TOPlist

Lze zvětšit úložiště Android mobilu? Ano, několika způsoby

Jak zvětšit úložiště mobilu

Máte problémy s nedostatkem místa v telefonu a nechcete mazat aplikace ani fotky? Zejména u starších modelů s pamětí 16 GB může být problém, některým nestačí ani dvojnásobek. Pokud vás také trápí nedostatek místa, lze zvětšit úložiště mobilu několika způsoby. Některé jsou pohodlné a zvládnete je během několika vteřin, jiné vyžadují znalosti nebo investici. V závěru ale každý sklouzne k tomu nejpohodlnějšímu řešení.

Vnitřní úložiště telefonu lze přepájet

Tuhle možnost nemají všechny modely a ani se u všech neprovádí. Přepájení vnitřní paměti a výměna za tu s vyšší kapacitou je navíc nákladná a ve výsledku se nevyplatí. Pokud tedy chcete ušetřit při koupi nového telefonu za paměť a následně ji nechat zvýšit, bude efekt přesně opačný. Zákroky také provádí pouze několik firem v ČR, což jejich cenu ještě zvyšuje.

Paměť mobilu lze zvětšit pomocí flash disku

Flash disky už v době cloudových úložišť tolik neletí, pořád ale své využití mají. Výrobci integrovali do flash disků micro USB / USB-C konektor, takže je lze zapojit přímo do telefonu. Můžete si tak přehrát film, seriál nebo prohlížet fotky, které jsou na něm uloženy. Z druhé strany pak bývá klasický USB konektor, takže se obejdete bez redukce. Kapacita takových flash disků bývá do 64 GB, dají se však sehnat i větší.

Jenom pozor, že ne všechny mobily umožňují přehrávání z externí paměti (někdy je potřeba software pro daný flash disk, ten ale bývá uložen na něm). Alternativou je pak připojení de facto jakéhokoliv USB úložiště pomocí OTG, třeba i pevného disku.

Rozšíření úložiště díky paměťové kartě

Android telefony mají obrovskou výhodu, a sice že umožňují vložení paměťových karet. Ne tedy úplně všechny, ale přinejmenším většina tu možnost má. Nemusíte se tak spoléhat na vnitřní úložiště, a třeba fotky, videa a další velké soubory lze uchovávat v externí paměti. Paměťové karty ale dnes už nejsou tolik „trendy“, spousta modelů má přeci jenom zcela dostačujících 64 GB vnitřní paměti. Kartu jde nicméně použít také pro PC nebo do foťáku. V případě, že váš mobil slot na kartu nemá, lze ji ještě připojit pomocí redukce (třeba zrovna v případě, kdy chcete prohlížet fotografie z foťáku).

Cloudové úložiště, které je dostupné odkudkoliv

Další, a dnes velmi využívanou možností, je cloud. K nejznámějším patří Google Disk/Google Fotky, DropBox a OneDrive. V případě Googlu máte zdarma 15 GB na fotky a 15 GB na disku, takže pracovní dokumenty, prezentace ani fotky mít v mobilu nemusíte. Krom toho máte ke cloudu přístup i z počítače nebo tabletu, a co víc, je synchronizovaný se všemi přístroji. Často opomíjené je pak MEGA, přitom nabízí 50 GB volného místa.

Udělejte root Android telefonu

Pro zkušenější uživatele je tu také možnost rootu, protože samotný systém zabírá až zbytečně moc místa. Tímto způsobem lze získat i stovky MB, jedná se však o nedoporučovaný postup. Děláte ho na vlastní riziko a v případě, že by nevyšel, neuspějete pak ani s reklamací.

Uvolněte místo na SD kartě

Existují softwary, které umí uvolnit místo na SD kartě. Ačkoliv je její avizovaná paměť 32 GB, ve skutečnosti lze využít o cca 1,5 GB méně. To je celkem dost místa. Jeho uvolnění šlo dříve dobře přes aplikaci Wuala, dnes už ale nefunguje. Pro tyto účely poslouží třeba Wizard software, ke stažení je zdarma. Opět platí stejné pravidlo jako v případě rootu, a sice že provádíte operaci na vlastní riziko.

Možností, jak získat více úložiště v mobilu, je více. K těm základním patří třeba smazání starých, již nepoužívaných, aplikací. Totéž platí o fotkách a videích, která lze přesunout na cloud nebo do externího úložiště.

Jakým způsobem rozšiřujete paměť mobilu?

Zdroj: Vlastní, barclay

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)