Menu

Mějte svá data pod kontrolou

Vejde se tam ještě ten film? Kam se podělo tolik volného místa? Já snad ten soubor fakt smazal… Poznáváte svá slova? Máme pro Vás trojici aplikací, která Vám v podobných situacích usnadní život.

Úvod

S přibývající velikostí úložného prostoru, která se dnes vyšplhala na desítky gigabajtů, se mobilní telefony stávají úložištěm pro velké množství dat, ať už písniček, filmů, obrázků, dokumentů nebo aplikací. Mít přehled o všech svých datech tak přestává být jednoduché a spousta z Vás se určitě nespokojí jen s údajem, kolik volného místa máme ještě k dispozici. Ukážeme si proto dva nástroje, díky kterým budete mít naprostý přehled, co se ve Vašem telefonu skrývá za žrouty paměti a kolik místa si ukusují pro sebe. Třetí do party je aplikace, s jejíž pomocí bude možné obnovit smazané soubory, což se může hodit v případě, že nějaký soubor smažete omylem, nebo si po delší době vzpomenete, že onen smazaný soubor by se přeci jen mohl ještě hodit.

Storage Analyser

Tohoto  pomocníka skvěle vystihuje samotný název aplikace. Po spuštění zanalyzuje datová úložiště a naservíruje nám všechny potřebné informace. Dozvíme se tak například zbývající volné místo na všech úložištích, počet souborů a složek, jejich velikost a procentuální zastoupení, velikost dat v dočasné paměti atp. To vše v příjemném a přehledném kabátku.

Ve spodní části pod lištou s údajem o počtu souborů a složek a celkovém volném místu nalezneme tři tlačítka. Prvním z nich vybíráme úložiště, které si přejeme prohledat. Zajímavou možností je i prohlížení oddílu na paměťové kartě pro aplikace, což ocení uživatelé používající A2SD. Prostřední tlačítko slouží pro aktivování filtrování složek. Složku přidáme do filtru delším podržením prstu a volbou Filter. Posledním, pravým, tlačítkem určujeme, podle jakého kritéria se mají složky řadit. Na výběr máme řazení podle velikosti, názvu, data přidání nebo počtu souborů.

Chcete-li se dozvědět přehled novinek, zobrazit tipy, sdílet program s přáteli nebo zabrouzdat do nastavení, svůj prst směřujte na ikonu třech teček nacházející se v pravém hornímrohu.

Storage Analyser
LeveloKment
Verze0.9.0.2 (28. 1. 2012)
Velikost1,4 MB
2.1+

Zdarma

Byte Map

Aplikace, která umí pouze zobrazit velikost souborů a složek, avšak narozdíl od předchozí má jedinečnou vlastnost – vše vykresluje do koláčového grafu. Tento koncept je velmi přehledný a snadno z něj odhalíme, co užírá paměť nejvíce. Jednotlivé složky procházíme pouhým dotykem, což nám do grafu vykreslí velikosti souborů a složek uvnitř. K přesunutí o úroveň výš slouží tlačítko Back v levém horním rohu. Prokousáme-li se postupně až k souborům, máme možnost je z prostředí programu otevřít nebo smazat.

Tlačítkem pro vyvolání nabídky zpřístupníme další volby, ve které nejspíše nejvíc zaujme možnost Save image, pomocí níž uložíme koláč jako obrázek na paměťovou kartu.

Standardní neplacená verze umožňuje prohlížet pouze paměťovou kartu. Systémové úložiště a libovolný adresář umí analyzovat jen verze placená.

