Lux: Správné nastavení jasu displeje pomůže s usínáním

lux

Na displeje smartphonů hledí naše oči podstatnou část dne. Ustavičné namáhání nezlehčuje ani fakt, že většina uživatelů nastavení jasu svého telefonu nechává bez povšimnutí a vůbec nevyužívá jeho potenciál. Ti z vás, kteří si s jasem občas pohrají, mohou mít problém s nedostatečným ztmavením obrazovky, která při brouzdání v posteli ostře bodá do očí. Aplikace Lux Lite posune nastavení jasu o level výš a navíc může zlepšit i usínání.

Příliš světla škodí

O škodlivosti umělého světla se ví už delší dobu. Ze studií vyplývá, že může dokonce úspěšně narušovat spací cyklus a působit problémy s usínáním. Jednou z možností, jak problémy redukovat, je správně zacházet s jasem svého telefonu. Stanovený minimální jas se liší model od modelu – bohužel, ne vždy je výsledná hodnota uspokojující. Aplikace Lux Lite, jejíž bohaté nastavení musí potěšit každého hračičku, kromě spousty neobvyklých funkcí dokáže ztlumit jas na opravdové a vyhovující minimum.

K dispozici jsou dvě verze Lux. Bezplatná Lux Lite postrádá pouze několik málo funkcí, které je možné odemknout. Nejužitečnější extrémní ztmavování je však k dispozici jak v Lux, tak i Lux Lite.

Jak ztlumit jas na na minimum s Lux Lite?

Stačí bezplatnou aplikaci stáhnout a udělit jí přístup k datům. Jak sama aplikace vysvětluje, data nejsou shromažďována a povolení slouží pouze k možnosti spuštění Lux Lite i v dalších aplikacích. Poté stačí ovládat lištu stejným způsobem, jako integrovaný ovladač jasu.

Lux začíná na výchozí hodnotě 0 %, což odpovídá nejnižšímu možnému jasu samotného telefonu. Jas lze tedy na posuvníku dramaticky zredukovat a šetřit tak nejen své oči, ale i baterii. Pro prohlížení v noci stačí kliknout na hvězdičky a Lux se rázem zbaví modrého světla, které je vůbec před spaním nejvíce škodlivé. Šikovný graf navíc pomůže odhadnout správnou intenzitu jasu podle aktuálního osvětlení. Nočnímu režimu lze dát pravidelnost podle vlastních preferencí nebo východu a západu slunce.

Bezplatná verze nešetří na funkcích

Aplikace samozřejmě umožňuje i volbu automatického jasu, který lze opět doladit v nastavení – a že je z čeho vybírat. Citlivost na okolní světlo je velmi dobrá a Lux nemá potíže reagovat. Není na škodu si projít základním nastavením spolu s tutoriálem, který je k dispozici ihned po spuštění. Ačkoli se rozhodnete pouze pro Lux Lite zdarma, nastavení je natolik pestré, že vám několik málo nedostupných položek chybět nebude. Pokud přeci jen, více funkcí lze odemknout za 72 korun.

Lux Lite
Lux Lite

Zdroj: Androidpit.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)