SvětAndroida doporučuje: 8 nejlepších aplikací pro komunikaci zadarmo

aplikace-pro-komunikaci-zadarmo_ico

Ještě před několika lety platili uživatelé mobilních telefonů za volání a textové zprávy často skoro až astronomické částky. Pak přišel mobilní Internet a ruku v ruce s ním také „bod zvratu“. Objevila se řada aplikací, skrze které lze pořádat videohovory, klasické hlasové hovory či vést textové konverzace jen za cenu připojení, tedy v případě Wi-Fi prakticky zdarma. Jakou aplikaci použít, pokud se chcete s někým spojit obrazem, hlasem, nebo skrze písmenka? V tomto článku vám představíme osm nejlepších aplikací pro komunikaci zadarmo.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují

  • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
  • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe

Do tohoto kola nominovalo sedm redaktorů celkem osm aplikací, přičemž prvních pěti se shodli vždy dva a více lidí.

8 nejlepších aplikací pro komunikaci zadarmo 8 nejlepších aplikací pro komunikaci zadarmo

Hangouts

Jednoznačným vítězem tohoto kola je první ze tří aplikací z dílny Googlu: Hangouts. Tento program doporučuje pět ze sedmi zúčastněných redaktorů v čele s korektorem Tomášem Filipem: „Kdo by neznal Hangouts? Jak je u Googlu zvykem, komunikace skrze HO funguje bezproblémově a s velkou jistotou. Denně jej využívám pro pracovní účely i osobní využití. Jednoduše se mohu přepínat mezi účty a komunikovat se všemi co potřebuji. Bohužel se občas setkávám s mírně vyšší náročností aplikace, kdy se jakoby psaní textu „zadýchává“, i když můj stroj má rozhodně výkonu na rozdávání. S jiným programem se mi to nikdy nedělo, s HO jsem se s tímto setkal již na více zařízeních. Jinak asi není co vytknout, užitečná je rozhodně možnost odpovědět hned ze stavové lišty a neotevírat tak plnohodnotně celou aplikaci.“

Zastáncem je také manažer projektu Petr Mišák, který je znám svým pozitivním vztahem k aplikacím od Googlu. Potvrzují to i jeho slova: „Dnes si snad už ani nedovedu představit život bez Hangouts. Využívám je jak pro osobní, tak pracovní účely, dají se posílat obrázky a komunikovat s lidmi najednou. Sice by neškodilo lepší napojení na ostatní systémy, ale integrace v Google systému je dostatečná. Až se součásti Hangouts stane i Google Assistant, nebude chybět už vůbec nic.“

V naší redakci je Hangouts základním komunikátorem

Také Honza Dolejš dal svůj hlas komunikátoru Hangouts. Proč? „Hangouts od Googlu používáme především ve Světě Androida a tak nějak si už bez tohoto kecálka nedokážu komunikaci představit. Skvěle slouží k rychlé komunikaci mezi jednotlivci, tak i jako videokonference pro celý tým. Líbí se mi i možnost pořádat webináře zdarma. Trochu mi chybí možnost odesílání i jiných souborů než jen obrázky. Snad se dočkám.“

Jako čtvrtý přichází na řadu redaktor David Trlica: „Pořádně k Hangouts jsem „přičichl“ až po příchodu do Světa Androida. Největším plusem je pro mě rychlé přepínání mezi účty a integrace přímo do Gmailu, takže můžu mí rychle po ruce vše potřebné.“ Pro Hangouts hlasoval i redakční fotograf a grafik Tomáš Očadlý: „Hangouts používám především pro pracovní účely a zatím se na tyto účely jeví jako ideální varianta.“

Proč pro komunikaci zadarmo použít právě Hangouts?

V Obchodě Play jsou jako hlavní funkce a vlastnosti jmenovány:

  • Možnost využití pro zprávy Hangouts i SMS a MMS.
  • Skupinová konverzace s až 150 přáteli najednou.
  • Možnost posílat fotky, videa, mapy, smajlíky, nálepky a animované GIFy.
  • Skupinové videohovory s až deseti 10 přáteli.
  • Hlasové hovory s dalšími uživateli Hangouts zdarma.
  • Aplikace pro Android a iOS a webová aplikace.
  • Synchronizované konverzace na všech zařízeních.

