LineageOS letí jako raketa – překonal milion instalací. Na čem běží nejčastěji?

lineageos-leti-jako-raketa—prekonal-milion-instalaci–na-cem-bezi-nejcasteji

Když společnost Cyanogen Inc. ukončila svou činnost, zapojila se část původních vývojářů do nového otevřeného projektu, nazvaného LineageOS. Asi největší otázkou bylo, nakolik se povede této alternativní ROMce navázat na úspěch původního CyanogenModu. Poslední čísla ukazují, že LineageOS vykročil do světa tou správnou nohou – překonal totiž milion instalací.

LineageOS je oblíbený zejména mezi bývalými uživateli CyanogenModu, na který plynule navazuje. K jeho úspěchu přispívá také neustálé rozšiřování podporovaných zařízení, na které lze tuto ROM instalovat. Již ve druhé polovině února překonal LineageOS hranici půl milionu instalací. Nyní oficiální stránka statistik ukazuje číslo dvakrát vyšší. Dvojnásobné hranice se přitom podařilo dosáhnout za kratší čas (na 500 000 za cca 50 dní, na 1 000 000 přesně měsíc poté), takže počet instalací průběžně zrychluje.

LineageOS letí jako raketa - překonal milion instalací LineageOS letí jako raketa – překonal milion instalací

Milion instalací v rekordním čase, a co dál?

Nejčastějším zařízením, na kterém uživatelé LineageOS používají, je telefon OnePlus One, následovaný modelem OnePlus 3. Bronzová příčka patří Samsungu Galaxy SIII, pomyslnou bramboru má v tomto pohledu Xiaomi Redmi Note 3 a páté místo náleží Samsungu Galaxy S5.

Alternativní ROMky jsou pro uživatele výhodné hned z několika důvodů. Zpravidla nabízejí novější verzi Androidu, než jakou poskytuje výrobce, a jsou tak řešením pro zařízení, jejichž oficiální podpora (a tím pádem i aktualizace) byla ukončena. Aktuální LineageOS 14.1 je postaven na Androidu 7.1, díky čemuž mohou majitelé starších zařízení využívat všechny výhody poslední verze systému, kterou mnozí výrobci pro starší telefony nepřinesou.

V případě LineageOS je dalším kladem prakticky zcela čistý Android bez grafické nadstavby a zbytečných aplikací (“bloatware”). Výhodou jsou také časté aktualizace – u většiny modelů je prakticky každý týden vydáváno sestavení s novými funkcemi a vylepšeným výkonem. V poslední verzi například přibyl režim používání jednou rukou. Seznam podporovaných zařízení s obrazy ke stažení najdete na oficiálním webu.

Už jste vyzkoušeli LineageOS? Podělte se o své zkušenosti!

Zdroje: androidpolice.com, stats.lineageos.org, mobilescout.com, droidmen.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)