TOPlist

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

zamek_obrazovky_ico

Žijete-li v přesvědčení, že aktivací zámku obrazovky a následným odemykáním gestem, heslem, nebo PINem stoprocentně chráníte svůj telefon přes neautorizovaným použitím, skoro jistě vás tímto článkem vyvedeme z omylu. Určitě vám ale přijde vhod v momentě, kdy zapomenete správný přihlašovací vzor/PIN/heslo, například z důvodu, že jste zařízení delší dobu nepoužívali. Prolomit zámek obrazovky sice není snadné, ale ani nemožné – existuje hned několik způsobů, jak se do uzamčeného zařízení dostat. Na straně druhé ale musíme konstatovat, že ne vždy budou fungovat každý z níže uvedených způsobů, takže v případě potřeby vám nezbude než zkoušet.

Zámek obrazovky je základním, nikoli však neprůstřelným zabezpečením

Zámek obrazovky je základním, nikoli však neprůstřelným zabezpečením

Použijte Správce zařízení Android

Pro novější telefony a tablety s Androidem je patrně nejlepší volbou použití služby nazývané jako Správce zařízení Android. Stačí se ve webovém prohlížeči přihlásit ke svému účtu Google na jakémkoli počítači či zařízení a následně otevřít webovou stránku Správce zařízení Android.

Zde nejprve z nabídky vyberte zařízení, které chcete odemknout, a vyčkejte na nalezení jeho polohy.

Vyberte zařízení, které chcete odemknout

Vyberte zařízení, které chcete odemknout

Pokud se tento krok nepovede, pokuste se ještě několikrát klepnout na tlačítko pro zjištění polohy.

Tlačítko pro zjištění polohy

Tlačítko pro zjištění polohy

Následně klepněte na tlačítko Zámek.

Klepněte na tlačítko Zámek

Klepněte na tlačítko Zámek

Budete vyzváni k zadání nového hesla, které nahradí původní zamykání vzorem, PINem či gestem. Heslo zadáte dvakrát a pak potvrdíte tlačítkem Uzamknout. Google v tomto kroku informuje, že „Aktuální obrazovka uzamčení bude nahrazena zámkem v podobě hesla.“

Zadání nového hesla

Zadání nového hesla

Následně byste do pěti minut měli telefon bez potíží odemknout novým heslem a v nastavení změnit zámek obrazovky na nový.

Na redakčním telefonu Sony Xperia Z3 jsme se ale dočkali pouze chybové hlášky „Protože se Googlu podařilo ověřit, že je již zámek obrazovky nastaven, zadané heslo nebude potřeba.“

Použijte službu Samsung Find My Mobile

Jestliže máte zařízení značky Samsung, měla by být první věcí, kterou zkusíte při pokusu obejít zámek obrazovky, Správci zařízení podobná služba Samsung Find My Mobile. Aby fungovala, je nutné mít zřízený účet Samsung, kterým se ve webovém prohlížeči přihlásíte do aplikace.

Po přihlášení zvolte přes nabídku Display a registered device požadované zařízení.

Zvolte přes nabídku Display a registered device požadované zařízení

Zvolte přes nabídku Display a registered device požadované zařízení

Pak klepněte na položku Lock my screen.

Klepněte na položku Lock my screen

Klepněte na položku Lock my screen

Zadejte PIN k odemknutí a potvrďte tlačítkem Lock.

Zadejte PIN k odemknutí a potvrďte tlačítkem Lock

Zadejte PIN k odemknutí a potvrďte tlačítkem Lock

Telefon či tablet by pak mělo být možné odemknout zadaným PINem.

Zapomněli jste vzor

Pokud na zařízení běží systém Android 4.4 KitKat nebo nižší, zkuste použít funkci „Zapomněl jsem gesto.“ Po pěti nezdařených pokusech o odemknutí se totiž zobrazí zpráva „Zkuste to znovu za 30 sekund.“ V dialogu je možno klepnout na tlačítko v dolní části obrazovky a následně se dostanete k možnosti Zadejte podrobnosti účtu Google (v závislosti na zařízení je možné použít přímo na tuto volbu), poté zadejte primární účet služby Gmail a heslo. Google vám buď pošle e-mail, nebo budete rovnou moci změnit způsob odemykání.

Resetujte do továrního nastavení

Pokud je pro vás snaha dostat se do zařízení důležitější než uložený obsah, můžete použít reset do továrního nastavení. Tímto krokem ale přijdete o veškerá data a bude vás čekat kompletní nastavení telefonu či tabletu, který bude ve stavu, v jakém jste ho vybalili z krabice. Je tu ale jistota, že uvedený postup by měl fungovat na jakémkoli zařízení za každé situace.

