500 milionů telefonních čísel z Facebooku je na prodej. Týká se to i českých čísel

500 milionu telefonnich cisel prodej facebook

Na internetu je na prodej databáze, ve které se nachází 500 milionů telefonních čísel z Facebooku. Data byla získána již dříve, protože útočnici využili bezpečnostní chybu Facebooku, která byla opravena v roce 2019. Na začátku roku 2020 se útočníci do databáze dokázali dostat a mohli se tak dostat k různým informacím. Nyní se k těmto údajům může dostat kdokoliv, protože byl vytvořen Telegram bot, který umožňuje vyhledávání čísel podle Facebook ID. Pro získání telefonních čísel se musí platit. A to poměrně velké částky.

500 milionů telefonních čísel je na prodej. Útočníci data získali již před lety

Telegram bot běží zhruba od poloviny ledna 2021. Za jedno telefonní číslo nebo Facebook ID se platí 1 kredit. Koupě jednoho kreditu vychází na 20 dolarů, v přepočtu tak cca 430 Kč. Kredity se dají koupit i ve větším množství se slevou. Poté třeba 10 tisíc kreditů vychází na 5000 dolarů, v přepočtu cca 107 tisíc Kč.

Samotná data jsou možná starší, každopádně lidé nemění telefonní čísla tak často, takže jsou ve většině případů stále aktuální. Bezpečnostní analytik Alon Gal, který na problém upozornil, zveřejnil i jednotlivé státy, ze kterých uniklá čísla pochází. V České republice se to týká 1 375 988 telefonních čísel. Horší je to i kvůli tomu, že jste si na profil nebo při registraci Facebook účtu nemuseli ani telefonní číslo vkládat, ale Facebook jej přesto ukládal. Společnost totiž až do konce roku 2019 sbírala telefonní čísla, která uživatelé zadali při aktivaci dvou faktorového zabezpečení.

Setkali jste se v poslední době se zvýšeným počtem spam hovorů?

Zdroj: theverge.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)