Menu

Jak najít nejlevnější benzínku? Zkuste Pumpdroid!

Databázi čerpacích stanic najdete snad v každé navigaci. Co když ale hledáte benzínku, která je nejlevnější, nebo preferujete jednu konkrétní značku? Pak by vám v telefonu neměla chybět aplikace Pumpdroid, kterou si dnes stručně představíme.

Hned na začátek si povězme, že se jedná o ryze českou aplikaci, za kterou stojí programátoři Marcel Matula, Petr Nálevka (autor skvělých programů MHDroid, Sleep as an Droid a mnoha dalších) a Martin Šťava.

Po instalaci a prvním spuštění proběhne import čerpacích stanic. Pokud jste připojeni přes Wi-Fi, nezabere tato operace více než dvě-tři sekundy. Pak se již ocitnete v uživatelském rozhraní, skládajícím se z pěti tlačítek.

Uživatelské rozhraní se skládá z pětice tlačítek

Uživatelské rozhraní se skládá z pětice tlačítek

Jako první doporučujeme navštívit sekci Nastavení, kde můžete nakonfigurovat vše podle svých požadavků. Lze zvolit typ paliva, který vás zajímá (kromě naturalu 95 a dieselu lze zvolit také LPG, natural 91/98, special CNG a mnoho dalších), nastavit počet benzínek nebo okruh, který má být zobrazen, a vybrat, zda mají být výsledky seřazeny podle vzdálenosti (od nejbližší), nebo podle ceny (od nejlevnější).

V nastavení můžete vybrat typ paliva, okruh, nebo zvolit síť čerpacích stanic

V nastavení můžete vybrat typ paliva, okruh, nebo zvolit síť čerpacích stanic

V této sekci lze také nastavit filtr podle provozovatele – jestliže tedy preferujete konkrétní značku (sbíráte věrnostní body, nebo jste přesvědčeni, že prodává nejlepší palivo), jednoduše si necháte zobrazovat pouze její stanice. Volitelně můžete určit, že aplikace bude aktualizovat ceny při svém spuštění, nebo že se o to postaráte sami. Jestliže zvolíte druhou možnost, pak k updatu použijete tlačítko Aktualizace cen na hlavní obrazovce.

Tlačítko Moje Okolí slouží k vypsání seznamu čerpacích stanic podle parametrů, které jste určili v nastavení. Nejprve tedy dojde ke zjištění aktuální polohy (používá se jak GPS, tak A-GPS, případně lokalizace podle Wi-Fi sítí), následně se zobrazí seznam seřazený dle zvoleného kritéria. K lepší orientaci slouží ikonky, podle kterých na první pohled poznáte, do jaké sítě benzínka patří. Kromě toho je zobrazena adresa, otevírací doba, vzdálenost a cena, včetně informace o tom, kdy byla naposledy aktualizována. Informace jsou přitom čerpány z více nezávislých zdrojů (v červenci jich bylo 13), jedním z nich jsou pak informace přímo od uživatelů. K aktualizaci dochází čtyřikrát denně (informace ze září t. r.).

Přehled čerpacích stanic s cenou, otevírací dobou, adresou a informaci o pokutě od ČOI

Přehled čerpacích stanic s cenou, otevírací dobou, adresou a informaci o pokutě od ČOI

S Pumpdroidem také nenatankujete u benzínky “s nechvalnou pověstí.” U těch, které od České obchodní inspekce dostaly pokutu, je tato skutečnost uvedena na výrazném červeném podkladu, včetně výše pokuty, měsíce a roku, kdy byla udělena.

Po tapnutí na zvolenou stanici se zobrazí plovoucí menu, nabízející úpravu ceny (pokud zjistíte, že ta deklarovaná programem již neplatí), zobrazení podrobnějších informací (tudy se také dostanete k mapě), přidání do oblíbených (ty jsou pak zobrazovány v sekci Oblíbené) a patrně nejužitečnější funkce: dovedení na místo s pomocí Navigace Google.

Pokud zjistíte, že se na benzínce změnila cena, můžete ji aktualizovat

Pokud zjistíte, že se na benzínce změnila cena, můžete ji aktualizovat

Potřebujete-li najít oblíbenou nebo nejlevnější benzínku nikoli v nejbližším okolí, ale například poblíž cíle své cesty, pak je tu sekce Výběr okolí, kde v mapě dlouhým tapnutím vyberete lokalitu, kolem níž budou vyhledávány čerpací stanice. Škoda jen, že v databázi jsou aktuálně pouze české čerpací stanice. Zejména v zahraničí by se přehled o cenách velmi hodil.

Nespornou výhodou je také fakt, že autor živě komunikuje s uživateli (viz diskuze na AndroidFóru) a zapracovává jejich připomínky a požadavky. V budoucích verzích se tak například objeví možnost nahlášení neexistující stanice, přidání chybějící pumpy, přidání/odebrání nabízeného typu paliva.

Aplikace je nesporně velmi užitečná, dobře provedená a uživatelsky přívětivá. Společně s navigací a informacemi o aktuální dopravě se tak stává dalším neocenitelným pomocníkem všech motoristů. Sympatický je také fakt, že je nabízena zcela zdarma (nicméně pokud byste chtěli autorům poděkovat nějakou tou drobnou odměnou, je tu možnost…).

