Půl miliónu uživatelů stáhlo malware z Google Play. Jste mezi nimi?

Půl miliónu uživatelů stáhlo malware z Google Play

V obchodu se nacházelo celkem třináct infikovaných her se závodní tématikou. Ty stáhlo přes půl miliónů hráčů. Ti si tak stáhli do svých telefonů malware z Google Play. Zkontrolujte, zda jste také nějakou z nich nezkoušeli. V článku najdete jejich seznam.

Malware z Google Play: Ani oficiální obchod není bezpečný

Aplikace objevil Lukáš Štefanko, bezpečnostní výzkumník ze společnosti ESET, který svůj nález zveřejnil na Twitteru. V ten moment byly všechny zmiňované aplikace na Google Play stále dostupné. Dvě z nich dokonce byly zařazeny v kategorii Populární aplikace. Dohromady infikované aplikace zaznamenaly přes 560 000 stažení.

Seznam aplikací a video s chováním jedné škodlivé aplikace

Po spuštění takové infikované hry, se aplikace připojila na vzdálený server, odkud stáhla další data a poté nainstalovala škodlivý malware do telefonu. Po jeho instalaci následně smazala ikonu aplikace. Zatím není známo, co přesně malware měl v náplni své “práce”. Víme však, že měl v telefonu kompletní přístup k síťovému provozu, a že v telefonu zůstal i po restartování zařízení.

Aplikace měl na svědomí vývojář z Turecka. Google uvedené aplikace zablokoval pro porušení podmínek užívání obchodu. Jedná se jen o kapku v moři v boji proti škodlivým aplikacím. Google jen za loňský rok zablokoval více než 700 000 škodlivých aplikací. Oficiální obchod Google Play je bohužel stále místem, ve kterém můžete na podobné aplikace narazit. To doloží i naše minulé články, jichž máme na toto téma nespočet – např. aplikace ohrožující váš bankovní účet, případně další velký seznam 145 škodlivých aplikací. Vyplatí se tedy dávat velký pozor, které aplikace do svého telefonu zrovna stahujete.

Setkali jste se s nějakou škodlivou aplikací osobně?

Zdroj: Twitter (via)

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)