Aplikace Hangouts má na svém kontě více než miliardu instalací, průměrná známka 3,9 však nepatří mezi nejlepší. Téměř 27 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.1 a novějším.

Hangouts
Hangouts

Messenger

O jediný hlas utekla zlatá příčka v tomto kole SvětAndroida doporučuje aplikaci Messenger od Facebooku. Jako první dáváme slovo Davidu Trlicovi: „Nejvíce používám Facebook Messenger, důvod je jednoduchý. Sociální síť Facebook používá nejvíce mých známých a přátel. Tudíž je pro mě Messenger jasná volba. Plusem je, že spojuje více platforem a alespoň já jsem s aplikací neměl nikdy žádný problém.“

Také Petra Mišáka zastihnete někdy s tímto programem. Jak ale sám říká: „Pokud používáte Facebook, této aplikaci se dříve nebo později stejně nevyhnete. Dnes už zdaleka nerozhoduje kvalita kecálka, jelikož ta je srovnatelná, ale mnohem více rozhoduje počet kamarádů na dané síti a na Facebooku již budete mít více než dost :).“

I Tomáš Očadlý dal hlas tomuto komunikátoru: „Používám především pro komunikaci s rodinou, která používá Facebook, takže jim je Facebook Messenger nejbližší.“ A nakonec je tu Karel Kilián, který Messenger nominoval se slovy: „Možná není dokonalý, ale Facebook jsem pojal jako platformu pro komunikaci se svými blízkými, takže Messenger se stal přirozenou součástí mého soukromého života. Je relativně jednoduchý a líbí se mi nabízené samolepky. Hodně často tento program používám k hlasovým hovorům, čímž ušetřím docela zajímavé peníze, které by jinak spadly do kapsy mému operátorovi. V posledních verzích nám ale „Velká Modrá“ poněkud překombinovala uživatelské rozhraní, které tak ztratilo na přehlednosti. Aplikace však není zcela spolehlivá – občas se stane, že zprávu nedoručí a odesílatele na tento fakt nijak neupozorní.“

Jaké výhody nabídne Facebook Messenger?

Facebook Messenger staví svou propagaci v Obchodě Play na komunikaci zadarmo. Můžete přes něj psát, volat i vést videohovory s ostatními uživateli. Z hlavních funkcí jmenujme:

  • Podpora skupinových chatů.
  • Možnost posílání fotek a videí.
  • Plovoucí okénka chatu pro možnost konverzovat i při používání jiných aplikací.
  • Hlasové hovory zdarma.
  • Oživte své konverzace pomocí nálepek.
  • Podpora hlasových zpráv.
  • Indikace, zda byla zpráva doručena a přečtena.
  • Možnost sdílení aktuální polohy.
  • Vytvoření zástupce jakékoli konverzace na hlavní obrazovku.
  • Dočasné nebo úplné vypnutí upozornění.

Ani tento komunikátor se nechlubí právě vysokou známkou – 3,9 po více než miliardě instalací není právě lichotivým hodnocením. Důvodem bude možná i velikost instalačního balíčku, překračující 50 MB. Instalovat můžete na telefony a tablety s Androidem 5.0 a vyšším.


WhatsApp Messenger

Pomyslnou bronzovou medailí se může pochlubit aplikace WhatsApp Messenger. Nominoval ji například Jan Dolejš: „Tak jako na firemní účely používám Hangouts, tak na osobní zase WhatsApp. U něj oceňuji hlavně možnost vytváření skupin a následné sdílení obrázků či videí všem členům. WhatsApp je nenáročný a funguje i při velmi pomalém připojení, což se na dovolené vždy hodí.“

Také Petr Mišák přidal svůj hlas této aplikaci: „Ať už se bavím o WhatsAppu, nebo Viberu, jsou to kecálci, kteří jsou funkcemi velmi podobně. To, který z nich budete používat, rozhodne většinou převažující počet kamarádu na dané síti. Oba systémy se ale neustále vyvíjejí, což je fajn.“ I zde trojici doplňuje Tomáš Očadlý, který jen stručně konstatuje: „Když selže Hangouts a Messenger, tak se vždycky dostaví na WhatsApp :)“

Zkusíte WhatsApp Messenger?

