Menu

Jak dostat do Google Maps 7.0 offline mapy? Poradíme vám! (návod)

maps2-e1373460296135

Vydání nové aktualizace pro Google Maps jsme vám již přiblížili, ale bohužel nic není bezchybné. Nejen, že z programu zmizela služba Latitude, ale někteří uživatelé si již všimli, že absenci hlásí i ukládání map pro offline použití. Jak je totiž dobře známo, mapy od Googlu pracují pouze v online režimu a pokud vám na záda funí operátor s tristně malým datovým balíčkem, pak si asi občas rozmyslíte, zda v mapách něco vyhledávat. O zahraničním používání nemluvě. V předchozích verzích existovala krásně zpracovaná funkce, pomocí které bylo možno uložit mapové podklady určité oblasti do telefonu a nebylo třeba je dokolečka stahovat.

maps_ico

Jak v otevřené zprávě informoval komunitní manažer pro Google Maps, tato funkcionalita není v nejnovějším updatu verze 7 běžně dostupná. Proč říkáme “běžně”? Ona tam totiž je, jenže dobře schovaná. Z jakého důvodu se Google uchýlil k tomuto tahu? Těžko říct. Podstatná je následující informace: pokud chcete uložit zobrazenou oblast mapy do offline paměti, pak stačí, když do hledacího rámečku napíšete (nebo díky hlasovému ovládání vyslovíte) heslo “OK Maps”. Vyhledávací okénko se následně změní a upozorní vás na to, že se mapy ukládají do vyrovnávací paměti. Jakmile dosáhnou hodnoty sta procent, jsou plně připraveny k používání i bez datového připojení.

Ve "starých" mapách patřila funkce "Zpřístupnit offline" mezi oblíbené

Ve “starých” mapách patřila funkce “Zpřístupnit offline” mezi oblíbené

Jedná se o dost krkolomný způsob, jak tuto akci provést, ale můžeme být rádi, že ji lze využít aspoň takto. Není totiž snadné odhadnout, jak se budou offline mapy ukládat v následujících aktualizacích – zda Google službu opět vrátí v plné síle nebo ji naopak zařízne stejně jako čím dál tím větší počet dalších služeb (Google Reader, Latitude,…). Možná se tedy bude hodit na závěr jedna rada: pokud si nepotrpíte na aktuálnost aplikací, raději zůstaňte u starší verze.

Vyberte oblast, kterou chcete zpřístupnit a napište do hledání "OK Maps".

Vyberte oblast, kterou chcete zpřístupnit pro offline používání a napište do hledání “OK Maps”.

 

Komentáře

robert+

robert+

10.7.2013 16:55

ok maps, ok glasses, nejaka nova moda ovladani..

MarekPospisil

10.7.2013 17:07

super, funguje:)

Pipa

10.7.2013 20:42

Spíš poraďte jak dostat zpátky předchozí verzi. Nehodil by někdo odkaz na apk?

martin

martin

10.7.2013 20:55

koukni na mobilism.org ,ale pro vyhledávání musíš být registrován, je tam ale VŠE!

pekro

10.7.2013 23:58

Starou verzi dáš jednoduše. Prostě jen odinstaluj v nastavení tu novou 7.0. Pak se ti vrátí ta puvodni jako pri koupi zarizeni. Na google play si následně stáhni aktuální oficiální upgrade.

Blaze

Blaze

11.7.2013 9:48

Jde to i jinak.
1. Klikněte na vyhledávání.
2. Nic tam nepište
3. Sjeďte úplně dolů a klikněte na [Make this map area available offline]

Roman

Roman

11.7.2013 13:37

pekro:
A co když mu (nebo někomu jinému, kdo chce taky zpátky starou) GP pro něj nabízí už 7-čku?
Pak to tak jednoduché nebude, že?

THeBaNDiT

THeBaNDiT

14.7.2013 17:42

asi spravili nejake zmeny, pretoze na mojej SGS4 vyvolam lavym tlacidlom ponuku, a mam tam “spristupnit offline” (ak dobre pamatam) a potom normalne odzoomujem na oblast, ktoru chcem ulozit, potvrdim, a uz sa mi stahuje mapa do mobilu…

THeBaNDiT

THeBaNDiT

14.7.2013 18:24

ospravedlnujem sa za dezinformaciu v predoslom prispevku, cerstvo som si kupil SGS4, aktualizoval som Google Maps a zil som, ze mam uz tuto najnovsiu verziu… omyl, mam 6.14.4 a tam to teda ide, ospravedlnujem sa za zmatky… :)

Pavel

Pavel

15.7.2013 13:46

Jde o pohodlněji. Stačí tuknout na vyhledávací řádek, zobrazí se pod řádkem na text historie a vyhledávání, sjet dolu a tam je možnost: “Li tuto oblast k dispozici offline”

P1azer

P1azer

18.7.2013 14:06

Když dám v nové verzi (7.0.2) vyhledat cíl, tak mi pak mapy nabídnou jen popis trasy bez možnosti navigování. Tak jsem smazal data a když jsem dal nějaké vzdálenější město, tak mi to v rohu dole nabídlo tlačítko pro navigování, ale když jsem dal adresu ve městě, kde se nachazím, tak zase jen popis trasy bez nějaké možnosti navigace do cílového bodu.
Udělal jsem tedy downgrade (ze zálohy) a dokud nebude v mapách přehledná funkce pro navigaci, tak nemám důvod aktualizovat.

Florenc

Florenc

31.7.2013 20:43

Neví někdo, jak si v nových mapách (ať už webových či mobilních) zobrazit uložené body svých vlastních map? Zobrazují se pouze ty s hvězdičkou. Když někam jedu neustále otvírám starou webovou verzi a ohvězdičkovávám uložená místa a pak to zase ruším

Alex

Alex

6.9.2013 11:30

A jak se na ty uložené mapy dostanu? Nikde mi jejich seznam nenabízí.
Díky! Ax

josef

josef

25.9.2013 17:38

Když odinstaluji aktualizace návratem do továrního nastavení mapy off line fungují tak 2 hod a pak se automaticky nainstaluje verze 7. Jak zabránit automatické aktualizaci? Dík za zprávu.
Josef

Jirka

Jirka

4.10.2013 12:49

Mam jeden, mozna pro nekoho lamersky, dotaz ohledne pouzivani offline map. Diky operatorovi mam samozrejme znacne orezany FUP a tak jsem si cast potahal jako offline. A protoze pri ceste do prace casto vyuzivam aktualni dopravni situaci, tak mam samozrejme zapnuty data.
Dokazi si gMapy sahnout do techto off map i pri normalnim datovem provozu, nebo je vyuzivaji jen pri offline modu (kdy ale nebezi ta aktualni doprava)? A pokud ano, tak dokaze si gMapy spojit jednotlive casti CR, ktera jde stahnout jen po urcitych maximalne velkych oblastech? Dekuji

RSS (komentáře k článku)