Jsou dnes hardwarové specifikace telefonu opravdu tak důležité?

hardwarové specifikace

8 jader, nebo 4? 3, nebo 4 GB RAM? Snapdragon 810, či Snapdragon 820? To jsou otázky, které dnes uživatelé často řeší při výběru mobilního telefonu. Jsou ale hardwarové specifikace skutečně ještě dnes tak důležité?

Nejvýkonnější hardwarové specifikace – tahák výrobců?

Začněme ale trochu jinde. Mobilní telefony se poslední generace příliš nemění – zlepší se procesor, zvýší rozlišení displeje, přibude několik zajímavých, ale v praxi nepoužitelných funkcí. Občas výrobce nějakou funkci z předchozí generace odstraní, aby ji za dvě další generace opět přidal. Hardwarové specifikace jsou ovšem to, o čem se často mluví – nejvyšší skóre v AnTuTu přeci znamená lepší telefon, že? Samozřejmě žertujeme. Ale přesně tímto způsobem výrobci lákají své zákazníky – lepšími údaji “na papíru”.

huawei AnTuTu test

Je vůbec výkon tak důležitý?

Dávno pryč jsou doby, kdy pouze telefon, který měl nejlepší hardwarové specifikace, “rozjel” nejnovější herní tituly a jeho prostředí bylo plynulé. Dnes je tato situace běžná i u telefonů střední třídy. TOP modely stále mají samozřejmě smysl pro ty, kteří neřeší cenu a chtějí zkrátka to nejlepší. A to je v pořádku. Spousta zákazníků je ale posedlá snahou mít telefon s nejvyšším počtem jader, nejnovějším procesorem či nejvíce megapixely. A přínos? Nestojí za ten příplatek.

xiaomi mi3

Zaměřovat se na papírové parametry je hloupé

V dnešní době, kdy má surového výkonu dostatek i telefon střední třídy, je vybírání telefonu podle hardwaru ukázkou neznalosti. Výrobci totiž chtějí, aby právě tak zákazník přemýšlel – ovládnou ho vyšší čísla ve specifikacích telefonu. To ale povedený a funkční přístroj nezajistí. Smartphone totiž tvoří symbióza hardwaru a softwaru. A právě špatně odladěný software může proměnit telefon se špičkovými parametry na nepoužitelný brak.

Pro uživatele by měl být daleko důležitější výsledek – jak je telefon rychlý, plynulý a stabilní. Zkrátka a dobře, pokud je systém velmi dobře optimalizován na daný hardware, může být ve výsledku daleko lepší než přístroj s o třídu lepšími parametry, ale zmršeným systémem.

Čínské telefony? Skvělý příklad

Trochu se opřeme do čínských telefonů – pohledem na čínský trh objevíme stovky přístrojů neznámých značek, které mají mnohdy špičkové hardwarové specifikace za zlomek ceny smartphonů u nás. Bude ale takový smartphone fungovat podle našich představ? Povětšinou ne – neznámý výrobce totiž zpravidla neutratil tolik peněz za vývoj systému, některé funkce jsou vyloženě dobastleny a celkově může být telefon pomalý, nestabilní a nevyzpytatelný. Neházíme samozřejmě všechny přístroje z Číny do jednoho pytle – i zde se najdou opravdu špičkové telefony.

čínské telefony hardwarové specifikace

Podle čeho tedy vybírat mobilní telefon?

Samozřejmě bychom prvně měli znát naše požadavky a zjistit, zda je daný telefon splňuje. Tedy zda splňuje náš cenový limit, velikost, zda se nám líbí, je například z kovu, což je naší preferencí a disponuje třeba čistým Androidem. Hardwarové specifikace jsou sice důležité, ale neměli bychom se čísly nechat unést. Daleko důležitější je to, jak telefon opravdu funguje s tím, co od výrobce dostal.

O fotoaparátu nám toho výrobce navykládá hodně. V praxi se ale ukazuje, že naprosto nezáleží na tom, kolik má megapixelů či jakým kouzelným slovíčkem společnost technologii fotoaparátu označí. Důležitý je výsledek – jaké fotky z toho lezou. A stejné je to i počtem jader, pamětí, grafickým čipem apod. Nespoléhejte se na čísla, chtějte vidět výsledek. Telefon si sami vyzkoušejte nebo si přečtěte recenze, kde jsou tyto aspekty zohledněny, a vše se dozvíte.

Samsung Galaxy S7 obal 1

Podle čeho vybíráte mobilní telefon?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (39)