KEF MUO recenze: prémiový zvuk sbalený na cesty

kef muo recenze

Přenosné bluetooth reproduktory si velmi rychle získaly popularitu mezi uživateli a (nejen) výrobci audiotechniky se tohoto trendu pochopitelně snaží využít. Díky tomu si na současném trhu lze vybrat z opravdu široké škály produktů – od těch nejlevějších malých plastových krabiček, přes nejrůznější outdoorové počiny až po velmi kvalitní přenosné reproduktory věhlasných značek. A právě do poslední jmenované kategorie spadají i námi testované reproduktory KEF MUO.

Obsah recenze KEF MUO

Obsah balení reproduktoru KEF MUO

Uvnitř rozměrné krabice se vedle reproduktoru samotného ukrývá také opletený USB kabel, manuál a 2A nabíječka. Výrobce navíc myslel i na cestovatele a nabíječka tak disponuje vyměnitelnými koncovkami. Díky tomu svůj reproduktor nabijete prakticky po celém světě.

Kvalitní zpracování a elegantní design

Tělo reproduktoru KEF MUO tvoří z velké části lakovaný hliník. Ten může mít, vedle stříbrné, také zlatou, růžovou, oranžovou či tmavě šedou barvu. Hliník dokola obepíná válcové tělo reproduktoru, zatímco konce jsou tvořeny plasty. Reproduktor je designován pro použití na šířku nebo na výšku. K tomu slouží buď dvojice gumových nožiček dobře tlumících vibrace nebo gumová hrana okolo jednoho plastového konce těla reproduktoru.

KEF MUO konstrukce

Na druhém konci reproduktoru KEF MUO se pak usídlily prakticky veškeré ovládací prvky reproduktoru. Ty zde zastupují tlačítka pro ovládání hlasitosti, zapínání a párování s druhým reproduktorem. Zapínací tlačítko je pak doplněno o podsvícení, které indikuje samotné zapnutí reproduktoru, přepnutí do režimu párování či jeho samotné spárování. Za zmínku pak ještě stojí microUSB pro nabíjení a audio vstup v podobě 3,5mm jack konektoru na zadní straně reproduktoru.

KEF MUO ovladani

Jistou nevýhodu může představovat vyšší hmotnost činící 800 gramů. Také svými rozměry 210 x 80 x 60 mm se reproduktory KEF MUO sice neřadí mezi nejmenší reproduktory na trhu, ale vzhledem k jejich zvukovým schopnostem jsou reproduktory stále ještě až překvapivě malé. Někdo by také mohl postrádat zvýšenou odolnost vůči prachu a vodě. V tom případě se ale poohlédněte jinde. KEF MUO je určen například pro přenášení z domu do kanceláře či maximálně pro poslech kvalitního audia při grilování a tomu odpovídá nejen jeho elegantní design.

KEF MUO spodní strana

Specifikace KEF MUO:

 • Výkon: 15 W RMS
 • Frekvenční rozsah: 60 Hz – 20 kHz
 • Bezdrátová konektivita: bluetooth 4.0, aptX, NFC
 • Slot na paměťovou kartu: ne
 • Výdrž baterie: až 12 hodin
 • Rozměry: 210 x 80 x 60 mm
 • Hmotnost: 800 gramů
Kef MUO

Kef MUO

 • Rozměry 210 × 80 × 60 mm
 • Hmotnost 800 g
 • Konektivita Bluetooth 4.0, NFC
 • Baterie 2 900 mAh
 • Zvýšená ochrana -
 • Ostatní AptX

Konektivita

K reproduktoru KEF MUO se lze připojit prostřednictvím Bluetooth 4.0 přičemž výrobce deklaruje dosah připojení až 10 metrů. Vyzdvihnout musíme přítomnost podpory aptX kodeku, který díky lepší kompresi umožňuje bezdrátový přenos audia ve vyšší kvalitě. Pro snazší párování je přítomno také NFC, to využijete zejména v kombinaci s originální aplikací. Pokud preferujete spíše klasické připojení kabelem, či k reproduktoru chcete připojit jiný zdroj zvuku, je zde k dispozici také 3,5mm jack konektor. Vedle zmíněného jacku se pak nalézá také microUSB konektor, ten slouží nejen k nabíjení, ale také aktualizaci firmware reproduktoru. Spárování dvou reproduktorů mezi sebou je pak velmi jednoduché, stačí podržet dvě tlačítka po dobu dvou vteřin a počkat, až se reproduktory “najdou”.

KEF MUO konektory

Aplikace

K reproduktorům KEF MUO existuje také originální aplikace. Nad jejím praktickým využitím však visí otazník. Nejužitečnější funkce aplikace představují průvodci pro ovládání reproduktoru. Jinak se zde nalézá také velmi jednoduchý přehrávač s možností vytvářet playlisty a přidávat skladby do oblíbených. Troufneme si však tvrdit, že drtivá většina uživatelů se obejde i bez stahování další hudbení aplikace.