Byte Map
Byte Labs
Verze2.0.5 (26. 7. 2011)
Velikost86 kB
2.1+


Zdarma


37,85 Kč

Undelete

Jistě každý z nás tu situaci zažil. V přesvědčení, že daný soubor už nikdy nebudete potřebovat, jste jej smazali a druhý den se za to proklínali. Nemusí však být nic ztraceno. Smažeme-li totiž nějaký soubor, fyzicky na disku stále zůstává, systém mu připíše status “smazán” a dokud není přepsán jinými daty, je možné jej ve většině případů znovu obnovit. Z toho je patrné, že obnovení souboru bude záležet na více aspektech. Je-li soubor smazán a s telefonem od té doby nebudete pracovat (=přepisovat data), je šance na obnovení poměrně vysoká. Naopak vzpomenete-li si na smazaný soubor po týdnu a telefon jste nijak nešetřili, šance rapidně klesají.
Tato jednoduchá aplikace prohledá paměť telefonu, vyhledá smazané soubory (ve FAT32 mají hodnotu 0xE5 na začátku názvu) a pokusí se je obnovit. Nutno poznamenat, že k těmto operacím jsou vyžadována práva root. Na aplikaci upozornil ve své zprávičce také kolega Honza Šesták.

Na úvodní obrazovce volbou Select storage zvolíme paměť, ze které byl soubor smazán (v mém případě je přístupná pouze paměťová karta) a volbou Scan storage započne telefon prohledávat médium na smazané soubory.

V přehledném výpisu nalezených souborů lze vyhledávat v poli Enter search text here… v horní části obrazovky. Pogram dokáže roztřídit jednotlivé typy souborů na obrázky, hudbu, video, dokumenty a archivy. Mezi jednotlivými obrazovkami s typy souborů lze přepínat tahem prstu do stran. Ve spodní části jsou tři tlačítka – volbou Select All označíme  všechny soubory ve výpisu, pomocí Restore obnovíme označené soubory a možnost Shred vybrané soubory nadobro smaže (přepíše data a nebude možné je znovu obnovit).

Verze zdarma dokáže nalézt všechny smazané soubory, obnovit však dokáže jen obrázky. Najde-li tedy aplikace nějaký postrádaný soubor a není to obrázek, musíte se rozhodnout, zda Vám záchrana stojí za necelých 56 Kč, což je cena za plnou verzi aplikace.

Undelete for Root Users
Fahrbot Mobile
Verze2.0 (7. 2. 2012)
Velikost955 kB
2.1+


Zdarma


56,67 Kč

Závěr

Hledáte-li ve svém telefonu tajemného žrouta dat nebo jen kontrolujete, jak jste na tom s volným místem, první dvě aplikace Vám tyto činnosti značně usnadní. Potěší i fakt, že ze své peněženky nemusíte vytáhnout ani zlaťák, jsou totiž obě v základních verzích zdarma. Pátráte-li po ztraceném důležitém souboru, pomoc můžete hledat u aplikace Undelete, která ale vyžaduje root a plnohodnotné obnovování umožňuje až placená verze. Některá data jsou však důležitá a ani tyto dva aspekty nemusí být překážkou.

Používáte nějakou podobnout aplikaci? Podělte se v komentářích.

 

Komentáře

danxx

danxx

20.2.2012 0:21

Ja pouzivam uz asi rok DiskUsage, a nemam zadny duvod menit :)

ruenix

ruenix

20.2.2012 1:33

Já používám terminál a ‘du -sh *’ :D

Pavelll

Pavelll

20.2.2012 12:44

Asi lamovska otazka cestveho majitele Androida – jak dosahnu toho, abych byl “root user”?

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

20.2.2012 13:32

Pavelll
Existují na to různé aplikace a návody, které se liší u jiných modelů telefonů, takže Vám nezbyde než googlovat Váš telefon. Návodů je na internetu spousta.

onlavu

onlavu

20.2.2012 18:56

info o zaplnenosti ma jiz v sobe tusim es file expl. a mozna este i jiny explorer, takze pak netreba instalovat dalsi app

Bobo

Bobo

20.2.2012 23:49

Jo jo, jediné užitečné se mi zde zdá Undelete, ale to asi nainstaluji až v momentě, kdy to budu opravdu potřebovat… :)

Palur

Palur

23.2.2012 4:34

Nainstaloval som ten Storage analyzer a vôbec dobre nefunguje, kaukaze veľa adresátov napr. fotky DCIM, ale market mi ponúkol disk usage a ten funguje Super.

Eriq

Eriq

27.2.2012 8:34

Bobo: pointa je v tom, že právě tou instalací si můžeš přepsat data, která chceš obnovit (jsou-li to data na témže disku jako aplikace).

RSS (komentáře k článku)