Čína testuje kvantově šifrované hovory. Vyžadují speciální SIM a aplikaci

kvantově šifrované hovory SIM v Číně

Společnost China Telecom, státem vlastněný mobilní operátor, začíná testovat velmi zajímavou novinku pro telefonní hovory. Za použití speciálních SIM karet a mobilní aplikace nabízí zákazníkům v provincii Anhui v Číně kvantově šifrované hovory. Pokročilá technologie, která je založená na kvantové fyzice, se na obou koncích spojení stará o extrémně sofistikované zakódování obsahu. Mnohem dokonalejší než momentálně nabízejí dosavadní principy šifrování. Novinku zatím zkoušejí dobrovolníci, kteří si u operátora vyzvedávají nové, speciálně upravené SIM karty. Pro širší zavádění se počítá s tím, že přednost dostanou politici, vojáci, bankéři a další významné osoby, u kterých má tato forma ochrany největší význam.

google kvantová nadvláda quantum supremacy

Tyto kvantově šifrované hovory v Číně vyžadují také použití aplikace Quantum Secure Call. Ta je zatím pouze pro Android. Současné či budoucí ceny této nové služby nejsou doposud známy. China Telecom a společnost QuantumCTek Group plánují kromě této varianty s upravenou SIM a aplikací také kvantově šifrované mobily. Čína dává zaváděním těchto novinek jasně najevo, že počítá s budoucím praktickým využitím kvantových operací a výpočtů. A to zejména v oblasti 5G sítí a umělé inteligence. Což je oblast, ve které vzniká nejvíce obav a sporů mezi Čínou a zbytkem světa.

Přidali byste se mezi testery této novinky?

Zdroj: Gizmo

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)