KaiOS kombinuje chytré a tlačítkové telefony. Proč je stále populárnější?

operační systém KaiOS

Trh s mobilními telefony se už nějakou dobu točí zejména kolem dvou hlavních platforem, Android a iOS. Již před nějakou dobou se však objevil třetí hráč cílený na nižší cenovou skupinu a jednoduché telefony. KaiOS je operační systém speciálně navržený pro chytré tlačítkové telefony cílený na uživatele, kteří nikdy neměli a nechtějí smartphone. Jak systém funguje a proč je tak populární?

Co je operační systém KaiOS a pro koho je určen?

KaiOS je mobilní operační systém, založený na Linuxovém jádru. Stejně jako Firefox OS využívá aplikací napsaných v programovacím jazyce HTML5. Technická nenáročnost tohoto jazyka umožňuje celkem snadno vytvářet jednoduché aplikace, které spustíte i na tlačítkovém telefonu. Cílovou skupinou tohoto operačního systému jsou tak zejména lidé, kteří si nechtějí pořizovat telefon s dotykovým displejem, ale chtějí využívat alespoň částečně, výhody připojení k internetu a použití aplikací. Nemusí se však jednat jen o ně. Operační systém KaiOS je zajímavou variantou také pro uživatele, kteří chtějí vyrazit na místa, kde se o svůj smartphone bojí, nebo potřebuje větší odolnost, případně výdrž baterie. Za celkem malý peníz si tak můžete pořídit náhradní telefon na cesty.

KaiOS – A Powerful Operating System

KaiOS - A Powerful Operating System

Mezi výhody tohoto systému patří mnohem větší výdrž baterie a také celková odolnost zařízení. Zejména displeje, který díky své velikosti není tak náchylný na rozbití. Chytré tlačítkové telefony s KaiOS mohou kromě aplikací známých z Androidu počítat také s podporou s podporou LTE, WiFi, NFC, nebo možností dual-sim. Na trhu se aktuálně pohybuje pouze několik zařízení s tímto operačním systémem. Mezi nejznámější patří Nokia 8110 (4G) a CAT B35. Oba tyto modely jsou ke koupi dostupné také v České republice. Nokia se pak pohybuje kolem 1300 Kč, CAT si můžete pořídit zhruba za 2500 Kč.

Asistent Google a tlačítkový telefon

Mobilní operační systém KaiOS má také svůj vlastní obchod s aplikacemi nazvaný Kai Store. Nechybí ani známé a populární aplikace z Google Play jako například Google Mapy, Facebook, Twitter, nebo YouTube, či Asistent Google. Mimo to KaiOS také nabízí vlastní řešení pro e-mailového klienta a videohovory. Z her pak můžete využít například alternativu k Flappy Birds. Vývojáři se tak soustředí na to, aby chytré tlačítkové telefony s KaiOS svým uživatelům poskytly všechny základní aplikace z nejrůznějších odvětví.

aplikace kaios chytrý tlačítkový telefon

V minulosti jsme mohli zaznamenat už celou řadu pokusů o vlastní operační systém. Mezi nejznámější z nich pak jistě můžeme počítat vlastní platformu Microsoftu, Windows Phone a Firefox OS, z jehož principů operační systém KaiOS vychází. Zda bude KaiOS úspěšnější se ukáže až časem, aktuálně se spolu s Androidem a iOS řadí mezi tři nejpopulárnější mobilní platformy.

Má podle vás operační systém KaiOS šanci?

Zdroj: Makeuseof

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)