SvětAndroida doporučuje: tři nejlepší klávesnice
- Recenze
- Karel Kilián
- 29.1.2015
- 71
Ještě nedávno byla možnost změny výchozí klávesnice jednou z konkurenčních výhod operačního systému Android proti iOS. Samotný Google sice svou klávesnici neustále vylepšuje a každá verze přináší nějako nové funkce, nicméně alternativní klaviatury jsou většinou o krok až dva napřed. Po dvou letech (naposledy jsme se v rámci cyklu „SvětAndroida doporučuje“ věnovali klávesnicím v srpnu roku 2011) jsme se tedy podívali na to, jaké klávesnice používají redaktoři našeho portálu, a jejich výběr vám přinášíme v tomto článku.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Na začátku vyhlašujeme téma pro následující díl seriálu. Redaktoři SvětAndroida.cz mají týden na to, aby doporučili své oblíbené aplikace.
- Po uzávěrce začínáme připravovat článek „SvětAndroida doporučuje na dané téma.“
- V roce 2015 vycházejí články z této série vždy v sudém týdnu ve čtvrtek. Protože jen málokdy se povede redakčními nominacemi pokrýt všechny aplikace, které stojí za pozornost, dáváme na konci článku slovo našim čtenářům, kteří mohou seznam doplnit skrze formulář.
- Čtenářské nominace ukončujeme týden po vydání článku „SvětAndroida doporučuje“ a hned poté začínáme připravovat navazující díl.
- Dva týdny po redakčním článku vychází článek „Čtenáři doporučují“ na stejné téma. V tu chvíli v redakci vyhlašujeme téma pro následující kolo a celý koloběh začíná znovu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
V tomto kole nominovalo pět redaktorů tři různé klávesnice. O pořadí v tomto případě rozhodoval jen počet nominací, který ale odpovídá i hodnocení v Obchodě Play.
SwiftKey Keyboard + Emoji
Na prvním místě redakčního výběru se usídlila klávesnice SwiftKey, kterou nominovali čtyři ze šesti respondentů. Redakční grafik Tomáš Očadlý vysvětluje svou nominaci: „Zvykl jsem si na psaní gesty a SwiftKey patří v tomto mezi nejlepší. Naučený slovník je uložený v cloudu, takže kdykoliv mohu po změně telefonu nahrát vlastní slovník. Slovní zásobu může čerpat i z vašeho e-mailu nebo sociálních sítí. SwiftKey nabízí i spousty originálních vzhledů.“
Také korektor Tomáš Filip je příznivcem této aplikace. Jeho zdůvodnění vypadá takto: „Svižná klávesnice, která mi přirostla k srdci. Disponuje širokou škálou nastavení, například od potvrzování navrhovaných oprav (buďto automaticky pomocí mezerníku, nebo zvolením z návrhů), typy rozložení, výšky kláves, či dokonce plovoucí klávesnice. Plovoucí okna se mi osobně velice zamlouvají při rozložení na šířku a často tuto funkci využiji, pomocí jednoduchého přepínače. Asi nejvíce jsem si zvykl na mazání posledního slova pomocí gesta tažením prstu zprava doleva po klávesnici. Kdykoli píši na jiné klávesnici, tato funkce mi dost chybí. Počítání uhozených kláves, míst kam jste se trefili/netrefili je již bonus a spíše pro hračičky. Postupem času ji zrychlili téměř do dokonalosti a osobně mě nenapadá, co by mi u této klávesnice chybělo. Nyní je již zdarma, proto nikomu nebrání její používání.“
Redaktor Honza Dolejš říká: „Na klávesnici SwiftKey jsem přešel v ten moment, kdy jsem si pořídil neomezený tarif a nemusel řešit ořezávání diakritiky. Tato klávesnice mi nabízí velmi dobré a pohodlné rozvržení kláves, možnost psaní tahem, další volby pod klávesami, přímý přístup k hlasovému zadávání a psaní smajlíků. Propracovaný je rovněž slovník, který se postupně učí a pak mi sám servíruje spojení, které často používám. Od doby, kdy je k dispozici zdarma, mám jasnou jedničku.“
Posledním nominujícím je Karel Kilián: „SwiftKey mi vyhovuje v mnoha směrech, přičemž tím hlavním je podpora psaní tahem prstu. Líbí se mi grafické provedení, které lze v případě zájmu změnit (některé „skiny“ jsou ale placené, což je způsob, jak si vývojáři nyní vydělávají na živobytí). Asi nemusím zdůrazňovat, že SwiftKey podporuje i češtinu, neboť to už je dnes ve světě klávesnic pro Android takřka samozřejmostí. Další silnou stránkou je schopnost učit se můj slovník, a to nejen ze zadaných slov, ale například z mých textů, publikovaných na sociálních sítích.“
Sami autoři deklarují své dílko jako mnoha oceněními ověnčenou klávesnici, která je k dispozici zdarma. Mezi hlavními vlastnostmi jmenují schopnost učit z uživatelem používaných slov, kvalitní predikci následujícího slova podporu více než osmi stovek „smajlíků“ a rychlé psaní.
