Malware Joker neoprávněně přihlašuje k odběru prémiových služeb. Jak se chránit?

malware joker android

Vývojáři zabývající se bezpečností v mobilních telefonech z firmy Check Point objevují dva nové malwary, které se vyskytují v Google Play. První z nich je naprostá novinka a je pojmenován jako Haken. Druhý pak známe pod pseudonymem Malware Joker. Ten se v Obchodě Play již v minulosti nacházel a opět útočí. Jak oba dva viry fungují a lze se před nimi chránit?

Oba dva viry jsou typu “clicker”, což znamená, že převezmou kontrolu nad telefonem a napodobují klepnutí na reklamy. Kromě toho mají ale taktéž přístup téměř ke všem datům, které v zařízení máte. Je tu však ještě jedna věc, která uživatele vytáčí ze všeho nejvíce. Malware je totiž schopen přihlašovat odběry k prémiovým předplatným, aniž by o tom kdokoli věděl. A co je horší? Jsou k nainstalování přímo v Google Play.

Včera jsme vám psali o tom, že Češi stahují pochybné aplikace. I ty jsou případem tohoto malwaru. Nejčastěji to bývají aplikace pro vylepšení fotoaparátu, tapety ve vysokém rozlišení či aplikace zaměřené na děti. Zde máme seznam některých aplikací:

  • Kids Coloring
  • Compass
  • qrcode
  • Fruits coloring book
  • Soccer coloring book
  • Fruit jump tower
  • Ball number shooter
  • Inongdan

Pokud máte nainstalovanou některou z těchto aplikací, okamžitě ji odstraňte. Zároveň také zkontrolujte vaše platby u operátora či banky a přesvědčte se, zda vám nechybí nějaké peníze. Doporučujeme také zkontrolovat veškeré předplatné, které u aplikací z Google Play máte. V tuto chvíli rozhodně nestahujte aplikace, které neznáte a mají negativní hodnocení. Mohlo by vás to totiž stát pěkný obal na telefon nebo v horším případě i telefon samotný, pokud si toho nevšimnete.

Narazili jste na malware Joker či Haken?

Zdroj: digitaltrends.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním telefonem byl iPhone 3G. U Applu zůstal dodnes, ovšem zajímají ho i ostatní technologie, mezi něž patří i Android. Rád sportuje a v… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)