Také v tomto případě vidí autoři aplikace jako zásadní vlastnost komunikaci zadarmo přes mobilní nebo bezdrátové připojení. S tímto programem můžete zasílat textové zprávy, obrázky, videa, dokumenty, hlasové zprávy i telefonovat. Jako důležité vlastnosti jsou prezentovány:

  • Bez jakýchkoli poplatků za aplikaci, její používání či odeslané zprávy.
  • Odesílejte a přijímejte fotografie, videa, dokumenty a hlasové zprávy.
  • Hlasové hovory v rámci aplikace zdarma.
  • Podpora skupinových chatů.
  • Webová aplikace pro snadnější komunikaci z počítače.
  • Ověření identity přes telefonní číslo, nepotřebujete tedy žádné přihlašovací údaje.
  • V kontaktech pro komunikaci najdete všechny kontakty ze svého telefonního seznamu, jež aplikaci používají či používaly.
  • Sdílení polohy, odesílání kontaktů, vlastní tapety na pozadí a zvuky oznámení.

Z dosavadních třech programů pro komunikaci zadarmo je WhatsApp tím nejvýše hodnoceným – po více než miliardě instalací má totiž poměrně slušnou známku 4,4. 26 MB velká aplikace bude fungovat i na zařízeních s Androidem 2.3.3 a vyšším.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger

Viber

Dva členové redakce se shodli na aplikaci Viber. Tím prvním je korektor Tomáš Filip, který říká: „Jako hlavní komunikační kanál s kamarády používám dennodenně Viber. Využívám jej jak přímo na PC (Windows), tak v mém smartphonu. Co se týče přenosu zpráv, funguje v rámci jednoho přihlášeného účtu (vždy přes mobilní číslo) bezchybně a pokud třeba odešlu fotku přes telefon, okamžitě ji vidím i v desktop variantě a naopak. Výborně funguje i v rámci chatující skupiny lidí, kterou postupem času Viber vyladil k dokonalosti. Nejen že vidím který z účastníků mou/danou zprávu četl, ale mohu ji smazat jak pro sebe, tak i pro všechny. Hýbající se nálepky a další „krávovinky“ jen potěší. Co se mi opravu líbí je možnost poslat hlasovou zprávu, nebo třeba moji aktuální (či zvolenou na mapě!) polohu, která se mimo jiné (pokud to povolím) může odesílat s každým mým příspěvkem.“

Karel Kilián doplňuje: „Viber je u mne sice trošku na vedlejší koleji, nicméně mám několik kontaktů, které zastihnu právě na této platformě. Na Viberu se mi líbí hlavně hlasové hovory zdarma, které jsou datově poměrně nenáročné a přitom dostatečně kvalitní.“

Proč zkusit právě Viber?

Autoři se chlubí více než 711 milióny uživatelů po celém světě, kterým můžete zabezpečeně posílat textové zprávy, telefonovat a využívat videohovory Za jednu z dobrých vlastností považují skutečnost, že není třeba se registrovat – identifikátorem je vaše telefonní číslo. Z hlavních vlastností jmenujme:

  • Šifrování všech zpráv, hlasových a video hovorů.
  • Podpora zpráv s délkou až 7000 znaků.
  • Telefonické a video hovory v HD kvalitě zvuku v rámci aplikace zdarma.
  • Sdílení fotografií, videí, hlasových zpráv, informací o poloze, kontaktů atd.
  • Statické a animované nálepky.
  • Skupinové zprávy s až 200 účastníky s možností správy.
  • Veřejné diskuse.
  • Podpora posílání dokumentů, prezentacemi, archivů a většiny ostatních typů souborů.
  • Integrace se seznamem kontaktů pro hovory a zprávy.
  • Optimalizováno pro tablety, podpora Android Wear a aplikace pro Windows a Mac.

Viber si dosud nainstalovalo více než 500 milionů uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,3. 30 MB velký instalační balíček lze použít na Androidu 4.0 a vyšším.