Zvukové podání

Dostáváme se k pravděpodobně nejdůležitější kapitole naší recenze. Než si však odpovíme na otázku jak tyto prémiové bezdrátové reproduktory vůbec hrají, pojďme si ve zkratce projít “papírové” předpoklady. Uvnitř KEF MUO se ukrývají dva 50mm reproduktory – jeden pro vyšší a druhý pro hlubší tóny. Ty jsou pak doplněné o bassreflexovou membránu. Slibně pak zní udávaný výkon 15 W a frekvenční rozsah 60 Hz – 20 kHz.

KEF MUO komponenty

Co se samotné kvality zvuku týče, v první řadě musíme vyzdvihnout věrný přednes středních a vysokých tónů kde se reproduktor KEF MUO cítí opravdu jako ryba ve vodě. Tyto kvality vyniknou zejména u vokálů, které znějí opravdu přirozeně a prokresleně. Chválou nebudeme šetřit ani co se basů týče. Ty umí být krásně mohutné ale zároveň se KEF MUO rozhodně neveze na módní vlně, dnes pro mnoho uživatelů líbivé, přebasovanosti. Výšky a středy tak netrpí na úkor basů a celkový projev reproduktoru je pěkně vyvážený. Sečteno a podtrženo, zvuk je jednoduše skvělý a je až obdivuhodné, co se výrobci podařilo ze dvou, pouze 50 mm reproduktorů doplněných o basovou membránu vymáčknout.

KEF MUO logo

Pokud se po přečtení předešlých řádků chystáte zahodit své domácí reproduktory s cenou okolo 5 tisíc a pořídit KEF MUO, zadržte. KEF MUO se sice rozhodně řadí mezi to nejlepší v kategorii (relativně) malých přenosných bluetooth  reproduktorů, průměrným stolním reproduktorům s obdobnou cenou však zvukově konkurovat nemůže. Největší slabinu zde představuje prakticky nulový stereoefekt. S touto slabinou si sice lze poradit velmi snadno – pořízením hned dvou reproduktorů, které mezi sebou bezdrátově propojíte. To už se však dostáváme na cenu stolních reproduktorů, které uspokojí i skromného audiofila. Ty však sebou na cesty sbalíte jen těžko, že ano.

Baterie a výdrž

Výrobcem udávaná výdrž činí uctihodných 12 hodin. My tuto hodnotu můžeme potvrdit, avšak za předpokladu, že se hlasitost přehrávané hudby pohybuje okolo 30% maximálního výkonu. I to je však naprosto dostatečná hlasitost pro poslech hudby při práci ve středně velké místnosti. Pokud však budete chtít více využít potenciál reproduktorů KEF MUO, může se výdrž baterie zkrátit až na 6 – 8 hodin provozu. I to však lze považovat za přinejmenším nadprůměrný výsledek. Stav baterie se dozvíte po krátkém stisku napájecího tlačítka, kdy jeho podsvícení změní barvu na zelenou, bílou, žlutou či červenou. S dodávaným adaptérem trvá plné nabití reproduktoru 3 hodiny.

IMGP4741

Závěr

KEF MUO se na našem trhu aktuálně prodává od 4 990 Kč s DPH, tím se dostává mimo záběr běžných uživatelů, kteří obvykle hledají přenosný reproduktor za maximálně poloviční sumu. Navíc, pokud si chcete zvuk KEF MUO opravdu užít, budete potřebovat reproduktory dva, čímž se dostáváme na částku, za kterou dnes lze pořídit telefony z řad loňských vlajkových lodí. Na stranu druhou, na trhu je řada i o kus dražších bluetooth reproduktorů, které se sestavou dvou KEF MUO soupeří jen velmi obtížně. Na poměry bluetooth reproduktorů se stále poměrně kompaktními rozměry nabízí KEF MUO opravdu velmi kvalitní zvuk, který využijete i při sledování filmů, ale suverénně nejvíc jej oceníte při poslechu vaší oblíbené hudby. Navíc musíme ocenit také solidní výdrž na jedno nabití a velmi jednoduché ovládání. Vedle vyšší ceny může některé uživatele odradit také absence zvýšené odolnosti, na tuto skupinu však výrobce ani necílí. Trochu zamrzí, že i přes jinak nadstandardní balení, k reproduktoru nedostanete žádné pouzdro, nebo alespoň pytlík, který by reproduktory ochránil během přenášení.

Klady

+ skvělý zvuk
+ kvalitní zpracování
+ elegantní design
+ dlouhá výdrž na baterii
+ snadné ovládání
+ možnost spojit dva reproduktory do sestavy

Zápory

– vysoká cena
– chybějící mikrofon

Za zapůjčení reproduktoru děkujeme společnosti AAAelektronika.

Jak se vám líbí KEF MUO?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek