Jak zrychlit starší telefon s Androidem i vaší Babičce

zrychleni starsiho telefonu Android

Nový telefon je vždy bleskurychlý a je radost s ním pracovat. Po roce používání už situace tak radostná být nemusí. Pokud čtete tento článek, tak je velká pravděpodobnost, že rychlost vašeho telefonu vás moc netrápí. Mnoho technicky zdatných uživatelů má nový model s výkonným hardware a také správné návyky, jak se o telefon starat. Mají ale tak rychle a svižné telefony všichni ve vašem okolí? Stěžuje si na svůj telefon někdy vaše žena nebo přítelkyně? A co teprve děti, rodiče nebo prarodiče, kteří jsou často vybavení starším modelem, který už u vás dosloužil. Občas jistě takové nářky našich bližních slýcháme všichni. Pojďme si dnes ukázat pár jednoduchých tipů, které dokáží sami provést i méně technicky zdatní uživatelé.

Každá ikona navíc je hřebíčkem do rakve rychlosti staršího telefonu

Jedním z nejčastějších nešvarů je zaplnění plochy telefonu spoustou aplikací. Nadměrné množství ikon a aplikací na pracovní ploše dokáže spolehlivě zpomalit dokonce i velké osobní počítače. Všechno, co máte uloženo přímo na ploše telefonu, tak musí být stále načteno v operační paměti RAM. Pokud ukončíte velkou aplikaci jako třeba náročná hru, tak telefon musí pokaždé znovu načíst celý obsah vaší plochy. U mnoha méně zkušených uživatelů můžeme najít více ploch domovské obrazovky, které jsou zaplněny ikonami aplikací. Člověk si toho často ani nemusí být vědom, takže zrychlení staršího telefonu bude bezbolestné.

  • Odeberte z plochy ty aplikace, které nepoužíváte každý den
  • Snižte celkový počet ploch domovské obrazovky
  • V nastavení zakažte automatické přidání nových aplikací na plochu hned po instalaci

Google Go: A lighter, faster way to search

Google Go: A lighter, faster way to search

Méně žravé aplikace zrychlí starší telefon

Telefonů s Androidem jsou dnes na světě miliardy a mnoho z nich není nejvýkonnějších. Naštěstí to vědí i vývojáři aplikací. Někteří z těch největších tak poskytují speciální verze oblíbených aplikací, které jsou méně náročné a ideální pro zrychlení staršího telefonu. Občas je třeba oželet některé méně zásadní funkce, ale typický uživatel pomalejšího telefonu nebývá tak náročný. Pokud budete v obchodě Google Play hledat tyto alternativy tak zkuste za název svojí oblíbené aplikace přidat slůvko „Lite“. U aplikací od Google mají méně náročné varianty zase přídomek „Go“. Na některých telefonech nemusí být všechny „Go“ aplikace dostupné.

  • Vyhledejte v obchodě Play slovo „Lite“ nebo „název vaší oblíbené aplikace + Lite“
  • U Google aplikací je kouzelným slůvkem „Go“ např. Gmail Go nebo YouTube Go
Gmail Go
Gmail Go
YouTube Go
YouTube Go
Google Maps Go
Google Maps Go

Synchronizace jako zabiják rychlosti telefonu

Skvěle fungující synchronizace je odjakživa jednou z výhod systému Android. Vaše dítě nebo babička, ale většinou nejsou vytíženými manažery a často neustálou synchronizaci dat všech aplikací nepotřebují. Vypnutí synchronizace nepotřebných aplikací nejenom dokáže zrychlit starší telefon s Androidem, ale zlepší i výdrž na baterii.

  • Vypnout nepotřebné synchronizace můžete v Nastavení-Účty. V Nastavení-Účty-Google-Synchronizace účtů pak najdete velké množství aplikací od Google, a proto se sem rozhodně stojí za to podívat.
Facebook Lite
Facebook Lite
Messenger Lite
Messenger Lite
Skype Lite - Free Video Call & Chat
Skype Lite - Free Video Call & Chat

Antivirový software dobrý sluha, ale zlý pán

Méně nároční uživatelé často používají jen aplikace, které jste jim sami nainstalovali. Pokud vaše babička navíc dostává emaily jen od vás, tak antivir pravděpodobně opravdu nepotřebuje. Jednou z největších brzd rychlosti staršího telefonu s Androidem, ale může být právě antivir. Někdy je v telefonu dokonce antivirový software nainstalovaný už z výroby, takže se vždy vyplatí pořádně prohlédnou nainstalované aplikace.

Odebrat antivir?

Než budete z nějakého telefonu odebírat antivir, tak si nejdříve vždy promluvte s uživatelem o tom, jak telefon používá. Následně také zkontrolujte, jestli je na telefonu povolená jen instalace aplikací z Obchodu Play.

Odinstalujte nepotřebné aplikace

Pro pokročilé uživatele je to naprosto samozřejmé, ale musíme zde zmínit i tuto věc. Pokud již svůj telefon používáte řadu let, tak je velká šance že se v něm uhnízdila řada aplikací. Na některé jste dokonce už možná dávno zapomenuli. Zkuste tak projít seznam všech nainstalovaných aplikací a odebrat ty nepotřebné. Zrychlení vašeho telefonu s Androidem na sebe nenechá dlouho čekat.

Je už starý Android bez naděje na záchranu?

Pokud už vám došla trpělivost při snaze zrychlit starší Android telefon, tak nezoufejte. Koupit nový telefon pro nenáročného uživatele už vás dnes nezruinuje. Pokud vybíráte v nižší/nižší střední třídě, tak se zaměřte zhruba na kategorii 3000 – 7000Kč. Za zvážení stojí telefony postavené na systému Android One. Jedná se o telefony se systémem vyladěným přímo od Google, kde nenajdete žádný přebytečný software od výrobce. Výhodou jsou také pravidelné aktualizace Androidu.

Jak udržujete starší telefony rychlé?

Petr Ludvík
O Autorovi - Petr Ludvík

Se smartphony jsem začal v roce 2004. Můj první Android byl T-Mobile G1 (2009). Vystřídal jsem většinu telefonů Google Nexus a Pixel. Posledních deset let… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

android_rychleji

Šest snadných tipů pro rychlejší Android

Návody Karel Kilián Karel Kilián
9 min. uložit na později

Komentáře (10)