Jak vylepšit Xiaomi telefony pomocí aplikace Optimalizace

aplikace optimalizace vylepseni xiaomi telefon

Xiaomi telefony, které mají nadstavbu MIUI, jsou plné různých funkcí, které v čistém Androidu nenajdeme. Nadstavba přidává ale i několik speciálních Xiaomi aplikací. Jedna z nich je Optimalizace (v originále Security). Za tímto obecným názvem se schovává poměrně dost menších i větších věcí, které můžou vylepšit zážitek z vašeho Xiaomi telefonu. Dnes se se podíváme na několik funkcí této aplikace.

Aplikace Optimalizace může vylepšit zážitek u Xiaomi telefonů

Přímo systém Android nenabízí žádnou aplikaci pro čištění. Většinou je dodávají až výrobci ve svých nadstavbách. Nejinak je tomu i u Xiaomi. Aplikace se v češtině nazývá Optimalizace a umí toho mnohem více, než na první pohled vypadá. Nejedná se jen o klasický “čistič”.

xiaomi

Čištění aplikací a souborů aneb rychlé navýšení místa v telefonu

Základní funkcí této aplikace je čištění. Jednoduše můžete vymazat soubory v mezipaměti, zastaralé soubory, instalační balíčky aplikací, které jste instalovali mimo Google Play apod. Funkci jen zapnete, necháte chvíli skenovat a poté potvrdíte vymazání. Pokud některý soubor nechcete vymazat, můžete jej z finálního vymazání odklepnout. Stačí si u jednotlivé položky vybrat.

Zkontrolujte si zabezpečení telefonu

Druhá hlavní funkce je možnost kontroly zabezpečení. Aplikace zkontroluje přítomnost virů v telefonu. A to na základě databází antivirových společností. V základu je nastaven český Avast, v nastavení si můžete vybrat databáze Tencentu a AVL. Funkce vám zároveň doporučí například vymazání místa, ukáže vám aplikace s automatickým spuštěním a doporučí odstranit aplikace, které moc často nepoužíváte.

Využití baterie přehledně

Sekce využití baterie je v podstatě jen přesměrování do nastavení baterie. Můžete se rychle podívat na to, jak je na tom vaše baterie, které aplikace baterii nejvíce spotřebovávají, nastavit výjimky nebo naopak omezit aplikacím využití baterie. Případně zapnout i extrémní spořič baterie, když víte, že delší dobu nebudete mít přístup k nabíjení.

Nastavte si datový limit na internet

Čtvrtá hlavní sekce této aplikace slouží k nastavení datových limitů a obecně přehled toho, jak moc využíváte mobilní internet. Pokud vám například ráno přijde SMS, že jste vyčerpali data, zde zjistíte, která aplikace za to mohla a můžete ji případně omezit přístup k internetu, aby se to neopakovalo.

Jednoduché vymazání duplicitních a podobných fotografií

Pokud hodně fotíte, tak problém s duplicitními fotkami, které jsou téměř identické znáte. Pokud nefotíte jen nějakou rychlou momentku, ale chcete, aby fotografie vypadala hodně dobře, tak vytvoříte několik snímků a experimentujete s úhlem, světlem, nastavením atd. Díky tomu tak vznikne poměrně dost fotografií, které ve výsledku nepoužijete. Aplikace Optimalizace tyto fotografie dokáže poznat a pomocí jednoho tlačítka je můžete vymazat.

V aplikaci vyberte položku “Hloubkové čištění“, které je ve spodní části. Chvíli počkejte na kontrolu fotografií a následně si můžete vybrat, které fotky chcete rychle vymazat.

Sledujete připojení k internetu u jednotlivých aplikací

V nastavení MIUI si můžete jednoduše nastavit informace k mobilnímu připojení. Věděli jste ale, že aplikace Optimalizace umožňuje zobrazit detailní informace i o jednotlivých aplikacích. A to i těch na pozadí. Můžete si tak jednoduše zjistit, která aplikace zrovna bere nejvíce dat a případně ji zamezit přístup k mobilním datům. Obzvlášť v Česku, kde jsou ceny za mobilní data vysoká, se tato funkce může hodit.

Vyberte položku Využití dat, poté klepněte na Omezit využití dat. Zde si můžete zapnout/vypnout přístup k připojení k jednotlivým aplikacím. Pokud chcete přejít na aplikace na pozadí, tak vpravo nahoře klepněte na tři tečky a vyberte Připojení na pozadí.

Zablokujte si zprávy, které obsahují klíčová slova

Každému čas od času chodí spamové SMS, které vás lákají například na soutěž nebo na nějakou akci, většinou “zdarma”. Pokud se těchto zpráv chcete vyhnout úplně, můžete si jednoduše blokovat SMS podle klíčových slov. Funkce je akorát trochu schovaná, níže vám poradíme, jak se k ní dostat.

Otevřete si položku Blokované a vpravo nahoře klepněte na ozubené kolečko (nastavení). Zde vyberte Blokované SMS a dole naleznete položku Blokovaná klíčová slova. Zde si již můžete klíčová slova přidat. Pokud si přidáte například blokování slova “soutěž”, tak vám již nebudou chodit SMS z neznámých čísel, které tohle slovo obsahují.

Nastavte si automatické vypnutí a zapnutí telefonu

Tato funkce se hodí například když cestujete a chcete ušetřit baterii, například přes noc. Jednoduše si nastavíte v sekci Baterie. V ní si vpravo nahoře otevřete nastavení. V sekci další nastavení se nachází položka Automaticky zap./vyp. napájení. Zde si pak můžete nastavit přímo čas zapnutí/vypnutí i možnost opakování.

Spravujte oprávnění Androidu jednoduše a rychle

Oprávnění Androidu jsou alfou a omegou zabezpečení telefonu. Aplikace například může požadovat oprávnění k zobrazení kontaktů v zařízení nebo polohy. Vývojáři a hackeři toho ale můžou zneužít a dostat se tak například k vaším osobním informacím. Pokud ale nemají přístup k oprávnění, tak se k nim nedostanou. Nastavovat oprávnění můžete přímo v Androidu. Případně můžete využít i aplikaci od Xiaomi, která vás ihned přesměruje.

Klepněte na Správa aplikací, poté vyberte položku povolení a následně na Správa povolení. V následujícím nastavení už můžete kontrolovat oprávnění a jednotlivé aplikace. Můžete si tak zkontrolovat podezřelé aplikace a hry a případně oprávnění vypnout.

Zpravodajství o Xiaomi vzniká za podpory Xiaomi-Czech.cz

Používáte na svém Xiaomi telefonu aplikaci Optimalizace?

Zdroj: miui.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)