Viz též oficiální stránky projektu.

Pumpdroid
Urbandroid – Team
Verze20111005 (5. 10. 2011)
Velikost739 kB
1.5+


Zdarma

 

Komentáře

Milan Kuchta

Milan Kuchta

1.11.2011 6:37

super! aplikace

Tomas

Tomas

1.11.2011 7:39

některé benzinky v mem okolí chybí :(

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

1.11.2011 8:01

To: Tomas
Dobrý den,

autor získává benzínky z mnoha zdrojů. Můžete mu pomoci a poslat report o stanici, která v aplikaci chybí. Viz odkaz na Android Fórum na konci článku.

KANY

KANY

1.11.2011 9:03

Funguje to aj na benzinky na Slovensku?

Mem

Roman Nepšinský 0

1.11.2011 9:19

Námět téhle aplikaci mi připomněl nedávný strip od XKCD :)
http://xkcd.com/951/

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

1.11.2011 11:03

To: KANY
Autor to plánoval, možná ještě plánuje, ale myslím (jist si ale nejsem – vycházím z toho, co vidím v Ostravě), že slovenské benzínky tam nejsou.
Zkuste to a případně, prosím, dejte vědět, jaká je pravda :)

scenic

scenic

1.11.2011 11:17

Bohužiaľ slovenské čerpacie stanice tam nie sú

vlk

vlk

1.11.2011 11:20

zisla by sa moznost pridat novu benzinku priamo z app (a to nielen v CZ), spravit nejake webove rozhranie na vasich strankach kde by sa dali pohodlnejsie vyhladavat ceny (pripadne aj editovat), moznost vybrat palivo checkboxami, pretoze moje auto zerie vsetky 95-ky, ale obcas aj 98 ;-)

inak super app

vlk

vlk

1.11.2011 11:24

a este moznost vyfiltrovat len take stanice, ktore maju aktualizovanu cenu aj take ktore boli aktualizovane minimalne xy dni do zadu a graf cien,,, ani toho nechcem vela, ze? :-P

Miroslav Suchy

Miroslav Suchy

1.11.2011 11:59
Mem

Roman Nepšinský 0

1.11.2011 12:47

Miroslav: dupla ;)

Zdeněk

Zdeněk

1.11.2011 14:09

Jo tak tohle je moje oblíbená aplikace:) viva pumdroid:)

Me

Me

1.11.2011 19:52

Tak to je zas hon za cenami… ale nejlevnější benzínka != nejlepší volba. Přece pokud s určitým palivem najedete víc než s druhým, tak je jasný, že pak cena za litr není rozhodující…

Zkuste jednou zajet do dražší Shellky, změřte si dojezd a pak to samý udělejte s levnější konkurencí a spočtěte si co vás výjde efektivnějš.

To je jako když si koupíte notes za nejnižší cenu, ale s nejlepšími parametry… pak začnete nadávat na to, že baterka rychle odešla, na displej není venku vidět, hřeje se jak blázen a životnost je krátká.

TOMBY

TOMBY

1.11.2011 20:22

@Me:
Kdo tady rika, co pises. :)
Ja si rozhodne rad vyfiltruji OMV a Shell s Benzinou. Dobre na porovnani cen, kdy napr. v Brne jsou ceny u techto distributoru o nekolik Kc jinde, nez o par km za Brnem, kam pravidelne jezdim.

Urcite zajimava app.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

1.11.2011 22:55

To: Me
Ehm, celkem bych s Vámi i souhlasil – tedy především v tom, že nejlevnější benzin != nejlepší.
Sám tankuji výhradně u OMV. U Shellu neberu od té doby, co nějaká laboratoř vzala vzorky V-Poweru v Německu a u nás a následný rozbor ukázal, že v Německu v tom opravdu mají aditiva, zatímco u nás leda tak velké kulové. Prostě normální benzín, jako ten, co prodávají na stojanu o hadici vedle a o dvě koruny levněji. Do té doby jsem byl velkým fandou Shellu, ale od toho okamžiku na tuhle značku kašlu.

Jirka Novotný

Jirka Novotný

1.11.2011 23:23

Čaute, jen bych rád poupravil článek a to jeden prográmek od Petra Nálevky se nejmenuje Sleep as an Droid, ale od poslední aktualizace se jmenuje Sleep as Androd :D díky J.

Stanley

Stanley

7.11.2011 10:06

K čemu je mi aplikace která mi vyjede seznam 30 benzinek v okoli a ani u jedné není cena. Tato aplikace je neustále tlačena různými českými weby, ale bez obsahu je opravdu k ničemu.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

7.11.2011 10:08

To: Stanley
Nevím, kde to testujete, ale v Praze i v Ostravě jsem byl s cenami u benzínek spokojený – chyběly nebo byly zastaralé u cca 10 % ze všech.

Pavel Novacek

Pavel Novacek

23.1.2014 15:23

kde stáhnout .apk soubor ?

RSS (komentáře k článku)