TOPlist

Jak najít nejlevnější benzínku? Zkuste Pumpdroid!

pumpdroid_ikona

Databázi čerpacích stanic najdete snad v každé navigaci. Co když ale hledáte benzínku, která je nejlevnější, nebo preferujete jednu konkrétní značku? Pak by vám v telefonu neměla chybět aplikace Pumpdroid, kterou si dnes stručně představíme.

Hned na začátek si povězme, že se jedná o ryze českou aplikaci, za kterou stojí programátoři Marcel Matula, Petr Nálevka (autor skvělých programů MHDroid, Sleep as an Droid a mnoha dalších) a Martin Šťava.

Po instalaci a prvním spuštění proběhne import čerpacích stanic. Pokud jste připojeni přes Wi-Fi, nezabere tato operace více než dvě-tři sekundy. Pak se již ocitnete v uživatelském rozhraní, skládajícím se z pěti tlačítek.

Uživatelské rozhraní se skládá z pětice tlačítek

Uživatelské rozhraní se skládá z pětice tlačítek

Jako první doporučujeme navštívit sekci Nastavení, kde můžete nakonfigurovat vše podle svých požadavků. Lze zvolit typ paliva, který vás zajímá (kromě naturalu 95 a dieselu lze zvolit také LPG, natural 91/98, special CNG a mnoho dalších), nastavit počet benzínek nebo okruh, který má být zobrazen, a vybrat, zda mají být výsledky seřazeny podle vzdálenosti (od nejbližší), nebo podle ceny (od nejlevnější).

V nastavení můžete vybrat typ paliva, okruh, nebo zvolit síť čerpacích stanic

V nastavení můžete vybrat typ paliva, okruh, nebo zvolit síť čerpacích stanic

V této sekci lze také nastavit filtr podle provozovatele – jestliže tedy preferujete konkrétní značku (sbíráte věrnostní body, nebo jste přesvědčeni, že prodává nejlepší palivo), jednoduše si necháte zobrazovat pouze její stanice. Volitelně můžete určit, že aplikace bude aktualizovat ceny při svém spuštění, nebo že se o to postaráte sami. Jestliže zvolíte druhou možnost, pak k updatu použijete tlačítko Aktualizace cen na hlavní obrazovce.

Tlačítko Moje Okolí slouží k vypsání seznamu čerpacích stanic podle parametrů, které jste určili v nastavení. Nejprve tedy dojde ke zjištění aktuální polohy (používá se jak GPS, tak A-GPS, případně lokalizace podle Wi-Fi sítí), následně se zobrazí seznam seřazený dle zvoleného kritéria. K lepší orientaci slouží ikonky, podle kterých na první pohled poznáte, do jaké sítě benzínka patří. Kromě toho je zobrazena adresa, otevírací doba, vzdálenost a cena, včetně informace o tom, kdy byla naposledy aktualizována. Informace jsou přitom čerpány z více nezávislých zdrojů (v červenci jich bylo 13), jedním z nich jsou pak informace přímo od uživatelů. K aktualizaci dochází čtyřikrát denně (informace ze září t. r.).

Přehled čerpacích stanic s cenou, otevírací dobou, adresou a informaci o pokutě od ČOI

Přehled čerpacích stanic s cenou, otevírací dobou, adresou a informaci o pokutě od ČOI

S Pumpdroidem také nenatankujete u benzínky „s nechvalnou pověstí.“ U těch, které od České obchodní inspekce dostaly pokutu, je tato skutečnost uvedena na výrazném červeném podkladu, včetně výše pokuty, měsíce a roku, kdy byla udělena.

Po tapnutí na zvolenou stanici se zobrazí plovoucí menu, nabízející úpravu ceny (pokud zjistíte, že ta deklarovaná programem již neplatí), zobrazení podrobnějších informací (tudy se také dostanete k mapě), přidání do oblíbených (ty jsou pak zobrazovány v sekci Oblíbené) a patrně nejužitečnější funkce: dovedení na místo s pomocí Navigace Google.

Pokud zjistíte, že se na benzínce změnila cena, můžete ji aktualizovat

Pokud zjistíte, že se na benzínce změnila cena, můžete ji aktualizovat

Potřebujete-li najít oblíbenou nebo nejlevnější benzínku nikoli v nejbližším okolí, ale například poblíž cíle své cesty, pak je tu sekce Výběr okolí, kde v mapě dlouhým tapnutím vyberete lokalitu, kolem níž budou vyhledávány čerpací stanice. Škoda jen, že v databázi jsou aktuálně pouze české čerpací stanice. Zejména v zahraničí by se přehled o cenách velmi hodil.

Nespornou výhodou je také fakt, že autor živě komunikuje s uživateli (viz diskuze na AndroidFóru) a zapracovává jejich připomínky a požadavky. V budoucích verzích se tak například objeví možnost nahlášení neexistující stanice, přidání chybějící pumpy, přidání/odebrání nabízeného typu paliva.

Aplikace je nesporně velmi užitečná, dobře provedená a uživatelsky přívětivá. Společně s navigací a informacemi o aktuální dopravě se tak stává dalším neocenitelným pomocníkem všech motoristů. Sympatický je také fakt, že je nabízena zcela zdarma (nicméně pokud byste chtěli autorům poděkovat nějakou tou drobnou odměnou, je tu možnost…).

Viz též oficiální stránky projektu.

hi 124 15
Pumpdroid
Urbandroid – Team
Verze 20111005 (5. 10. 2011)
Velikost 739 kB
1.5+

AKLQ24MbA0L5AAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)