Menu

Jak na Androidu změnit výchozí aplikaci?

změnit výchozí aplikaci android

Pokud si nějaký program nastavíte jako výchozí, není pozdější úprava této volby úplně intuitivní. V tomto krátkém návodu vám na názorném příkladu ukážeme, jak zrušit nebo změnit výchozí aplikaci.

Obsah článku

Jak se aplikace stane výchozí?

Pokud je pro danou akci možné použít více programů, nabídne je Android prostřednictvím nabídky, která se vysune ze spodní části obrazovky. Zde si můžete zvolit, která aplikace bude spuštěna. Při druhém a dalším výběru téhož programu pak máte na výběr ze dvou možností: Pouze jednou a Vždy. Ve starších verzích Androidu suplovalo druhé tlačítko zatržítko Použít jako výchozí nastavení pro tuto činnost. Druhou zmíněnou volbou nastavíte aplikaci jako výchozí. To v praxi znamená, že při stejné již nebudete dotazováni, který program hodláte použít. Automaticky se spustí ten, který jste nastavili jako výchozí. Otázkou je, co dělat v případě, kdy budete z nějakého důvodu chtít toto rozhodnutí později změnit.

Jak změnit výchozí aplikaci?

Zamiřte do systémového nastavení, konkrétně do sekce Aplikace. Zde klepněte na aplikaci, která je nastavena jako výchozí. V další nabídce zvolte položku Otevírat ve výchozím nastavení. Zde můžete buď provádět nastavení, nebo jednoduše tlačítkem Vymazat výchozí nastavení deaktivovat nastavení aplikace jako výchozí.

V praxi se tato změna projeví tak, že při pokusu o otevření podporovaného odkazu či funkce nedojde k automatickému otevření výchozí aplikace. Uživateli bude opět nabízena nabídka se seznamem použitelných programů.

Další možnosti

Pokud chcete mít větší kontrolu nad tím, jaká aplikace bude použita pro otevření daného typu souboru nebo odkazu, doporučujeme vaší pozornosti program Better Open With, který jsme podrobně recenzovali. Aplikace vás zbaví otravné nabídky, dotazující se, zda hodláte zvolený program pro danou akci používat jako výchozí jen jednou, nebo vždy. Při pokusu o otevření nějakého typu souboru zobrazuje podobný dialog, ovšem jen s uživatelem zvolenými programy.

Better Open With
Better Open With

Zatímco přes nastavení operačního systému se můžete pouze podívat na to, zda mají jednotlivé programy přiřazeny nějaké výchozí funkce, existuje i aplikace, která na to jde přesně opačně. Jmenuje se Default App Manager Lite a jedná se o nástroj pro správu výchozích aplikací pro různé typy akcí (i tomuto nástroji jsme se v minulosti věnovali). Aplikace umožňuje spravovat téměř všechny běžné akce s tím, že je třídí do kategorií podle funkce, což usnadňuje nalezení výchozího programu pro danou činnost. Na záložce All defaults si pak můžete nechat vypsat všechny aplikace, které jsou pro nějakou funkci nastaveny jako výchozí. Tlačítkem Clear se pak dostanete do systémového nastavení, kde jim můžete tuto funkci odebrat.

Default App Manager Lite
Default App Manager Lite
Developer: Appiator
Price: Free

Další informace na toto téma můžete najít v na oficiálních stránkách nápovědy pro zařízení Nexus v kapitole Nastavení nebo vymazání výchozích aplikací.

Znáte jiný způsob, jak změnit výchozí aplikaci?
 

Komentáře

VentilCZ

VentilCZ 0

25.10.2017 0:22

Ohledne “vychozi” aplikace (konkretne mapy/navigace) mam nemilou zkusenost, kdy si Android stejne dela co chce :-(

Jako vychozi aplikaci mam nastavenu aplikaci “Waze” nikoliv “Google Maps” a v beznem rezimu pouzivani telefonu (kliknuti na adresu v kalendari, manualni spusteni navigace atd.) vse funguje korektne.

Bohuzel aplikace “Android Auto” si stejne dela vse po svem. Pokud je spustena primo na telefonu, naprosto ignoruje nastavenou vychozi aplikaci a vzdy spusti Google Maps. Kdyz je telefon pripojen k autu (je vyuzit display palubni desky a nikoliv telefonu) a teprve nasledne spusten pozadavek na navigaci, aplikace “Android Auto” korektne spusti aplikaci “Waze”.

Telefon: Nexus 5X
Android: 8.0.0

Nevim zda ma i nekdo jiny podobnou zkusenost se “schizofrennim” chovanim aplikace Android Auto, ktera si spousti nekdy Google Maps nekdy skutecne navolenou vychozi aplikaci, stejne jako ja, ale minimalne v tomto pripade opravdu “vychozi” aplikace nelze ve vsech pripadech docilit :-(

Jelcin42

4.12.2017 13:58

Dobrý den,mám dotaz. Nevím si rady. V poslední době se mi stává, že po aktualizaci aplikace se mi její ikona objeví na displeji dvakrát či vícekrát. Nemohu se toho nijak zbavit. Pokud odstraním všechny ikony,odinstaluji aplikaci. Mám LG K10 LTE. Díky za pomoc.
Jirka,email: jiri.jecelin@gmail.com

RSS (komentáře k článku)