Mapy Google 9.21: oznámení uživatelských úprav a další novinky

mapy_google_921_ico

Nejnovější aktualizace aplikace Mapy Google na verzi s číslem 9.21 patří tentokrát mezi ty méně přínosné. Pojďme se podívat na novinky, které mapová aplikace z dílny vyhledávacího giganta přináší. V nastavení je možnost ovlivnit oznámení o reakcích na vámi provedené úpravy v mapovém editoru, dále byl rozšířen seznam zemí, ve kterých je podporován režim “Driving Mode” (“Režim jízdy autem”) a funkce “Explore around you” (“Prozkoumat kolem sebe”).

Oficiální seznam provedených změn (“changelog”) uvádí tyto novinky:

  • Snadné zjištění otevíracích hodin a telefonních čísel pro velké obchodní domy (týká se zatím pouze USA)
  • Oprava chyb.

V seznamu zjevně chybí informace o novém přepínači oznámení. Proč ho Google nezmiňuje je samozřejmě otázkou.

Redaktor serveru Android Police Cody Toombs prošel v Mapách několik obchodních domů a u žádného nenašel slibovaný adresář obchodů, natož telefonní čísla a otevírací dobu. Při pátrání po těchto funkcích však objevil několik drobných změn, které zaznamenal na snímcích obrazovky. Některé obchody nyní obsahují odkaz na obchodní dům, ve kterém se nacházejí.

Oznámení uživatelských úprav

Program “Místní průvodci” (“Local Guides”) docela dobře funguje jako způsob získávání informací do mapových podkladů. Například u firem a obchodů stále častěji nahrazují záběr ze StreetView kvalitnější fotografie. Od odeslání informace uživatelem do její publikace přitom v průměru uplyne 12 až 24 hodin, neboť musí projít schvalovacím procesem. Ten byl spuštěn po sérii větších i menších průšvihů, jež vyvrcholily před necelým rokem fiaskem s močícím Androidem, po kterém Google pozastavil editor mapových podkladů.

Zatímco zpoždění je pochopitelné, uživatelé zpravidla chtějí vědět, zda jejich úpravy byly přijaty nebo odmítnuty, což je v nové verzi Map možné. Stačí v Nastavení v sekci Oznámení najít novou volbu “Zobrazovat oznámení o úpravách.” Podle zdrojových kódů to vypadá, že oznámení by se měla objevovat v případě schválení i odmítnutí úprav. Editoři se tak mohou těšit, že se dozví, když jejich úpravy přijdou do ostrého provozu.

Funkce “Prozkoumat kolem sebe” v dalších pěti zemích

Tato novinka ani tak nesouvisí s aktualizací aplikace jako takové, ale Google oznámil, že funkce “Prozkoumat kolem vás” je nově k dispozici ve Francii, Itálii, Španělsku, Německu a Japonsku. Dosud byla dostupná v USA a Velké Británii, kde slouží jako rychlý průvodce po okolních restauracích a podnicích pro noční život. Google také slíbil, že města Paříž a Tokio dostanou další vlastní kategorie odpovídající jejich unikátním atrakcím a podnikům.

“Režim jízdy autem” se rozjíždí

Režim “Driving Mode,” prediktivní varianta navigačního režimu, byl představen minulý měsíc (viz aktualita Mapy Google 9.19 s mnoha novinkami (nejen) v navigaci) a podle všeho byl nabízen pouze uživatelům ve Spojených státech. Dle dostupných informací se však začíná objevovat i v Kanadě a některých částech Evropy. Rozšiřování nebylo žádným způsobem oficiálně potvrzeno, nicméně zkuste se po aktualizaci sami podívat, zda tento mód nebude k dispozici na vašem zařízení. Na redakčním mobilu jsme zatím stále naráželi na hlášení, že tato funkce není v naší zemi k dispozici.

Kde stáhnout Mapy Google 9.21?

Aktualizace na poslední verzi je již šířena mezi uživatele, takže pokud ji ještě nemáte, měli byste se jí dočkat v následujících hodinách až dnech. Na redakčním telefonu Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.1.1 Lollipop jsme jí obdrželi již ve středu.

Google Maps
Google Maps

Pokud Mapy Google 9.21 ještě nemáte a nechce se vám čekat, můžete si stáhnout instalační balíček z alternativního zdroje. V takovém případě je ovšem nutné v systémovém nastavení povolit instalaci programů z neznámých zdrojů.

Soubor APK je podepsán Googlem a aktualizuje stávající verzi aplikace. Kryptografický podpis zaručuje, že soubor je bezpečný pro instalaci a nebylo s ním v žádném případě manipulováno.

Zdroj: Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)