Menu

Android bude podporovat formáty OpenDocument díky chystanému balíku LibreOffice

Document Foundation oznámila plán portovat svůj kancelářský balík LibreOffice na mobilní zařízení, což pochopitelně zahrnuje i telefony a tablety s operačním systémem Android. Podle Document Foundation je aktuálně pro Android připraveno asi 90 % kódu, takže tento operační systém bude pravděpodobně prvním, na kterém si uživatelé mobilní LibreOffice budou moci vyzkoušet. Pracovat se teď bude na zlepšení uživatelského rozhraní, které musí lépe odpovídat mobilním standardům. Vývojáři také plánují opakované využití částí kódu na jiných mobilních platformách, místo toho, aby přepisovali celý softwarový balík od nuly.

Android bude podporovat formáty OpenDocument díky chystanému balíku LibreOffice

Android bude podporovat formáty OpenDocument díky chystanému balíku LibreOffice

Největším přínosem portu LibreOffice pro Android bude lepší podpora formátu OpenDocument, která na mobilních platformách výrazně chybí. Některé aplikace, jako WPS Office (dříve Kingsoft Office) a Office Suite Pro, sice poskytují určitou podporu ODF, nicméně ta je poněkud omezená zejména dostupností až v placených verzích těchto aplikací. Dokumenty Google podporují import a export ODF, ale nenabízejí v současné době nativní podporu těchto formátů. V současnosti je tak otevření souboru ODT či ODS na Androidu spíše noční můrou.

Nový svobodný kancelářský balík, který plně podporuje formáty ODF může být zvláště významný s ohledem na to, jak se rozšiřuje přijímání těchto formátů. V Česku sice není situace tak žhavá, ale například v Británii byly formáty ODF stanoveny jako oficiální formát všech vládních dokumentů.

V tuto chvílí nejsou žádné informace o tom, kdy přesně bychom se LibreOffice pro Android měli dočkat. Panují také obavy z velikosti aplikace, kterou se vývojáři snaží optimalizovat. Google sice stanovuje limit 50 MB na hlavní APK soubor, nicméně ten následně může stáhnout další data ve formě rozšiřujících balíčků. Problémem LibreOffice je, že nejmenší velikost, které se vývojářům zatím podařilo dosáhnout, je 54 MB. Jakmile se podaří “odlehčit” o 4 MB, bude tento kancelářský balík velmi blízko vydání.

I přesto, že LibreOffice bude v přímé konkurenci s Google Docs, je jasné, že tam jsou někteří uživatelé, kteří potřebují nejen nativní podporu ODF, ale hodlají pro splnění svých potřeb spoléhat na tradiční kancelářský balík.

Zdroje: Android Authority, Tech Republic.

 

Komentáře

Juhele

Juhele

14.8.2014 8:27

konečně!!!Už celkem dlouho čekám na nějaký pořádný offline balík s nativní podporou jak MS Office formátů, tak právě ODF. Tohle by to vyřešilo.

Che

Che

14.8.2014 8:46

Pokial si dobre pametam tak android port OpenOffice je tu uz minimalne rok.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andropenoffice

David

David

14.8.2014 10:28

Libreoffice pro Android se da stahnout uz delsi dobu, ale zatim neni moc pouzitelny.
http://dev-builds.libreoffice.org/daily/master/Android-ARM@24-Bytemark-Hosting/

Bugi

Bugi

z aplikace
14.8.2014 10:59

No, už to pár let slibují. Teď už to snad opravdu dotáhnou do zdárného konce.

unavix

unavix

14.8.2014 12:32

No konečně, už aby to bylo. Za mě palec.

Qels

z aplikace
14.8.2014 12:42

No konečně. Kromě VB je i můj hlavní kancelářský balík, sem s ním.

bkf1

bkf1

15.8.2014 0:39

Vcelku OSTUDA ze neco, co se jmenuje “OPEN document” nema podporu snad vseho, co se da nazvat elektronikou…

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

18.8.2014 10:16

Máte někdo již zkušenost s používáním LibreOffice? Které formáty podporuje a které ne?

RSS (komentáře k článku)