Rakuten Viber Messenger
Rakuten Viber Messenger

Disa

Pátou a současně poslední aplikací, kterou nominoval více než jeden redaktor, je Disa. Opět tedy předáme slovo Tomáši Filipovi, který vám vysvětlí výhody tohoto komunikátoru: „Disa je plnohodnotnou náhradou za Facebook Messenger a WhatsApp najednou. Jediné, co ještě neumí, jsou hovory a videohovory. Umí ale zároveň používat obě zmíněné služby a k tomu třeba ještě i SMSky. Takže jde o plně použitelný univerzální nástroj. Je rychlá, nic se nezasekává a má pravidelné updaty pluginů pro jednotlivé služby. Doporučuji na 101%.“

Také redaktor Daniel Macho používá Disu. Zde jsou jeho argumenty: „Neméně často, jako Viber, využívám aplikaci Disa, kterou mi přijde, že moc lidí nezná. V době, kdy jsem využíval na svém smartphonu práva roota, jsem s hrůzou zjišťoval, co vše si dovoluje v systému aplikace Messenger od Facebooku, a tak jsem se rozhodl najít alternativu. Oko mi padlo na Disu, která umí agregovat nejen Facebook, ale také WhatsApp, či Twitter. Umí nicméně spravovat i SMS.

Já ji využívám pouze ke komunikaci pomocí Facebooku, a pokud to FB nezařízne, k jejich aplikaci se opravu nevrátím. Disa nezatěžuje systém a funguje pro základní komunikaci výborně, nejen pro jednotlivce, ale i skupinové chaty. Odeslání fotografií, polohy či souboru je samozřejmostí.“

Disa jako alternativa?

Disa je v podstatě centrum zpráv, které sjednotí všechny komunikační služby. Jako hlavní klady vnímají vývojáři čistý design, jednoduchost a funkce, které jsou neustále aktualizovány. Zatím se jedná o beta verzi, nicméně aplikace je prý natolik stabilní, že ji můžete bez obav používat. Pojďme se podívat na prezentované vlastnosti:

  • Sloučení kontaktů a komunikačních služeb na dvě kliknutí.
  • Rozšiřování schopností pomocí zásuvných modulů.
  • Součástí je také plugin pro práci se SMS.
  • Chystá se podpora pro tablety.

Disa dosud zaznamenala více než milion instalací a její známka je 4,2. 48 MB velkou aplikací můžete instalovat na telefony tablety s Androidem 4.0 a vyšším.

Disa Introduction

Disa Introduction

Disa (Unified Messaging Hub)
Disa (Unified Messaging Hub)

Telegram

Nejvýše hodnoceným programem pro komunikaci zadarmo, který doporučil jen jeden člen redakce, je Telegram. Za touto nominací stojí Karel Kilián, který říká: „Telegram je hlavně o bezpečnosti a šifrování, což by mělo být zárukou, že vaši komunikaci neodposlechne nikdo další. Používám ho pro komunikaci s kontakty, pro které je bezpečnost důležitá a jiné „kecálky“ odmítají. Vyhovuje mi jednoduchost a přímočarost tohoto programu, jakož i dobře fungující synchronizace a webová verze.“

Bezpečná komunikace zadarmo? Co třeba s Telegramem?!

V tomto případě se autoři nejvíce chlubí jednoduchostí, rychlostí, bezpečností, synchronizací a více než 100 miliony aktivních uživatelů. Jako zásadní pak jmenují:

  • Rychlosti díky unikátní distribuované síti datových center po celém světě.
  • Synchronizaci, díky které: můžete přistupovat ke zprávám ze všech svých zařízení najednou.
  • Neomezenost, projevující se například tím, že můžete poslat soubory bez ohledu na jejich typ a velikost.
  • Údajně nejlepší zabezpečení v kombinaci se snadným použitím. Vše včetně chatů, skupin a souborů je několikanásobně šifrováno.
  • Možnost vytvořit skupinový chat pro až 5000 členů.
  • Údajně nejspolehlivější systém pro zasílání zpráv, který funguje i na těch nejslabších mobilních připojeních.
  • Nástroje pro editaci fotek, nálepky a animace.
  • Autoři garantují: „Telegram je zdarma a vždy bude zdarma. Nebudeme prodávat reklamy, ani zavádět předplatné.“

Po více než 100 milionech instalací má tento komunikátor známku 4,3. Instalační balíček velký 12 MB lze použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

Telegram
Telegram

Google Duo

Na konci dnešního výběru jsou dvě služebně nejmladší aplikace. Za oběma nominacemi stojí Daniel Macho, tak se pojďme podívat na jeho důvody, proč začít používat Google Duo: „Aby Allo nebylo na světě samo, vymyslel mu Google Duo. Ani tuto aplikaci netřeba dlouze představovat. Jde o aplikaci určenou pouze videohovorům. V podstatě se jedná o něco podobného, co jableční uživatelé znají již léta v podobě FaceTime. Možná by někdo mohl podotknout, že to nebude fungovat v místech se slabým signálem. Ale bude, protože Duo automaticky vypne kamery a můžete přes něj provádět běžný telefonní hovor přes internet. Takže pokud vám nestačí druhou stranu slyšet, ale potřebujete i něco vidět, Duo je z mého pohledu jasná volba.“

Google Duo jako platforma pro komunikaci zadarmo?

