TOPlist

Jak obnovit smazaná data z telefonu či paměťové karty (návod)

undelete

Díky obrovskému úložišti dnešních přístrojů slouží nezřídka mobily k přenášení obrovského množství dat. To ovšem znamená, že se nám čas od času může podařit nějaký ten soubor omylem smazat. Systém Android nic jako Koš ve Windows nemá, a tak jsou data nenávratně pryč. Nebo nejsou? Dnes se podíváme na způsob, jak smazaná data z přístroje vydolovat.

Úvod – smazal jsem důležitá data, co teď?

Stát se to může. Člověk si dělá ve svém telefonu pořádek, kopíruje, přesouvá a maže. A maže hodně. Zejména pokud je spousta souborů odsouzená ke smazání, může se mezi ně omylem vměstnat i soubor, o který přijít nechceme. Soubor je pryč, co teď?

Pokud nějaký soubor uživatel smaže, data z disku fyzicky nezmizí, ale jen se označí jako volné místo a v paměti stále setrvávají až do jejich přepsání. Pokud si tedy uvědomíte, že jste smazali užitečný soubor a potřebujete jej zpět, musíte zabránit přepsání souboru. Jak? Pokud se jedná o data na paměťové kartě, nejlépe ji z přístroje ihned vytáhněte. Pokud data na interní paměti, telefon se snažte používat minimálně – hlavně nic neinstalovat, nepřesouvat a vůbec s daty nepracovat. Možná jej i vypnout a nepoužívat, dokud se nedočtete, co dál.

backup-android-data,W-G-380896-13

Data na paměťové kartě? Obnova je hračka

Pokud vlastníte přístroj, který disponuje paměťovou kartou, a onen ztracený soubor byl umístěn právě na ní, máte poměrně velkou šanci, že se podaří data obnovit. Musíme však upozornit, že šance na obnovení rozhodně není 100% a musíme počítat s tím, že se někdy data prostě vyhledat a obnovit nepodaří, protože již byla přepsána. Za pokus to ale vždy stojí.

Co budeme potřebovat?

  • čtečku paměťových karet nebo přístroj, který zvládá MSC protokol (USB Mass Storage)
  • počítač
  • program Recuva

Jelikož dnes většina přístrojů používá k připojení k počítači protokol MTP, doporučujeme kartu z přístroje vyndat a použít čtečku paměťových karet. Toto zařízení stojí pár korun. Po vložení do počítače se karta nahlásí jako vyměnitelné médium.

Druhou možností je v nastavení telefonu zapnout protokol MSC (USB Mass Storage), který opět zajistí připojení karty jako vyměnitelné médium v PC. Většina telefonů to dnes ale neumí.

smazaná data Android-SD-Card

Recuva – spása ztracených dat

Tento mocný nástroj nám již přímo pomůže vyhledat smazané soubory, které se na kartě nalézají. Spustit jej musíme jako administrátoři – pravý klik na spouštěcí soubor a volba Spustit jako správce (platí pro Vistu a Windows 7).

Po spuštění programu nás uvítá průvodce, díky kterému je obnova velmi snadná.

1

V druhém kroku se nás nástroj ptá, jaký typ souboru hledáme. Pokud zvolíme určitý typ, bude hledání rychlejší. Pokud necháme možnost All Files, zobrazí se všechny smazané soubory.

2

Po vyhledávacím procesu nám Recuva naservíruje seznam obnovitelných souborů, u nichž vidíme další dodatečné informace.

5

A jak data obnovit? Jednoduše zaškrtneme příslušné políčko a dole zvolíme Recover… Na následující tabulce vybereme umístění, kam chceme data obnovit. Doporučujeme obnovit soubory na jiný disk než paměťovou kartu, ze které data obnovujeme. A je to.

6

Data byla v interní paměti – a jsme v pytli. Skoro

Výrazně složitější je to s vnitřní pamětí. Tu totiž jako vyměnitelný disk v počítači nezobrazíme, a tak výše uvedený postup nelze použít. Tedy, jedna možnost by tu byla, ale proces je tak složitý, že by vydal na samostatný článek. Zájemci si mohou v angličtině přečíst návod, jak vnitřní paměť nahrát do počítače a zobrazit jako vyměnitelné médium.

K obnově dat z vnitřní paměti potřebujeme zvýšené oprávnění telefonu – Root. Pokud je již váš přístroj před odstraněním připraven, skvělé. Pokud ne, můžete se o Root dodatečně pokusit (návodů je na internetu spousta), ale berte v potaz, že jakákoliv pozdější práce na telefonu snižuje šanci na obnovu ztraceného souboru.

Root

Undelete for Root Users – poslední naděje pro vaše smazaná data

Pokud se necítíte na složitý anglický postup z předchozího odstavce, můžete vyzkoušet tuto aplikaci. Máme však jedno upozornění – tento nástroj umí obnovit data pouze ze souborového formátu FAT32, což ovšem většina telefonů u vnitřní paměti nepoužívá, a tak vám aplikace pomůže nejspíše opět jenom s obnovou souborů z paměťové karty.

Undeleter Recover Files & Data
Undeleter Recover Files & Data

Závěr

Text praví jasně – pokud byla smazaná data na paměťové kartě, máme poměrně velkou šanci na obnovu. Pokud jsou ovšem data na interní paměti, postup je poměrně pracný a bez zvýšeného oprávnění (Roota) se neobejdeme. V obou případech musíme ovšem počítat s tím, že úspěšnost rozhodně není 100% a obzvláště pokud budeme po smazání souboru přístroj používat, šance se výrazně snižuje.

 

Obnova smazaných dat z je časově náročný a ne úplně jednoduchý proces. Pokud na něj nemáte čas nebo vybavení, můžete si nechat pomoci od specialistů. Podívejte se do ceníku obnovy dat z paměťové karty, kolik za to zaplatíte. Tomáše, který si smazal kontakty, a rodinné fotografie to stálo 3000 Kč.

Máte nějaký tip, jak na obnovu dat z Androidu? Podělte se s námi v komentářích.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (43)