Nový malware sám nakupuje za peníze uživatele. Na které aplikace si dát pozor?

malware nakupuje za peníze1

Do Google Obchodu Play se podařilo dostat osmi nebezpečným aplikacím. Tento nový malware sám nakupuje za peníze uživatele. Kromě toho, že dokáže utrácet peníze poškozenému nešťastníkovi, tak ještě krade jeho zprávy. Google už aplikace odstranil, ale z telefonu je nutné je odebrat ručně. Jakých aplikací se to týká?

Bezpečnostní experti z firmy McAfee upozornili na existenci nového malware, kterému se podařilo proniknout do Google Play hned ve formě osmi aplikací. Nakažené aplikace se vydávaly za neškodně vypadající software jako editor fotek, knihovna pozadí na plochu, puzzle, skiny pro klávesnici nebo nástroje pro kameru. Pokud se ovšem malware dostane do telefonu tak nakupuje za peníze uživatele. Malware prý dokáže nákupy uskutečňovat plně bez autorizace uživatele. Kromě neautorizovaných nákupů dokáže malware i ukrást textové zprávy z napadeného Android telefonu. Experti z McAfee pojmenovali tohoto škůdce Android/Etinu.

malware nakupuje za peníze - aplikace

Seznam nakažených aplikací:

  • com.studio.keypaper2021
  • com.pip.editor.camera
  • org.my.favorites.up.keypaper
  • com.super.color.hairdryer
  • com.ce1ab3.app.photo.editor
  • com.hit.camera.pip
  • com.daynight.keyboard.wallpaper
  • com.super.star.ringtones
McAfee Security: Antivirus VPN
McAfee Security: Antivirus VPN

Vždy dobře zvažte, jaké aplikace z Google Play Store instalujete. Je dobré si minimálně přečíst uživatelská hodnocení. Následně také vždy věnujte pozornost tomu, jaké oprávnění aplikace vyžaduje. Obzvlášť velkou pozornost si zaslouží aplikace, které chtějí oprávnění číst SMS nebo číst vaše notifikace. Jak už to bývá, tak i malware Android/Etinu to nejspíš brzy bude někde zkoušet znovu.

Kolik pozornosti věnujete hodnocení aplikace před instalací?

Zdroj: phonearena

Petr Ludvík
O Autorovi - Petr Ludvík

Se smartphony jsem začal v roce 2004. Můj první Android byl T-Mobile G1 (2009). Vystřídal jsem většinu telefonů Google Nexus a Pixel. Posledních deset let… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek