Jak zálohovat kontakty z telefonu? (návod pro začátečníky)

jak zálohovat kontakty

Koupili jste si nový telefon a nevíte, jak přenést kontakty z toho starého? Chtěli byste si nastavit automatickou zálohu kontaktů, abyste o ně nepřišli? Chcete zálohovat kontakty z iPhonu a použít je v Androidu? Na všechny tyto otázky dostanete odpověď v našem článku. Pojďme se podívat, jak zálohovat kontakty z telefonu.

Jak zálohovat kontakty z mobilu – obsah

  1. Jak zálohovat kontakty na Google?
  2. Jak zálohovat kontakty z paměti telefonu?
  3. Záloha kontaktů ze SIM?
  4. Jak zálohovat kontakty z iPhonu?
  5. Záloha kontaktů do PC

Záloha kontaktů do cloudu, nebo na pevný disk?

V zásadě se nabízejí dvě možnosti, jak zálohovat kontakty z telefonu. Můžeme je přesunout do cloudu (tedy do úložiště dat na internetu) nebo je umístit na paměť počítače či dalšího zařízení. Oba způsoby mají své výhody a nevýhody. V případě cloudu se jedná o velmi snadný přenos, navíc jsou kontakty dostupné všude, kde je k dispozici internetové připojení. Jediná nevýhoda spočívá v bezpečnosti – svěřujete svá data třetím stranám, což někteří uživatelé po právu odmítají.

Zálohování do paměti zařízení je sázkou na jistotu – všechny kontakty uložíme do souboru, který přeneseme nejčastěji do počítače a znovu jej použijeme až ve chvíli, kdy na řadu přichází obnova. Tento způsob je o něco málo komplikovanější (nutno použít export kontaktů a následný import), ale máme jistotu, že se naše čísla nedostanou do cizích rukou.

 jak zálohovat kontakty na google

Jak zálohovat kontakty na Google účet

Zálohu na webový server nabízí samotný Google, který nám dává k dispozici svůj účet. Na tento způsob zálohy je Android skvěle připraven a zároveň obnoví kontakty automaticky po vyplnění daného Google účtu. S novým přístrojem tak odpadají nepříjemné starosti shánění kontaktů z předchozího přístroje – při úvodním nastavení stačí jen vyplnit Google účet a kontakty se stáhnou automaticky. Jak tedy zálohovat kontakty na Google účet?

Záloha kontaktů Android

Základem je Google účet, který bývá nedílnou součástí většiny chytrých zařízení s Androidem, protože jej zároveň potřebujeme ke stahování aplikací z Google Play. Vytvořit jej ale můžeme kdykoliv zdarma. Nyní je důležité všechny kontakty uložit do tohoto účtu a zkontrolovat synchronizaci pro pozdější přidávání.

Kontakty v paměti zařízení

Pokud máte veškeré kontakty v paměti zařízení, bude potřeba je nakopírovat do připraveného Google účtu. Tuto volbu nalezneme zpravidla v aplikaci Kontakty či Lidé, kde hledejme v menu možnost Kopírovat kontakty (liší se podle zařízení a systému Android, tato volba se může skrývat i v sekci Spravovat kontakty, Organizovat kontakty apod.). V prvním kroku vyberme, odkud kontakty kopírovat. V našem případě volíme Telefon, tedy vnitřní paměť přístroje. Poslední a nejdůležitější krok je nastavit cíl – účet Google. Pokud se vše zdaří, kontakty by měly být správně uložené v Google účtu, což si později zkontrolujeme.


Kontakty na SIM kartě

V případě kontaktů na SIM kartě se můžeme setkat s tím, že se nezobrazí jako zdroj při kopírování. Trik je v tom, že pro přenos kontaktů ze SIM karty musíme použít volbu Importovat, kterou nalezneme ve stejné sekci jako Kopírovat. V našem případě jsme dále použili volbu Importovat z karty SIM a jako cíl jsme vybrali Google účet.

Jak zálohovat iPhone (Google účet)

Kontakty lze zálohovat na účet Google i pokud máte telefon s iPhonem. Nejjednodušší způsob, jak zálohovat kontakty v iPhonu, je použít kontakty, které máte zálohovány automaticky na iCloudu a importovat je do Googlu účtu přes počítač (viz návod Import kontaktů do Googlu skrze PC níže). Jak na to? Stačí přejít na www.icloud.com, přihlásit se pod svým AppleID a heslem a vybrat Kontakty. Následně označit všechny kontakty (kliknout na první, držet Shift, kliknout na poslední), vybrat vlevo dole ikonu ozubeného kola a zvolit Exportovat soubor VCard. Tento soubor pak použijte k importu na stránce google.com/contacts.

Záloha kontaktů iPhone GMail

Kde najdu své Google kontakty?

Než oslavíme úspěšnou zálohu, měli bychom se přesvědčit, že se kopírování povedlo a žádný kontakt nechybí. Přihlasme se tedy na stránce google.com/contacts.V levém horním rohu se ukrývá pod nápisem Pošta malá šipka, pomocí které se přesuneme do sekce Kontakty. Zde by měl být zobrazen seznam kontaktů, který jsme přenesli z telefonu.

Google kontakty

Nastavení automatické synchronizace

Abyste tento proces nemuseli opakovat pokaždé, když si přidáte do telefonu nový kontakt, hodí se nastavit automatickou synchronizaci. Kontakty se poté ukládají do Google účtu automaticky a vy se opět nemusíte o nic starat.  Důležité je zkontrolovat, zda je spuštěna automatický synchronizace v nastavení vašeho účtu. Přejděme tedy do Nastavení a sekce Účty a synchronizace (Uživatelé a účty, Účty apod.). Zde nalezneme náš Google účet, do kterého jsme nahrávali kontakty. Důležité je zkontrolovat, zda je zaškrtnuta synchronizace u položky Kontakty.

Zkontrolujeme rovněž, zda je spuštěna Automatický synchronizace. Můžeme samozřejmě nechat tuto volbu vypnutou, ale v případě změny v našich kontaktech musíme provést synchronizaci ručně. A ještě jedno důležité upozornění. Při ukládání nového kontaktu se musíme přesvědčit, že jej přidáváme do Googlu účtu. Tato volba bývá zobrazena jako Typ kontaktu. Volíme tedy náš Google účet.

Import kontaktů do Googlu skrze PC

Někdy se může stát, že volba Kopírovat kontakty do Google účtu v telefonu úplně chybí. Pak se nabízí ještě jedna možnost, jak zálohovat kontakty – nahrát kontakty na Google účet ručně pomocí PC. Budeme k tomu ovšem potřebovat soubor s kontakty, který máme vytvořený z dřívější zálohy nebo jej vytvoříme nyní (dále v sekci Záloha kontaktů do počítače).

Jak na to? Přihlásíme se na stránce google.com/contacts a pod tlačítkem Více se skrývá možnost Importovat a následně Soubor CSV nebo vCard. Zde vybereme náš soubor s kontakty, které jsme exportovali z mobilního telefonu a nahráli na disk počítače. Podporovány jsou formáty CSV a vCard.

Google kontakty import

Záloha kontaktů do počítače

Záloha do PC je velmi jednoduchá a spočítá ve sloučení kontaktů do jednoho souboru, který poté přeneseme na pevný disk počítače či jiné médium. Nemusíme se bát, že by byl tento proces složitý – Android téměř vše provede za nás. Na export kontaktů je Android připraven sám o sobě, a nemusíme tedy nutně používat další aplikace.

Stačí zavítat do našich kontaktů (aplikace Lidé či Kontakty), podívat se do dalších možností a zvolit Importovat nebo exportovat kontakty. Dále volíme možnost Export do úložiště telefonu a vybereme, které kontakty chceme do úložiště přenést. Mobilní telefon by nám měl oznámit, že se chystá uložit kontakty do souboru vcf, který nalezneme v paměti zařízení. Tento soubor pak v sobě ukrývá všechny kontakty a je nutné jej přenést například do počítače, aby nezůstal v paměti telefonu. Tento soubor je rovněž možné importovat do Google účtu (viz výše).

UPOZORNĚNÍ: U jednotlivých telefonů se mohou volby (a zejména jejich pojmenování) lišit. Pokud se tedy volby ve vašem telefonu neshodují s těmi v článku, zkuste hledat smyslově podobné.

Pomohl vám návod jak zálohovat kontakty z telefonu?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (41)