TOPlist

Máte starší počítač? S Windows 11 se možná budete muset brzy rozloučit..

windows 11 starší cpu
  • Microsoft oficiálně potvrdil označení 24H2 pro nadcházející verzi Windows 11
  • Společně s AI novinkami však redmondská firma zařízne staré počítače
  • Naštěstí se to týká jen těch, které jsou starší 15 let

Microsoft měl původně v plánu letos představit operační systém Windows 12, situace se však změnila. Namísto nového číselného označení, přijde letos obrovská aktualizace prošpikovaná umělou inteligencí, označovaná jako Windows 11 24H2, což Microsoft před pár dny oficiálně potvrdil. Kromě nových funkcí však zařízne starší počítače. Konkrétně ty, na nichž nebylo možné oficiální cestou spustit instalaci ani teď (kvůli absenci čipu TPM 2.0), ale skrz jednoduchou změnu číslice jste mohli omezení obejít. Brzy to však nepůjde..

Microsoft s touto aktualizací přijde totiž s novým požadavkem na hardware, což bude mít dopad především na počítače, které jsou starší než 15 let. Klíčovým faktorem je podpora instrukce CPU POPCNT (population count), bez které Windows 11 (verze 24H2) zkrátka nenaběhne.

Instrukce POPCNT, známá také jako početní operace, se stala běžnou součástí procesorů v polovině roku 2000, počínaje architekturou AMD Barcelona a následně i prvními generacemi procesorů Intel Core i. Většina lidí tedy může zůstat v klidu, nicméně, existuje stále nemalý počet uživatelů využívající starší hardware, včetně procesorů Intel Core 2 Duo/Quad, které mohly dosud neoficiálně Windows 11 provozovat.

Windows 11 on Core 2 Duo / Quad Q9550. 15 Years old PC

Windows 11 on Core 2 Duo / Quad Q9550. 15 Years old PC

Možná si řeknete, že na podobných „vykopávkách“ snad dnes již nikdo nefunguje, ale opak je pravdou. V oběhu je hromada starých počítačů. Ty z hlediska výkonu sice už nemají příliš co nabídnout, ale třeba takový Core 2 Quad Q9550 v kombinaci s 8/16 GB RAM a nějakým slušným SSD diskem, může na běžnou kancelářskou práci sloužit docela obstojně i dodnes.

Tato změna se netýká modernějších počítačů, které již jsou s Windows 11 kompatibilní, včetně těch s procesory Intel 7. generace nebo AMD Ryzen řady 1000.

Dotkne se tato změna i vašeho počítače?

Zdroj: WindowsCentral

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)