Jak často používáte videohovory? (Víkendová hlasovačka a diskuze)
- Články
- Karel Kilián
- 9.12.2022
- 13
Videohovory přes sítě mobilních operátorů byly jedním z hlavních „taháků“ třetí generace mobilních telekomunikačních technologií (3G), které započaly svou éru v devadesátých letech minulého století. Od té doby se vývoj posunul a dnes nabízí možnost volat s obrazem drtivá většina komunikačních aplikací. V dnešní Víkendové hlasovačce a diskuzi se budeme ptát, jak často používáte videohovory.
Obsah článku
Okénko do historie
Historie videohovorů či videotelefonie je poměrně dlouhá. Již po roce 1870 vznikaly v Evropě i ve Spojených státech první teoretické koncepty, jak takovou službu realizovat. Jedním ze základních kamenů jednoduché analogové komunikace byl uzavřený televizní okruh, sestávající ze dvou přístrojů, komunikujících buď přes koaxiální kabel, nebo rádiové vlny. Budování takového telekomunikačního probíhalo mezi lety 1936 a 1940 v německém Berlíně.
Jedním z prvních praktických nasazení bezdrátové komunikace hlasem i obrazem byly v šedesátých letech minulého století první kosmické lety s posádkou. Při nich použila NASA dvě radiofrekvenční (UHF nebo VHF) video linky, jednu v každém směru.
V průběhu osmdesátých a devadesátých let 20. století se objevily první veřejnosti dostupné videokonferenční systémy. Technologie byla v té době nová a poměrně drahá, takže si je prakticky mohly dovolit využívat pouze velké firmy a movití zákazníci. K technologiím, založeným na standardech, které budou dostupné pro kohokoliv za rozumnou cenu, však už nezbývala dlouhá cesta.
Videohovory dnes
V současnosti podporují videohovory prakticky všechny významné komunikační aplikace a služby, včetně těch, jež se původně zaměřovaly na textovou či hlasovou komunikaci. Paralelně s tím vzniklo i několik programů, specializujících se primárně na videohovory – namátkou můžeme jmenovat například Google Duo.
How to Use Google Duo
Českého uživatele v tomto směru nejvíce svazují omezení maximálního objemu přenesených dat (FUP) a často i nedostatečná infrastruktura mobilních operátorů. Videohovory jsou datově náročnější než text nebo zvuk, takže potřebují odpovídající rychlost a stabilitu internetového připojení.
V případě připojení přes Wi-Fi může být komunikace hlasem a obrazem podstatně dostupnější. Protože má své výhody, začala se poměrně dobře prosazovat. Díky tomu, že se obě strany nejen slyší, ale i vidí, mohou například sledovat mimiku a řeč těla. Tímto způsobem lze například na kameru prezentovat věci, jejichž popis hlasem nebo textem by trval výrazně delší dobu. Videohovory a videokonference jsou dnes jedním ze základních pilířů stále populárnější „práce na dálku“.
Jak často používáte videohovory?
V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se tedy ptáme: jak často používáte videohovory? Za videohovor přitom považujte jakoukoli komunikaci, jejíž součástí je i přenos obrazu mezi oběma stranami (včetně videokonferencí).
[gravityform id=“243″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se pak můžete rozepsat o tom, jakou platformu pro videohovory používáte. Budete také rádi, když se podělíte o své zkušenosti a napíšete, v čem spatřujete největší výhody tohoto způsobu komunikace.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli jste někdy rozbili svůj telefon, případně jak. Během pěti dnů se zapojilo 120 respondentů a nutno říci, že výsledky byly poměrně vyrovnané.
43 % hlasujících svůj telefon nikdy nerozbilo, což je méně než polovina. Proti nim stojí 37 % respondentů, kteří mobil nějakým způsobem poškodili pádem z výšky a dalších 7 %, jejichž telefon utrpěl při kontaktu s kapalinou. Dalších 12 % pak svůj mobilní telefon rozbilo nějakým jiným způsobem.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (13)
Přidat komentář