Celý proces se může lišit v závislosti na typu zařízení, ale na většině telefonů/tabletů začněte tím, že zařízení zcela vypnete. Až obrazovka ztmavne, stiskněte a držte tlačítko pro snížení hlasitosti a zapněte zařízení tlačítkem pro vypnutí/zapnutí, Tím se dostanete do nabídky zavaděče („bootloaderu“) Androidu. V nabídce se budete pohybovat stiskem tlačítek pro nastavení hlasitosti, k výběru slouží tlačítko pro vypnutí/zapnutí. Vaším úkolem bude najít a zvolit položku Recovery mode – tedy režim obnovení.

V následující nabídce vyberte volbu Wipe data/factory reset a potvrďte ji stiskem tlačítka pro vypnutí/zapnutí. Tímto krokem zahájíte reset zařízení do továrního nastavení.

Vyberte volbu Wipe data/factory reset

Vyberte volbu Wipe data/factory reset

Nakonec proveďte restart. Po opětovném spuštění na vás bude čekat zcela čistý operační systém.

Použijte ADB ke smazání souboru s heslem

Další možnost bude fungovat jen v případě, že máte na zařízení povolené ladění USB, což z bezpečnostních důvodů není doporučeno. Nicméně pokud máte telefon/tablet nastaven tímto způsobem, pak se na počítači se správnými ovladači můžete k zařízení připojit skrze ADB (o ADB jsme podrobně psali ve článcích Jedenáct ADB příkazů, kterými ovládnete svého Androida a Dalších 13 ADB příkazů, jimiž ovládnete svého Androida, kde byste měli najít vše potřebné ke zprovoznění ADB komunikace).

V příkazovém řádku v adresáři, kde máte uložený nástroj adb.exe, pak zadáte příkaz: adb shell rm /data/system/gesture.key a potvrdíte Enterem.

ADB příkaz pro smazání souboru zámku obrazovky

ADB příkaz pro smazání souboru zámku obrazovky

Poté by mělo stačit vypnout a zapnout telefon (vypnete ho podržením tlačítka pro vypnutí/zapnutí po dobu pěti sekund) a zámek obrazovky by měl být pryč, což vám umožní přístup k vašemu telefonu. Jedná se ale jen o dočasné řešení, takže následně byste si v nastavení měli nastavit nový vzor, PIN nebo heslo.

Zkuste nouzový režim

Jestliže nepoužíváte nativní zámek obrazovky, který je součástí systému, ale máte pro tyto účely aplikaci třetí strany, můžete zkusit restartovat zařízení do nouzového režimu. U většiny telefonů se do tohoto módu dostanete tak, že na odemykací obrazovce stisknete tlačítko pro vypnutí/zapnutí zařízení a v dialogu pro vypnutí dlouze podržíte možnost Vypnout.

Systém by vám měl nabídnout Restart v nouzovém režimu, ve kterém jsou deaktivovány všechny nainstalované aplikace třetích stran, tedy i zámek obrazovky.

Po restartu tedy vstupte do systémového nastavení, pokračujte do sekce Aplikace a najděte program, který používáte pro zamykání obrazovky. Ten pak buď odinstalujte, nebo použijte volbu Vymazat data.

Po dalším restartu by měl být telefon bez zamykací obrazovky, nebo alespoň bez požadavku na heslo, PIN, nebo vzor.

Shoďte zámek obrazovky

Ani v případě, kdy je zařízení zašifrováno a běží na něm operační systém Android 5.0/5.1 není nic ztraceno! Existuje způsob, jak se dostat skrze zámek obrazovky, ovšem pouze v případě odemykání heslem.

Jako první klepněte na odemykací obrazovce na tlačítko Tísňové volání. Následně použijte číselník pro zadání deseti hvězdiček.

Pak klepněte do pole s hvězdičkami a pokuste se je dvojím klepnutím označit jako text a zkopírovat do schránky. Následně vložte ze schránky zkopírované hvězdičky, čímž jejich počet zdvojnásobíte, a opakujte celý postup, dokud je možné označovat a vkládat.

Poté se vraťte zpět na odemykací obrazovku. Samozřejmě budete požádání o zadání hesla – do pole však vložíte nakopírovanou řadu hvězdiček. Tento postup několikrát opakujte. Poté, co vložíte dostatečný počet hvězdiček, odemykací obrazovka může (ale nemusí) spadnout, což vám umožní přístup ke zbytku rozhraní telefonu.

Podělte se o své zkušenosti!

Dobýváte se do svého uzamknutého telefonu a vyzkoušeli jste některou z výše uvedených metod? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem! Nezapomeňte uvést, na jakém zařízení a s jakou verzí operačního systému jste zámek obrazovky přelstili.

Zdroj: WonderHowTo.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)