MIUI 14 odhaleno! Jde o obří aktualizaci s hromadou novinek

xiaomi miui 14

Společnost Xiaomi měla dnes velkou konferenci, na které se nám odhalilo hned několik novinek. Příznivce vlajkových lodí nejvíce pochopitelně zaujala řada Xiaomi 13, to ale zdaleka není vše, co čínský gigant ukázal. Všechny, kteří mají novější telefon od Xiaomi se slíbenými aktualizacemi bude zajímat nová nadstavba MIUI 14, na kterou jsme čekali jako na smilování, a nyní je konečně tu.

MIUI 14 je jednou z největších aktualizací v historii této nadstavby. Je postavena okolo systému Android 13 a nabízí hromadu jak vizuálních, tak i praktických novinek. Pojďme se na ni tedy mrknout. Začněme designem. Nový čínský systém přichází s novými ikonami, jejichž velikost lze upravit. Kromě toho se firma chlubila s novými widgety, mezi které patří i možnost přidat si na domovskou obrazovku rostlinu, nebo domácího mazlíčka. S ním pak můžete různě interagovat. Novinkou jsou také složky s aplikacemi.

Hovořilo se také o zlepšení výkonu. Xiaomi se snažilo vyhrát si s velikostí celého systému (má velikost 13,09 GB) a přidala do něj také engine MIUI photon, což prý umožní vývojářům třetích stran přinášet na mobily čínské značky plynulejší a zároveň úspornější aplikace. Výrazně se snížil také výskyt bloatwarových aplikací. V MIUI 14 bude celkově pouze osm aplikací, které nepůjdou odinstalovat. Celková plynulost se prý zlepšila až o 60 %, což je úctyhodné číslo. Sami jsme dost zvědaví na to, jak bude systém fungovat v praxi.

MIUI 14 Brand New Interconnection Experience

MIUI 14 Brand New Interconnection Experience

Vylepšeno bylo také soukromí a zabezpečení, žádná uživatelská data nejsou prý ukládána v cloudu, ale veškeré akce se provádějí lokálně. Aplikace si budou muset navíc vyžádat přístup k notifikacím a dalším akcím. Do MIUI 14 se rovněž dostalo několik novinek, které jsou spojeny s AI. Za zmínku stojí možnost extrahování textu z fotografií, nebo živé titulky pro videokonference. Zůstává však otázkou, zda budou tyto novinky k dispozici i v češtině. Hlasový asistent Mi AI umí také některé novinky jako je skenování dokumentů, filtrování spamu nebo překlad.

MIUI 14 OFFICIAL is here | First Look!

MIUI 14 OFFICIAL is here | First Look!

S MIUI 14 má být prý také mnohem snadnější propojení s dalšími produkty ekosystému a k dispozici bude také nové rozhraní pro spárovaná zařízení. S tím souvisí i rychlejší Xiaomi Magic Center, které bylo kompletně přepracováno. Počítat tak můžeme s až o 50 % rychlejším připojením sluchátek, o 12 % rychlejším propojením s televizí a o 77 % rychlejším streamováním obrazu.

Po vzoru dalších nadstaveb se i do MIUI 14 dostalo několik funkcí spojených s rodinou. Bude možné vytvářet skupiny až po 8 lidech a dávat jim různá oprávnění a role. Se členy rodiny bude možné sdílet fotografie a videa, ale také zdravotní údaje, jako srdeční tep, SpO2 či spánek. Nechybí ani různé možnosti rodičovské kontroly.

Co říkáte na nové MIUI 14?

Zdroj: gizmochina.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)