TOPlist

Zapomeňte na eSIM. Už se rýsuje budoucnost s vylepšenou iSIM

iSIM Qualcomm Vodafone prototyp

„Plastové SIM karty už nejsou potřeba, protože máme řešení, které umožní digitální profil účastníka mobilní sítě nahrát rovnou do systému.“ Takovými slovy doprovázeli před několika lety operátoři a výrobci mobilních zařízení příchod technologie eSIM. Tato stále častěji využívaná technologická novinka je opravdu velmi přínosná a mimo jiné umožňuje například používat samostatně v síti i chytré hodinky. Ačkoli se může na první pohled zdát, že na tomto řešení už není co vylepšovat, opak je pravdou. A důkazem je nově zdokonalovaný a pomalu zaváděný standard iSIM.

Pokud se právě ptáte, co se dá na digitálním otisku SIM karty vylepšovat, tak je to paradoxně jeho umístění. Největší rozdíl mezi eSIM a iSIM je ten, že modernější řešení umožňuje virtuální SIM kartu uložit rovnou do hlavního čipsetu společně s CPU, GPU či modemem, zatímco to starší vyžaduje samostatný čip. Mezi výhody pak patří nejen logická úspora místa, ale i zvýšení celkového výkonu a v neposlední řadě také možnost vložení informací ze SIM do zařízení, která doposud nemohla využívat eSIM. Ze strany operátorů (a tedy i jejich zákazníků) přitom bude správa profilu totožná.

iSIM prototyp Qualcomm Vodafone Thales schéma parametry Samsung Galaxy Z Flip3

Hlavní výhody a také první prototyp (technologie samotná není úplně nová) představily před pár dny společnosti Qualcomm, Vodafone a Thales. Jejich společným dílem je v tuto chvíli upravený Samsung Galaxy Z Flip3, v němž je iSIM zmíněného operátora součástí nové varianty čipsetu Snapdragon 888 5G. Komunikaci mezi prvky a sítí zajišťuje operační systém od třetí jmenované firmy. Standard iSIM (u GSMA evidován jako ieUICC) je v plánu používat nejen v mobilech či tabletech, ale třeba i v přenosných počítačích, VR headsetech nebo IoT prvcích. Integrace do samotných čipsetů zkrátka otevírá nové možnosti.

Jak jste na tom nyní s používáním SIM a eSIM?

Zdroj: Qualcomm

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)