Koncové šifrování: má ho i vaše komunikační aplikace?

Jak koncové šifrování funguje a které nejpoužívanější aplikace ho používají?

Přemýšleli jste už někdy nad tím, jak dobře jsou šifrovány vaše zprávy, které posíláte svým přátelům, rodině nebo vašim přítelkyním? V tomto článku se blíže podíváme, jak koncové šifrování (end-to-end) funguje a které aplikace ho používají.

Koncové šifrování je dnes už takřka samozřejmostí

End-to-end šifrování za poslední rok nabídlo už několik aplikací. Mezi ty nejpoužívanější můžeme zařadit například WhatsApp, Viber, Messenger, ale i ty méně známější, jako Signal, Silent nebo Telegram. Na několika příkladech se podíváme, jak tohle šifrování funguje a zda je třeba se obávat o vaše soukromí.

Aplikace WhatsApp patří patrně i k těm nejdůvěryhodnějším. Mimochodem jako jedna z prvních nejvíce používaných aplikací zavedla koncové šifrování. WhatsApp pracuje na systému end-to-end (koncového) šifrování, což znamená, že zprávu by měli vidět pouze dva účastníci konverzace – odesílatel a příjemce. Pokud však příjemce zprávu ještě neobdržel, zprávy se ukládají na server. Ten je posléze ihned po doručení maže. Nejsou šifrovány pouze textové zprávy, ale i datové telefonní hovory.

koncove-sifrovani-mobil-smartphone

Když příjemce zprávu nepřijme, například už aplikaci odinstaloval, zprávy se automaticky po 30 dnech mažou. End-to-end šifrování bylo do WhatAppu přidáno minulý rok v dubnu. O něco později koncové šifrování přidala také aplikace Viber.

Každá zpráva koncového šifrování má svůj unikátní zámek a klíč. Znamená to tedy, že zprávy si nepřečte žádná vláda, policie a teoreticky ani hackeři. Společnost WhatsApp totiž trvá na právu na soukromí svých uživatelů a také se nezdráhá o tom všude psát.

V aplikacích WhatsApp a Viber je koncové šifrování standardním a nemusíte ho nikde zapínat, aktivovat nebo vytvářet nová vlákna konverzací. Podobně to má se šifrováním i Facebook, ale je však třeba si dát pozor na nastavení.

Facebook používá také koncové šifrování, je však třeba ho zapnout

V roce 2016 end-to-end šifrování přidal také Facebook do svého Messengeru. Nicméně je třeba také zmínit, že zprávy nejsou šifrovány všechny. Zprávy nejsou šifrovány ve webové verzi na stránkách Facebooku. Šifrování je dostupné pouze v aplikaci Messenger pro systémy Android a iOS.

Ve webové verzi Facebook používá pouze klasické šifrování znaků mezi koncovými body. To znamená, že zprávy sice jsou ukládány na serveru, ale nemělo by být tak jednoduché se dostat k obsahu, pokud to žádná ze stran nebude chtít.

Pokud chcete konverzaci šifrovat, lze to pouze v aplikaci Messenger a musíte k tomu použít speciální tlačítko, které se nachází v pravém horním rohu. Začněte novou konverzaci ikonou se symbolem zprávy a úplně nahoře se bude nacházet pole, do kterého zadáte jméno člověka. Hned vedle tohoto pole je tlačítko šifrování. Když na něj klepnete, klasická modrá barva aplikace se přepne do černé. Stejně tak i barva pozadí za textem bude černá.

Šifrování zpráv je dostupné pouze v klasické verzi Messengeru a nenachází se v odlehčené verzi Messenger Lite. Člověk, kterému také chcete zasílat šifrované zprávy, musí taktéž používat klasickou verzi Messengeru na systému Android nebo iOS. U šifrované konverzace taktéž na profilovce člověka vidíte malou černou ikonu zámku.

Další užitečnou věcí v tzv. tajné konverzaci, je nastavitelnost doby, po které se zpráva smaže. Červenou ikonku stopek naleznete přímo v poli, do kterého zadáváte text zprávy. Zde lze nastavit dobu od 5 sekund až po jeden den. Když obdržíte šifrovanou zprávu na hlavní obrazovce Androidu se vám také ani nezobrazí jméno či obsah zprávy odesílatele, ale pouze oznámení.

Jaká bude budoucnost šifrování?

Ačkoliv používáte šifrovanou konverzaci v jakékoliv aplikaci, je nutné si uvědomit, že i přesto zprávy může někdo číst. Zejména pak, pokud se v nich budou vyskytovat nějaká slova, související s terorismem nebo jiným bezpečnostním ohrožením, popřípadě pokud kvůli něčemu budete v hledáčku ministerstva vnitra.

Před několika měsíci například server WikiLeaks informoval o úniku skoro 9 000 tajných dokumentů CIA. Z dokumentů také vyplývalo, že pro CIA není problém se k šifrovaným zprávám dostat a přečíst si tak i ty vaše. Podle WikiLeaks se dokáží dálkově pomocí hackovacích nástrojů nabourat do vašeho zařízení popřípadě použít malware, který jím přístup usnadní. Jestliže neposíláte nic nezákonného, netýká se vás to.

koncove-sifrovani-komunikacni-aplikace

Je také otázkou, jak to bude s koncovým šifrováním v budoucnu. V současné době například i proběhla diskuze, která cílila na úplné zakázání tohoto systému šifrování. Důvodem jsou stále se množící teroristické útoky v Evropě, a proto se někteří politici přímo vyslovili pro úplný zákaz tohoto šifrování, aby si tak teroristé nemohli mezi sebou vyměňovat zprávy.

Zrušili byste kvůli bezpečnosti šifrování zpráv?

Radek Toman
O Autorovi - Radek Toman

Býval dobrým školitelem jednoho nejmenovaného elektra, ale namísto toho, aby využili jeho znalosti, zabili vášeň k elektru, kterou miloval. Obviněn ze zrady nyní projíždí Světem… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)