Test chytrých LIDL světel: Dekorativní, LED pásek a retro žárovky

LIDL Smart Home LED pásek dekorativní světlo žárovky filament test

Chytrá elektronika značek LivarnoLux či SilverCrest z obchodního řetězce LIDL frčí. To jde znát nejen ze zájmu čtenářů o články, ve kterých se o těchto produktech zmíníme, ale třeba i ze zájmových skupin na sociálních sítích. Pokud v našem magazínu obecně oblast smart home prvků alespoň trochu sledujete, pravděpodobně vám neunikla dřívější recenze, která se věnovala aplikaci LIDL Home, centrální Zigbee bráně, RGB žárovkám a dálkovému ovladači. V tuto chvíli čtete druhý díl, v němž posoudím dekorativní světlo “Mood Light”, chytrý dvoumetrový RGB LED pásek a LED žárovky s vláknem, které sice zastupují designové retro, ale také nepatří mezi ty hloupé.

Rekapitulace funkčnosti LIDL smart home prvků

Pokud jste zatím nečetli starší recenzi, která se věnovala základním elementům celé chytré domácnosti pod značkou LIDL, je dobré ujasnit a připomenout několik základních podmínek pro správné fungování těchto prvků. První důležitou nezbytností je Zigbee brána, která veškeré další součásti chytrého domácího systému propojuje a odesílá jim instrukce zadané v mobilní aplikaci. Ta je druhou věcí, bez které se v podstatě neobejdete, pokud chcete v prvcích probudit požadovanou chytrost.

Lidl Home
Lidl Home

Než byste se tedy pustili do nákupu následujících produktů, s těmito základy tedy musíte počítat. Bude také dobré zopakovat, že se světelné produkty LivarnoLux dorozumí s Google Asistentem a díky standardu Zigbee mohou být zařazeny i do širších otevřených systému jako je Home Assistant. U minulé recenze také padl dotaz, zda je možné tyto LIDL prvky zapojit mezi zařízení Philips Hue skrze jejich vlastní bránu. Neměl jsem možnost to osobně ověřit, ale podle diskuzí na redditu a dalších fórech se zdá, že to díky Zigbee v pohodě jde.

Dekorativní světlo Mood Light

Doposud rozhodně nejzajímavější produkt z celého LIDL balíku, který mám na testování. Jak napovídá název, jde o světlo, které by mělo být schopné navozovat nějakou atmosféru. Což zvládá naprosto dokonale, i když v některých situacích úplně nestačí se svým výkonem. Jde o leskle bílý kvádr s jednou primární osvětlovací plochou, tlačítkem a konektorem pro zapojení napájecího kabelu. Světlo však díky baterii není plně závislé na zapojení do zásuvky, což je paráda.

Běžně toto světlo využívám ve svém malém domácím studiu pro vylepšení vizuálních podmínek před kamerou, párkrát jsme ho měli na opěrátku gauče při sledování filmu a hodí se i jako noční světlo do dětského pokoje. Možností využití je fakt hodně a díky ovládacím funkcím, které Mood Light sdílí třeba s RGB žárovkami, je možné nastavit nejen automatizace ve vztahu k celému systému, ale také poměrně detailně nastavovat výsledné světlo.

Změna jasu a teploty jsou samozřejmostí a nepřekvapí ani výběr barev z kruhové palety. U barevných odstínů je ovšem (stejně jako u žárovek) mnohem nižší jas, takže zatímco s teplou bílou v pohodě prosvítíte třeba celou místnost, s manuálně nastavenou žlutou už těžko. Od 8W svítidla se v tomto ohledu ale nedají čekat zázraky a stále se bavíme o produktu, který má jen navozovat atmosféru. Navíc je čelní plast vyrobený trochu jako “softbox”, takže paprsky zjemňuje a příjemně tlumí.

Světlo se dá položit na záda a šoupnout třeba i pod postel, ale má zkosené hrany a také nožičky, takže se dá někde postavit i pod úhlem 45 stupňů. Vizuální kreativce potěší nejen několik přednastavených scén (noc, čtení…), ale i možnost jejich editace. Díky manuálnímu nastavení barev a jejich přechodů si z LivarnoLux Mood Light uděláte třeba poměrně rychlý stroboskop nebo lampu, která pomalu přelévá jeden odstín do druhého. Nechybí plánování spuštění nebo odpočet před vypnutím.

LIDL LivarnoLux dekorativní světlo Mood Light wide bílá

RGB LED pásek

Zatímco dekorativní přenosné světlo nabízí hodně kreativity právě i díky možnosti přesunu, LED pásek je o tuto možnost ochuzen. Tedy v případě, že ho pomocí oboustranné lepící pásky připevníte na nějaké stabilní místo. Po stránce ovládání v aplikaci nabízí toto dvoumetrové RGB LED osvětlení úplně stejné možnosti jako Mood Light nebo RGB žárovky. Tedy včetně stmívání, výběru barev nebo nastavování scén i scénářů.

Pásek je zalitý v plastovém / silikonovém obalu, který slibuje dobré krytí proti vlhkosti, prachu nebo přímo stříkající vodě, nicméně zaručené standardy byste na webu nebo na obalu produktu hledali marně. To je dost nepochopitelné. Na krabici se naopak můžete dočíst, že jeden dvoumetrový had obsahuje celkem 108 diod – 36 RGB, 36 teple bílých a 36 chladně bílých.

Do zapojení patří kromě samotného pásku ovládací jednotka a její napájecí kabel, který se dá odpojit. Součástí balení je také deseticentimetrová kabelová propojka, pokud byste chtěli za sebe zařadit dva pásky. A když píšu dva, myslím dva. S jejich 22W výkony jich adaptér víc nezvládne.

LED žárovky s vláknem

Takzvaná filamentová LED žárovka je zajímavá tím, že spojuje klasický (v tomto konkrétním případě až retro) vzhled původních baněk s wolframem, přičemž ale využívá ke svícení úsporné diody seřazené v tenkých tyčinkách.

Výsledný efekt je tedy velmi příjemný a tak nějak “žlutě” přirozený. Dojem svícení z minulého tisíciletí umocňuje nahnědlé zabarvení samotného skla. Jedná se o variantu s klasickým závitem E27. V sadě je možné najít varianty s “vláknem” ve spirále a se čtyřmi úsečkami. Obě využívají stejnou technologii, ale každá přitom svítí trochu jinak. A není to nutně tím, že první jmenovaná má výkon 7 wattů a ta druhá o jeden méně.

Co se týká ovládání přes aplikaci, tak v případě těchto žárovek jsou možnosti omezeny jen na zapínání a vypínání a změnu jasu. Teplota je pevně daná (2 100 K) a i když se dají na mobilu přepínat scény, ty jsou při těchto omezeních v podstatě bezzubé.

Cena a dostupnost

V době, kdy jsem začal tento balík produktů testovat, ještě nebyly úplně všechny v ČR dostupné. To už se ale za několik týdnů změnilo a LIDL shop nabízí jak dekorativní světlo Mood Light, tak i LED pásek a žárovky s LED vlákny. Ceny jsou 899, 699 a 249 korun.

Závěrečné hodnocení

Jak jsem zmiňoval, nejvíce zábavy a výsledného efektu slibuje z této LivarnoLux trojice dekorativní světlo. Po vizuální stránce rozhodně zaujmou také chytré “retro” žárovky. Na LED pásku moc senzací nenajdete a možná byste podobný našli i levněji, ale tento prostě patří do rodiny, kterou máte na dosah.

Máte už s některými podobnými LIDL produkty zkušenost?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)