Vlastnosti a funkce v bodech:
- „Smajlíky“ – více než 800 „smajlíků“ (emotikon) a jejich předpovídání.
- Prověřená miliony uživatelů – vysoce hodnocené klávesnice pro Android.
- Personalizované předpovědi – napovídá další slova podle toho, jak sami píšete. Čím déle budete klávesnici používat, tím bude chytřejší. Aplikace se navíc může naučit způsob psaní z vašeho Gmailu, Google+, Facebooku, Twitteru, Evernote a dalších zdrojů.
- Automatické opravy – inteligentní automatické korekce pro lepší a rychlejší psaní.
- Grafická témata – přizpůsobte si vzhled klávesnice pomocí skinů, které jsou k dispozici jak zdarma, tak i jako placené.
- Široké možnosti přizpůsobení – změna velikosti, úprava klávesnice s řadou výkonných nástrojů, aby vyhovovala vašim potřebám.
- Podpora mnoha jazyků – vyberte si z více než 60 jazyků a zvolte pro zadávání až tři najednou.
- Synchronizace s cloudem – váš slovník je ukládán bezpečně do cloudu a synchronizován mezi různými zařízeními.
- Přizpůsobte slovo předpovědi a další.
- Rychlé psané – podpora psaní tahem prstu, předpovědi následujících slov.
Klávesnici SwiftKey si stáhlo více než deset milionů uživatelů a její známka 4,5 z 5,0 možných naznačuje jejich velkou spokojenost. Instalovat a používat ji můžete na Androidu 2.3 a novějším. K dispozici je také samostatná verze, určená pro tablety, která ovšem stojí 40 korun.
Spokojený uživatel Pavel Macháč ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: „Mám Samsung Galaxy S2 (4.1.2) a používal jsem integrovanou swype klávesnici. Byl jsem velice spokojen, pak ale přestala korektně pracovat (vyprázdnil se slovník a nešlo do něj přidávat). Jsem tomu rád, protože jinak bych SwiftKey ani nezkoušel a nezjistil bych, že je ještě lepší. Funkce flow stejně dobrá, slovník lepší, predikce a lepší možnosti nastavení.“
Klávesnice Google
Zastáncem klávesnice z dílny vyhledávacího giganta je Vašek Švec. Jeho argumenty vypadají následovně: „Klávesnici Google jsem si oblíbil, protože mi vyhovuje její rozložení a dobře na ní funguje psaní „swypováním“ s tím že má rozsáhlý slovník již v základu a přidávání nových slov je rychlé a jednoduché. V neposlední řadě se mi líbí i její vzhled v material designu.“
Druhým nominujícím je v tomto případě Karel Kilián: „Tuto klávesnici mám na tabletu Nexus 7, na kterém mi běží poslední Android 5.0.2. Nutno konstatovat, že Google odvedl dobrou práci a klaviaturu dovedl téměř k dokonalosti. Kromě vydařeného vzhledu musím pochválit především možnost psaní tahem, kterou poměrně hodně využívám. Za zmínku stojí také slovník, díky kterému ušetřím nejedno klepnutí.“
Nativní klávesnice prošla v posledních letech živelným rozvojem, který přinesl například podporu psaní tahem, hlasové zadávání, snadnější učení se nových slov a předvídání slov následujících. Zatímco v Androidu 2.x byla změna klávesnice za alternativní takřka nezbytností, nové verze již vyhovují i náročnějším uživatelům. Také tato klávesnice přináší v posledních verzích podporu „smajlíků“.
V oficiálním popisku jsou jako hlavní vlastnosti jmenovány:
- motivy se vzhledem Material Design,
- personalizované návrhy, opravy a dokončování,
- vyskakovací animace při stisknutí kláves,
- zadávání „smajlíků“ a rozložení klávesnice se „smajlíky“ (Android 4.4 a vyšší)
- psaní gesty s dynamickým plovoucím náhledem,
- psaní gesty s funkcí vkládání mezer (stačí přejet prstem přes mezerník),
- hlasové zadávání,
- slovníky pro více než 25 jazyků,
- rozšířená rozložení kláves,
- funguje ve všech zařízeních Android (tablety a telefony).
