Technologičtí miliardáři chtějí postavit město snů. V čele projektu stojí český podnikatel

Projekt California Forever, město snů. V čele projektu je Čech Jan Šrámek
  • Technologičtí miliardáři investují do výstavby nového města poblíž San Francisca
  • Za celou myšlenkou stojí český podnikatel Jan Šrámek
  • Projekt California Forever čelí kontroverzní kritice ze strany místní komunity a urbanistů

Kalifornie je známá jako středisko technologické inovace a vývoje. Zdá se, že několik technologických miliardářů chce přidat další kapitolu této impozantní historii. Skupina Flannery Associates odhalila plány na výstavbu nového města poblíž San Francisca s vizemi, které odrážejí ducha Silicon Valley. Na webové stránce s názvem “California Forever” se objevují vizualizace tohoto odvážného projektu. Slunné obrázky ukazují moderní technologicky vyspělé město v zeleném údolí se solárními farmami a udržitelným bydlením. Co tedy skupina plánuje? Má projekt reálnou šanci na úspěch?

Odvážný český podnikatel Jan Šrámek v čele projektu

Jan Šrámek získal pozornost ve finančním světě během působení v investiční společnosti Goldman Sachs a byl dokonce jedním z nejmladších kandidátů zařazených mezi 100 vycházejících hvězd světového finančnictví v pouhých 22 letech. Když se před deseti lety přestěhoval do San Francisca, začal přemýšlet o místní bytové krizi a jak se liší uspořádání amerických měst od měst v Evropě, kde vyrůstal a dříve pracoval. Zkušenost z Curychu, kde nepotřeboval auto, ho přivedla k úvaze o nedostatku cenově dostupného a snadno přístupného urbanismu pro obyčejné občany.

Flannery Associates se silnou podporou technických investorů

V roce 2017 založil Šrámek společnost Flannery Associates s cílem navrhnout nové město v okrese Solano. Prvním investorem byl generální ředitel finanční společnosti Stripe Patrick Collison, který se dlouhodobě zajímal o usnadnění výstavby bydlení v Kalifornii. Mezi další investory patří jména jako Marc Andreessen a John Doerr, zakladatel LinkedIn Reid Hoffman, Chris Dixon, Nat Friedman, Daniel Grosse, Michael Moritz, Laurene Powell Jobs a investiční firma Andreessen Horowitz. Když vyšly plány na výstavbu nového města, projekt byl okamžitě kontroverzním. Společnost začala utrácet stovky milionů dolarů za nákup pozemků ve zmíněné oblasti, což vyvolalo spekulace o jejich záměrech.  Místní komunita vyjádřila obavy kvůli utajení, útokům na rodinné farmy a ztrátě zemědělské půdy.

Urbanistické výzvy komplikuje náročnost projektu

Urbanisté ostře kritizují projekt a tvrdí, že v Bay Area existují jiná místa, kde by investice mohly lépe přispět ke zlepšení životní úrovně. Výzvou je také vytvoření dostatečného počtu místních pracovních pozic, aby obyvatelé nového města nemuseli dlouho dojíždět. Jan Šrámek se snaží napodobit pěší dostupnost a obyvatelnost evropských měst ve svém projektu. Cílem je vytvořit město, kde lidé mohou chodit na každodenní pochůzky a existuje rozmanitá směs typů bydlení. Projekt klade důraz také na udržitelný rozvoj, včetně solárních mikrosítí a recyklaci vody.

Město snů a budoucnost projektu ,,California Forever”

Vzhledem k tomu, že je projekt lokalizován uprostřed nevadské pouště, musí čelit hned několika výzvám, jako je zajištění dostatečných zásob vody a výstavby nové energetické infrastruktury. Kromě toho musí získat podporu od současných obyvatel okresu Solano, protože nový rozvoj vyžaduje souhlas voličů. Projekt také představuje odvážný pokus o vytvoření nového města technologickými magnáty. Zatímco slibuje mnoho pozitivních prvků, je stále mnoho nejasností ohledně jeho dopadů na region a je ostře kritizován nejen místními obyvateli. Zatím můžeme pouze spekulovat, jestli projekt dojde ke zdárnému konci nebo se přidá mezi řadu nedokončených megalomanských projektů.

Billionaires, tech titans want to build a new city in California

Billionaires, tech titans want to build a new city in California

Myslíte, že dojde na výstavbu projektu?

Zdroj: Intelligencer, California Forever

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)