Tipnete si, kolik dat vygeneruje statisticky denně jeden pozemšťan?

kolik dat vygeneruje pozemšťan průměr Huawei

Na planetě Zemi se v tuto chvíli nachází sedm až osm miliard lidí. Zkuste si představit, že každý z nich má připojení k internetu v mobilu, počítači či v jakémkoli jiném zařízení a rovnoměrně se podílí na celkovém vytížení celosvětové sítě. Dokázali byste odhadnout, kolik takový průměrný pozemšťan vygeneruje do internetové sítě dat za jeden den? Nebudeme vás napínat, je to cca 1,5 gigabajtu.

Alespoň to tvrdí předseda představenstva společnosti Huawei Liang Hua, který na toto téma hovořil na nedávné konferenci China Mobile Global Partner v souvislosti s budováním 5G sítí. Zdá se vám toto číslo obrovské? Není divu. Do celkových statistik pro celé lidstvo jsou totiž započítány i přístroje, které dalece překonávají běžný objem opouštějící domácí počítač nebo dokonce mobil. Například jedno autonomní vozidlo se prý za jeden jediný den postará o odeslání 64 terabajtů dat.

Jelikož tato čísla zazněla u příležitosti debaty kolem výstavby nových technologií, hodí se porovnání s minulostí. V roce 1992 údajně celosvětová populace generovala pouhých 100 gigabajtů dat za den. To je neuvěřitelný rozdíl. Liang Hua ve své řeči rovněž zmínil, že například (před)načítání u typického 1GB HD filmu bylo díky 5G zkráceno z tří sekund na půl sekundy. A do budoucna můžeme počítat například s tím, že se díky vyšším rychlostem bude hlavně neustále zvyšovat maximální rozlišení.

Máte představu, kolik dat vygenerujete za den vy?

Zdroj: hcentral

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)