Klávesnice Google registruje v Obchodě Play přes padesát milionů stažení a známku 4,2. Použít ji lze na telefonech a tabletech s operačním systémem Android 4.0 a vyšším. Potěšujícím faktem je, že tato klaviatura je nabízena úplně zadarmo.
Za spokojené zastánce nativní klaviatury dáváme slovo Karolu Darvasovi: „Pro mne dobrá alternativa k Swype klávesnici. Bez reklam a zadarmo. Občas je třeba přidat nějaké to slovo, ale to se dá přetrpět. Psaní přejížděním po klávesnici nefunguje na čísla. Rozhodně ale někomu může vadit vzhled smajlíků. Mne teda ten jejich primitivní vzhled vadí. Shrnuto: skvělá klávesnice zadarmo, která ale potřebuje vylepšit.“
Klávesnice SlideIT
Třetí, tedy bronzové a současně poslední místo získala v tomto díle klávesnice SlideIT. Jejím zastáncem je Honza Dolejš: „Na klávesnici SlideIt jsem ještě před pár měsíci nedal dopustit – nabízí skvělý systém psaní tahem, navíc nechybí ani český slovník. Největší zbraní bylo ovšem automatické odstraňování diakritiky v SMS aplikaci, což klávesnice poznala automaticky. Člověk se tedy nemusel o nic starat, psal stále s diakritikou a ořezány byly jen SMS zprávy.“
Popisek v Obchodě Play se v tomto případě zaměřuje především na možnost psaní tahem, neboť tato klávesnice byla jednou z prvních, jež tento způsob přinesla. Program podporuje 45 jazyků, samozřejmě včetně češtiny, a možnost změny vzhledu pomocí skinu. Bohužel podporuje pouze import kontaktů z adresáře – další slova ji budete muset naučit „za pochodu“. Potěší velice široká škála speciálních znaků, zabírajících čtyři klávesnice – takto široká nabídka se často nevidí.
Zkušební verzi SlideIT si stáhlo více než pět milionů uživatelů a její známka je 4,0. Instalovat 6,9 MB velký balíček můžete na Android 2.2 a novější. Placenou variantu za 80 Kč si pořídilo přes půl milionu zákazníků a její známka je 4,2.
Jiří Winter se v Obchodě Play kromě pěti hvězd rozdělil také o své zkušenosti: „Skvělá klávesnice. Oproti klávesnici, která je součástí Androidu 4.2 lépe předpovídá slova a toleruje větší nepřesnost při psaní. Pokud si dá uživatel tu práci, že projde stručný návod, zjistí, že umí vše, včetně editace slovníku. A nejlepší vychytávka na konec: lze nastavit, aby SMS psala bez diakritiky a v ostatních aplikacích s ní. Po skončení demo období se koupě rozhodně vyplatí.“
Čtenáři doporučují
Je více než jisté, že trojice klávesnic ani zdaleka nepokrývá všechny šikovné, praktické a dobře provedené alternativy, kterých je v Obchodě Play opravdu hodně. Proto již tradičně dáváme na závěr slovo vám – našim čtenářům! Používáte nějakou alternativní klávesnici, která v redakčním výběru chybí? Pak neváhejte ani minutu a nominujte ji skrze formulář, který je k dispozici níže!
Zaměřte se především na odlišnosti a výhody, které vámi nominovaná klávesnice má proti výchozí klávesnici z čistého Androidu. Určitě zmiňte například:
- podporu češtiny (slovník, opravy)
- možnost psaní tahem či jiným neobvyklým způsobem
- přizpůsobitelný vzhled pomocí skinů
- samostatný řádek s numerickými klávesami
- specifické rozložení kláves
- učení vámi používaných slov z Gmailu, Facebooku, Twitteru, ….
- podporu smajlíků/emoji
- zálohu dat (slovníků)
Nominovat můžete až do čtvrtku 29. ledna 2015. Na základě vašich doporučení sestavíme článek „Čtenáři doporučují: nejlepší klávesnice“, jenž vyjde ve čtvrtek 5. února.
Nominace byly ukončeny ve čtvrtek 29. ledna v 9:00.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (71)
Přidat komentář