LG G5: Modulární telefon v redakci. Jaký je? (preview)

LG G5 – nahled-4

Do redakce k nám na pár hodin zavítal očekávaný telefon LG G5. Pojďte se spolu s námi podívat na první dojmy a pocity z tohoto modulárního telefonu.

LG G5: Kontroverzní design

Model LG G5 přichází s mnoha změnami a jednou z největších je i výměna kabátku. Zatímco modely G2, G3 a G4 kráčely v úspěšně vyšlapaných kolejích, LG G5 udává nový směr. Je to dobře? To ukáže až čas – prvotní reakce našich čtenářů nebyly příliš pozitivní a ani nás v redakci design přístroje příliš neuchvátil. Naživo se ale stále jedná o vcelku sympatický smartphone.

Přední strana kořeny nezapře, ta zadní se ale změnila kompletně. Přibyla čtečka otisků prstů v domácím tlačítku, ale naopak se ovládání hlasitosti přesunulo do stran. Tento krok nám není příliš jasný, neboť právě ovládáním hlasitosti na zádech se LG odlišovalo od konkurence a za tento prvek si u nás zasloužilo vždy pochvalu. Zvláštností je i druhý fotoaparát.

LG G5 - konstrukce-4

LG G5 první pohled na MWC 2016

LG G5 první pohled na MWC 2016

Konečně chladivý kov

Plastová konstrukce u předchozích modelů nebyla špatná a mnohými i oblíbená. Přesto se nemůžeme ubránit dojmu, že kov sluší jihokorejské novince více. Na rozdíl od konkurence se ale musíme obejít od viditelně odlišeného rámečku, na spodní části je jen viditelná stříbrná hrana.

Při pohledu na telefon z dálky možná ale ani nepoznáte, že se nejedná o plast, ale kov. A ona je pravda ve skutečnosti někde uprostřed – kryt je pouze pokoven.

LG G5 - konstrukce-10

Brada sem, brada ven

Prvek, kterým se LG G5 neodmyslitelně zapíše do dějin mobilních přístrojů, je vyjímatelná brada. Stačí stisknout tlačítko vlevo dole a celá brada včetně baterie lze vysunout. A důvod? Tento modul lze vyměnit za jiný – v současné době jsou v nabídce pouze dva. Jeden pro lepší hudební zážitek, druhý pro pomoc při využívání fotoaparátu na 100 %.

Tento koncept je zajímavý a umožní nám minimálně výměnu baterie. Modul doléhá k tělu přístroje dobře, přesto zde sotva viditelná mezera je. Trochu se obáváme, že je to prostor pro vniknutí prachu či vlhkosti, ale předpokládáme, že to má LG „ošéfované“.

V ruce sedí dobře

Telefon LG G5 je praktický – rámečky v okolí displeje se sice od předchůdce trochu zvětšily, stále jsou ale přiměřené. Telefon pak do ruky padne dobře a jeho držení je příjemné. Spodní ostřejší hranu sice nahmatáte, při běžném používání by vás to však obtěžovat nemělo. Hmotnost zůstala na podobném čísle jako u modelu G4 a je rovněž rozumná (159 gramů).

Rukou sice do všech zákoutí displeje nedosáhnete, to ale není u přístroje s 5,3″ displejem nic nečekaného. Trochu škoda, že se úhlopříčka displeje snížila, přestože oproti modelu G4 výška naopak povyrostla. Čtečku musíme na první seznámení pochválit. Na rozdíl od Samsungu či Sony reaguje při pouhém přiložení prstu a není třeba mačkat tlačítko. Je navíc rychlá a přesná, i když pořádně si ji teprve otestujeme.

LG G5 - konstrukce-15

Displej – chladnější podívaná

Společnost LG svůj displej hýčká již dlouhou dobu a sbírá v smartphonech pravidelně chválu. Podobně kráčí i IPS displej v telefonu LG G5, jde ale trochu jinou cestou než konkurence. Měli jsme možnost srovnat displeje telefonů Xiaomi Mi5, LG G5 a Samsung Galaxy S6 Edge. Zatímco první dva nabídly podobné barevné podání, LG G5 sází spíše na věrnost barev. Ty nejsou zdaleka tak saturované a kontrastní, což na první pohled působilo trochu hůře než u konkurence.

Není to však chyba, ale spíše vlastnost. I tak musíme říci, že barevné podání konkurence se nám líbí o něco více. Čitelnost na slunci je pak o něco horší než v případě modelu Xiaomi Mi5 či Samsung Galaxy S6. Jemnost je naproti tomu skvělá a stejně tak oceňujeme možnost stále aktivního displeje pro zobrazení času a notifikací nebo zapínání displeje poklepáním.

LG G5 - displej

Hudební šikula

Reproduktoru jsme zpočátku příliš nefandili – nejedná se totiž o stereoreproduktor a LG na něj v konstrukci nijak zvlášť neupozorňuje. Po spuštění hudby ovšem musíme uznat, že hraje dostatečně nahlas a kvalita je také nadprůměrná. Nemůžete ale čekat zázraky.

Hudební výstup do sluchátek je ale naopak výborný. Posunout na vyšší úroveň jej ještě může jeden z modulů, který jsme ale zatím na test neměli. Snad příště.

LG G5 - reproduktor

Systém s několika změnami

LG G5 dostalo systém s Androidem 6.0.1, nic jiného jsme ale ani nečekali. Nemohla chybět tradičně ani nadstavba, která mění Android k nepoznání. Změny se dotkly designu samotného prostředí, které nyní působí možná trochu jednodušším dojmem. Nejsme si ale úplně jisti Launcherem, který nově nabízí všechny nainstalované aplikace na ploše po vzoru iPhonu.

Rychlost samotného prostředí je výborná, ale více prozradí až delší testování.

Fotoaparát – dva v jednom

Na závěr se podívejme na fotoaparát, který prošel od minulé generace také velkou změnou. Jsou tu totiž hned dva a je na uživateli, kterým fotografii pořídí. Ten „klasický“ nabídne 16 MPx, druhý fotoaparát pak 8 MPx, ale za to záběr 135°. Díky tomu lze na fotografii zachytit předměty, které se do scény při běžném focení nevejdou. A výsledek?

Fotografie z běžného fotoaparátu jsou povedené a tak trochu jdou v barvách s displejem – snaží se spíše o věrné podání barev než umělé vylepšování jako třeba u Samsungu. Na první pohled jsou tak fotografie méně líbivé, na druhou stranu lépe připravené k pozdějšímu vylepšení. Fotografie z širokoúhlého fotoaparátu jsou velice zajímavé, ale hodně nepřirozené. Objekty jsou totiž vlivem efektu rybího oka znatelně deformovány, což nevypadá dobře. Posuďte sami.

16MPx fotoaparát/8MPx fotoaparát s širším úhlem záběru

LG G5 – test videa

LG G5 - test videa

LG G5 – test stabilizace

LG G5 - test stabilizace

Fotografie a videa v originální rozlišení ke stažení.

Jak se líbí LG G5 vám? Už si na něj brousíte zuby?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)