Jak již zaznělo, Duo je aplikace pro videohovory mezi dvěma lidmi. Je jednoduchá, spolehlivá a zábavná. Jako hlavní funkce jsou jmenovány:

  • Jednoduché rozhraní.
  • Funkce „Ťuk ťuk“, díky které uvidíte v aplikaci video člověka, který vám volá, ještě než hovor přijmete.
  • Video ve vysoké kvalitě.
  • K dispozici pro různá zařízení.

Google Duo si zatím nainstalovalo více než deset milionů uživatelů a průměrná známka je 4,3. Necelých 10 MB velkou aplikaci můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.1 a vyšším.

Google Meet
Google Meet

Google Allo

Poslední, ale jistě zdaleka ne nejhorší program pro komunikaci zadarmo, je Google Allo. Daniel Macho o něm tvrdí: „Allo asi nemusím dlouze představovat. Jedná se o novou komunikační platformu od Googlu. Jejím největším plusem je integrace Google Asistenta přímo do konverzace. Stačí jen napsat @google a položit dotaz. Pokud ho položíte v češtině, správné odpovědi se dočkáte jen málokdy. Většinou se dočkáte informace, že česky se teprve učí. Jakmile ale použijete angličtinu, můžete se ptát na cokoli a Google Asistent vám odpoví. Největším plusem pak je, když rovnou v angličtině komunikujete. To se vám ale u nás stane asi jen zřídka. V každém případě, Allo doporučuji. Jde o skvělý komunikátor.“

Proč dát šanci Google Allo?

Google prezentuje své Allo jako inteligentní aplikace pro zasílání zpráv, které vám dokáže říci více. Ke svému vyjádření můžete použít samolepky, náčrty a samolepky. Součástí je také Asistent Google. Jako zásadní jsou pak zmíněny:

  • Schopnost odpovídat na zprávy bez psaní. Aplikace sama navrhuje odpovědi s textem a fotografiemi ve vašem stylu.
  • Buďte kreativní, kreslete nebo piště do zasílaných fotografií.
  • Nálepky v Google Allo jsou navrženy nezávislými umělci a ateliéry z celého světa.
  • Změnou velikosti textu tahem prstu.
  • Asistent Google vám pomůže najít restaurace v okolí, sdílet a sledovat videa a získat odpovědi na vaše otázky.
  • Anonymní šifrovaný režim s možností nastavení času vypršení zprávy.

Allo si zatím nainstalovalo jen něco přes pět milionů uživatelů a jeho průměrná známka je 4,2. 14 MB velkou instalačku můžete použít na zařízeních s Androidem 4.1 a vyšším.

Google Allo
Google Allo

Čtenáři doporučují: nejlepší aplikace pro komunikaci zadarmo

Uvědomujeme si, že ani při sebevětší snaze nedokážeme vyjmenovat všechny aplikace, skrze které je možné komunikovat nějakým způsobem zdarma. Tím spíše, když nominace jsou založeny na tom, jaké aplikace redaktoři sami vyzkoušeli a používají. Právě proto dáváme na konci každého dílu slovo vám – našim čtenářům – abyste doplnili seznam o aplikace, které v něm dle vašeho mínění chybí.

Nominujte aplikace pro komunikaci zadarmo, které v tomto článku nejsou

Nominovat můžete například:

  • Programy, využívající webové brány operátorů k odesílání bezplatných SMS.
  • Aplikace pro textovou komunikaci, fungující na vlastní platformě.
  • Komplexní nástroje pro komunikaci skrze více platforem.
  • Programy, skrze které je možné realizovat bezplatné hlasové hovory.
  • Aplikace pro komunikaci s přenosem obrazu (videohovory).

Uzávěrka je ve čtvrtek 1. prosince v 6:00., proto své nominace neodkládejte!

Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení! Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát.
[gravityform id=“99″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

 

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)