Jak na ROOT Nexusu 5 – podrobný návod

nexus5root_ico

Pátý telefon z řady Google Nexus nabízí vyváženou kombinaci vyladěného systému a silného hardware, nicméně pokročilí uživatelé patrně budou chtít o něco více. K úplnému ovládnutí křemíkového miláčka – například k provedení kompletní zálohy systému a dat – jsou nezbytností oprávnění roota. V dnešním návodu si ukážeme, jak provést root Nexusu 5 poměrně jednoduchou cestou.

ROOT: Nexus 5 - podrobný návod ROOT: Nexus 5 – podrobný návod

Důležitá upozornění

Než se pustíte do čtení návodu a rootování, doporučujeme věnovat pozornost následujícím bodům!

 • Postup je otestován pouze na Nexusu 5 s Androidem 4.4 KitKat, sestavení KRT16M (informaci o sestavení najdete v Nastavení – Info o telefonu). Na jiných variantách nemusí postup fungovat, případně může vyvolat problémy.
 • Uvedený postup platí výhradně pro Nexus 5. V žádném případě ho neaplikujte na jiném typu zařízení!
 • Před instalací se ujistěte, že v počítači máte nainstalované správné USB ovladače pro telefony Nexus (odkaz na ně najdete níže).
 • Musíme vás také upozornit, že výrobce, prodejce nebo operátor může rootnutí považovat za důvod k neuznání záruky.
 • Jestliže v průběhu rootování dojde k chybě, může se stát, že zařízení nebude schopné startu. Patříte-li k méně pokročilým uživatelům, patrně budete muset telefon odnést do servisu.
 • Důrazně upozorňujeme, že pokud nemáte odemknutý bootloader (poznáte podle ikony odemknutého zámku na první obrazovce při startu systému) dojde ke kompletnímu smazání aplikací, dat i nastavení – návratu telefonu do továrního nastavení. S touto variantou je vhodné počítat i v případě, že bootloader odemknutý máte – doporučujeme zálohovat všechna data v telefonu! Zálohujte videa a obrázky, případně i kontakty, zprávy, záložky, …. Zálohu nenechávejte v telefonu!

  Odemknutý bootloader poznáte podle ikony odemknutého zámku na první obrazovce při startu systému Odemknutý bootloader poznáte podle ikony odemknutého zámku na první obrazovce při startu systému

 • Pro jistotu je vhodné na počítači dočasně vypnout všechny antivirové aplikace, aby žádný program nezasahoval do procesu rootnutí.
 • Zapněte na telefonu ladění USB (viz postup níže v bodech 2 a 3).
 • Telefon by měl mít také dostatečně nabitou baterii (alespoň na 80 %). Pokud by se telefon vypnul během rootnutí, nemuselo by to dopadnout dobře.
 • Než se pustíte do rootování, nejprve si pečlivě celý následující návod pročtěte. Nevynechejte žádné kroky! Pokud se dostanete do problémů, zkuste požádat o další pomoc v komentářích.
 • Berte na vědomí, že celou operaci provádíte na vlastní zodpovědnost a s vědomím rizika, že může dojít k znefunkčnění telefonu. Metody a postupy popisované zde jsou považovány za riskantní a neneseme zodpovědnost v případě, pokud se něco pokazí.
 • Aktualizací systému (pozor, nikoli aktualizací programů) s největší pravděpodobností o práva roota přijdete.

Jak rootnout Nexus 5 s Androidem 4.4

  1. Nainstalujte USB ovladače pro Nexus 5, abyste mohli přenášet soubory mezi telefonem a počítačem. Ovladače najdete na stránce Google USB Driver webu Android Developers. Stažený 8,3 MB velký soubor rozbalte, poté klepněte pravým tlačítkem myši na soubor android_winusb.inf a z kontextové nabídky zvolte Nainstalovat. Jednodušší možností je stáhnout tento instalační balíček.

   Přes kontextovou nabídku pod pravým tlačítkem myši nainstalujte ovladač Přes kontextovou nabídku pod pravým tlačítkem myši nainstalujte ovladač

  2. Povolte v telefonu režim ladění. Tuto volbu najdete v systémovém nastavení v nabídce Pro vývojáře, kde aktivujete zatržítko Ladění USB.

   V nastavení jděte do sekce Pro vývojáře V nastavení jděte do sekce Pro vývojáře

   Aktivujte zatržítko Ladění USB Aktivujte zatržítko Ladění USB

  3. Pokud nabídku Pro vývojáře v nastavení nemáte, musíte si ji zapnout tak, že v sekci Info o telefonu pětkrát za sebou klepnete na položku Číslo sestavení.

