Meta čelí aktivistické skupině NOYB. Placené služby jsou údajně v rozporu s novými regulacemi EU!

Meta čelí obvinění
  • Kontroverzní oznámení placených služeb Mety čelí obvinění
  • Rakouská skupina NOYB podala stížnost za neúměrnou hodnotu nabízených služeb
  • Předpokládají, že předplatné zavedou i ostatní platformy

Ve snaze vyhovět novým regulacím ochrany osobních údajů v EU, Meta zavedla placené předplatné. Dala uživatelům na výběr, buď budou muset souhlasit s cílenými reklamami nebo se přihlásit k odběru za 10€ měsíčně pro každou platformu zvlášť. Rakouská skupina na ochranu soukromí s názvem NOYB podala stížnost u rakouského úřadu. Podle nich jsou náklady nepřijatelné a neúměrné hodnotě, protože pouze 3 % uživatelů chce být sledováno, a ostatní si poplatky si například nemohou dovolit.

Základní práva jsou obvykle dostupná pro každého. Kolik lidí by ještě využilo své volební právo, kdyby za to museli zaplatit 250 eur? Byly doby, kdy byla základní práva vyhrazena pro bohaté. Zdá se, že Meta nás chce vzít zpět o více než sto let,“ vyjádřil se zakladatel aktivistické skupiny Max Schrems.

Průměrný příjem společnosti Meta na uživatele je údajně 62,88 €, tato hranice se má zvednout až na 120€. A pokud plánujete mít k tomu obsažený Instagram i Facebook, vyjde vás to na 252€. Právník skupiny NOYB Felix Mikolasch poznamenal, že: „Právo EU vyžaduje, aby souhlas byl skutečnou svobodnou vůlí uživatele. V rozporu s tímto zákonem si Meta účtuje poplatek za ochranu soukromí až 250 EUR ročně, pokud se někdo odváží uplatnit své základní právo na ochranu údajů,“

Bojí se také, že tato volba může spustit tzv. domino efekt, například známá aplikace kvůli konceptu krátkých videí – TikTok, už začala s testováním podobné funkce. Skupina chce dokázat, že Meta se snaží aby soukromí online bylo nedostupné a dovolit si ho mohli pouze bohatí klienti. Evropské soudy uvedli, že poplatek účtovaný za účelem omezení sledování produktů je nezbytný a musí být přiměřený. Meta své přístupy obhajuje tím, že se pouze řídí zákony EU.

Co si o placeném Facebooku myslíte vy?

Zdroj: engadget

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)