pozornost, zobrazí číslo s počtem notifikací.

miui-v6-13

miui-v6-15
miui-v6-14

Velkou změnu prodělala zamykací obrazovka – tedy alespoň z pohledu notifikací, které jsou skryty pod číslem počtu událostí a lze je tahem prstu zobrazit. Decentní a velmi praktické řešení. Do notifikací lze ze zamykací obrazovky rovnou vstupovat, případně je mazat.

miui-v6-11

Telefon s MIUI v6 vydrží déle na jedno nabití

Výdrž smartphonu řeší každý z nás. Xiaomi v novém systému zapracovalo na správě napájení a šetřícím režimu, díky kterému by měl nyní telefon se systémem MIUI v6 vydržet déle. Pomůže tomu samozřejmě i systém Android 4.4 KitKat, který by měl být sám o sobě k baterce šetrnější.

MIUI-v6-prostredi (28)

Lepší správa paměti RAM a Clean Master přímo v systému

Xiaomi zapracovalo rovněž na správě paměti RAM, která by měla pomoci k rychlejšímu běhu aplikací a systému. To ovšem u Xiaomi většinou nebývá problém, velmi důležité tedy bude spíše sledovat, kolik volné RAM paměti bude k dispozici.

miui-v6-22

Nejznámější čistící program, Clean Master, by měl být plně integrován do systému v aplikaci Optimalizace. Jedním kliknutím pak lze velmi snadno vyčistit nepotřebné soubory či paměť RAM. Díky správě oprávnění aplikací a antiviru navíc nehrozí žádná hrozba od nebezpečných aplikací.

miui-v6-23

Nová aplikace fotoaparátu

Už v telefonu Xiaomi Mi4 jsme se setkali s vylepšenou aplikací pro fotoaparát, s inovovanou aplikací se setkáme také v MIUI v6. Z obrázků není příliš patrné, o jaké změny se ovšem jedná.

miui-v6-18

Snímky celého prostředí

MIUI v6 pro Xiaomi Mi4/Mi3 již brzy, ostatní telefony koncem roku

Zpráva ohledně dostupnosti systému potěší majitele telefonů řady Mi3 a Mi4, neboť právě pro ně bude již brzy uvolněna vývojářská verze nového systému. Skvělá zpráva přichází i pro majitele starších telefonů – nový systém si budou moci nainstalovat i majitelé přístrojů Mi2/2S/2A, Redmi a Redmi Note. Počkají si ovšem až na konec roku 2014. V současné době probíhají betatesty nové verze MIUI, počet betatesterů se do 22. srpna zvýší až na 10 000.

miui-v6-21

zdroj: en.miui.com(1)en.miui.com(2)

 

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (50)