   V nastavení jděte do sekce Info o telefonu V nastavení jděte do sekce Info o telefonu

   Pětkrát klepněte na položku Číslo sestavení Pětkrát klepněte na položku Číslo sestavení

   A jste vývojářem (jak málo stačí, že? :) ) A jste vývojářem (jak málo stačí, že? :) )

  4. Zkontrolujte, zda je baterie telefonu nabita alespoň na 80 % indikované kapacity.
  5. Stáhněte si aplikaci CF-Auto-Root pro Nexus 5 (velikost je 9,4 MB).
  6. Rozbalte obsah staženého souboru CF-Auto-Root-hammerhead-hammerhead-nexus5.zip do nějaké složky.

   Obsah souboru rozbalený do složky Obsah souboru rozbalený do složky

  7. Vypněte telefon.
  8. Zapněte telefon současným stiskem a držením všech hardwarových tlačítek (tj. pro snížení hlasitosti, zvýšení hlasitosti a zapnutí). Telefon nastartuje ve speciálním režimu, kdy na obrazovce bude zobrazen ležící otevřený robot. Pokud na displeji svítí text Start, nacházíte se v režimu Fastboot, což je to, co potřebujete. Postup můžete vidět na následujícím videu, kde je sice Galaxy Nexus, nicméně postup i výsledek jsou stejné.http://www.youtube.com/watch?v=eE7vPTYfUtE
  9. Připojte telefon k počítači a počkejte na proběhnutí a dokončení instalace ovladačů.
  10. Přejděte v Průzkumníkovi do složky, kam jste rozbalili soubor CF-Auto-Root-hammerhead-hammerhead-nexus5.zip.
  11. Spusťte soubor root-windows.bat.

   Spusťte soubor root-windows.bat Spusťte soubor root-windows.bat

  12. Zobrazí se upozornění, že byste měli zkontrolovat, zda se telefon nachází v režimu Fastboot. Je-li tomu tak, pokračujte stiskem libovolné klávesy.

   Pokračujte stiskem libovolné klávesy Pokračujte stiskem libovolné klávesy

  13. Pokud nemá telefon odemknutý bootloader, ukáže se na obrazovce telefonu dotaz, zda si přejete odemknout bootloader. Odpovězte stiskem Yes (posouvat v nabídce se můžete tlačítky pro nastavení hlasitosti, potvrdíte stiskem tlačítka pro zapnutí telefonu). Pro jistotu ještě jednou zdůrazňujeme, že odemknutím bootloaderu dojde ke kompletnímu smazání aplikací, dat i nastavení – návratu telefonu do továrního nastavení.

   Dotaz na odemknutí bootloaderu - odpovězte Yes Dotaz na odemknutí bootloaderu – odpovězte Yes

  14. Telefon se vrátí na předchozí obrazovku (s ležícím robotem), zcela dole byste měli vidět červenou položku LOCK STATE – unlocked.

  15. Poté proběhne zbytek procesu, na displeji telefonu se na chvilku objeví červené logo Androidu.

  16. Nakonec bude telefon automaticky restartován. V případě, že byl odemykán bootloader, proběhne kompletní vymazání, respektive obnovení továrního nastavení. Po krátkém čekání budete tedy muset projít úvodním nastavením telefonu.

   Obnovení továrního nastavení Obnovení továrního nastavení

  17. V seznamu aplikací byste nyní měli najít aplikaci SuperSU, sloužící k povolení/zakázání práv roota pro jednotlivé aplikace.

   V seznamu aplikací byste nyní měli najít aplikaci SuperSU V seznamu aplikací byste nyní měli najít aplikaci SuperSU

  Celý výše uvedený postup můžete vidět na následujícím videu, kde je prováděn na počítači s Linuxem.

  How to Root and Unlock the Nexus 5

  How to Root and Unlock the Nexus 5

  Jak se přesvědčit, že rootnutí proběhlo úspěšně?

  Odpověď na otázku z podnadpisu je velice prostá – stačí si nainstalovat aplikaci Root Checker.

  Root Checker
  Root Checker

  Když ji spustíte a odsouhlasíte licenční ujednání, stačí stisknout tlačítko Verify Root Access. Po krátké chvilce se objeví dialog SuperSU, ve kterém povolíte práva roota klepnutím na Povolit.

  Pokud vše proběhlo správně, měla by se zobrazit zelená hláška Congratulations! This device has root access.

  Pak už zbývá jen využít právě získaná práva instalací těch nejlepších aplikací, které vyžadují rootnutý telefon – na SvětAndroida jsme si jich představili už několik desítek v rámci seriálu Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony. Dalším logickým krokem by pak byla instalace recovery, kterou jsme si probrali ve článku Jak nainstalovat recovery na rootnutý telefon?

  Zdroj: LaptopMag.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)