Menu

IntelliJ IDEA. Profesionální prostředí IDE pro Javu

Komerční článek

Společnost JetBrains je uznávaný tvůrce inteligentních prostředí IDE a nástrojů pro zvýšení produktivity vývojářů. Od svého založení na začátku roku 2000 vytvořila společnost JetBrains mnoho oceňovaných produktů, mezi něž patří ReSharper, nezbytné produktivní rozšíření pro Microsoft Visual Studio; TeamCity, řešení distribuované trvalé integrace; YouTrack, neskutečně rychlý vyhledávač problémů a systém správy projektů i mnohá další. V roce 2012 obdržela firma JetBrains cenu JAX Innovation Award pro nejinovátorštější společnost podpory vývoje v jazyce Java, konkrétně za svůj hlavní produkt IntelliJ IDEA, jenž je mnohými považován za nejinteligentnější prostředí IDE pro Javu.

Od publikování slavného článku Martina Fowlera z roku 2001, Crossing Refactoring’s Rubicon (Překročení Rubikonu refaktorizace), který chválil IntelliJ IDEA za zavedení první refaktorizace v Javě, se toto IDE stalo jedním z nejoblíbenějších prostředí vývoje pro profesionály práce a Javou. Dnes je IntelliJ IDEA prostředím IDE jazyka Java s nejrychleji rostoucím mindshare (sdílení nápadů) a poskytuje nejúplnější podporu uživatelů zabývajících se vývojem pro podniky, web i mobilní platformy.

logo_intellij_idea

Klíčovým principem každého prvku IntelliJ IDEA je jasné zaměření na produktivitu vývojáře. Jak jeho tvůrci říkají: „Pokud nějaký prvek nezvyšuje produktivitu vývojáře Javy, tak do produktu nepatří.“ Pozornost věnovaná nejmenším detailům je to, co činí prostředí IntelliJ IDEA speciálním. Toto IDE opravdu rozumí vašemu kódu a pomáhá vám chytrými a vhodnými návrhy v každém kontextu: okamžité a inteligentní dokončování kódu, průběžná analýza kódu při zápisu, snadná navigace v projektu a spolehlivé refaktorizační nástroje.

IntelliJ IDEA je jediným prostředím IDE Javy, které nabízí komplexní sadu nástrojů pro nejdůležitější moderní technologie hned po instalaci, bez potíží s doplňky. Podpora podnikových technologií zahrnuje Java EE, Spring, GWT, Struts, Play, Grails, Google App Engine a jiné, stejně jako integraci s většinou aplikačních serverů.

splash13-1

Po shromáždění značného množství nápadů za uplynulý rok došlo nedávno k aktualizaci IntelliJ IDEA na verzi 13. Ta nabízí podporu Java EE 7, lepší podporu Spring, nové nástroje pro vývoj na platformě Android, přepracovanou integraci Gradle a mnohé další.

Protože se jedná o úspěšný komerční produkt, má IntelliJ IDEA vlastní zdarma nabízenou open­source verzi pro Javu, Groovy, Scala a vývoj pro Android. Verzi IntelliJ IDEA Community Edition si lze bezplatně stáhnout a je otevřená úpravám ze strany členů komunity pod licencí Apache 2.0.

logo_jetbrains

Jedním z nejdůležitějších oznámení pro vývojáře pro platformu Android za poslední rok je předvedení nástroje Android Studio společnosti Google, který je novým vývojovým prostředím pro systém Android. Je vytvořen ve spolupráci s JetBrains z IntelliJ IDEA Community Edition, aby zajišťoval lepší možnosti vývoje pro vývojáře na platformě Android.

Verze IntelliJ IDEA Ultimate i IntelliJ IDEA Community Edition vycházejí z platformy IntelliJ. Od svého uvedení v roce 2009 se IntelliJ Platform stala nejlepší platformou pro další vývojáře prostředí IDE a jiných vývojářských nástrojů, protože ihned nabízí nejvíce možností. Řada dalších IDE JetBrains, např. PhpStorm, PyCharm, RubyMine, AppCode a WebStorm, také využívá platformu IntelliJ.

Zajímáte se o vývojářskou činnost? Přijďte za námi na Android RoadShow 2014 tuto sobotu 21. 6. od 9:00 v Konferenčním Centru U Hájků. Společnost JetBrains je partnerem akce.

ARS logo

registraceHome

Komerční článek

 

Komentáře

Mach4

Petr MišákAdministrátor 24

16.6.2014 22:29

Já tomu sice rozumím jak koza petrželi :), ale náš programátor říkával, že by se dnes už bez tohoto nástroje neobešel.
Využíváte ho někdo, nebo jste o tom alespoň uvažoval?

Jenda

Jenda

16.6.2014 22:55

skočil jsem do Javy a začal jsem s Eclipse, pak s NetBeans a po půl roce jsem zkusil IntelliJ a už jsem u něj zůstal. je to jeden z nejpromakanějších programů. radost s nim pracovat a to jsem ozkoušel hodně grafického a programatorského software.

DiGi

DiGi

16.6.2014 23:02

Android Studio (http://developer.android.com/sdk/installing/studio.html) je na IntelliJ myslím postavený….

Tomáš Božek

Tomáš Božek

16.6.2014 23:09

Prošel jsem si od NetBeans přes Eclipse až konečně k Intellij IDEA a nakonec k Android Studiu. A poslední dva zmiňované považuji za nejlepší nástroje vůbec pro práci s Javou a Androidem. Nechápu proč jsme Intellij IDEA nepoužívali už na vysoké…

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

16.6.2014 23:17

Toto je mimo můj level :) Nicméně dle reakcí bych řekl, že je to účelný nástroj.

Tomáš Božek:
Víte, jak to bývá na školách? Skripta se nemění třeba i pár let a doba letí tak rychle dopředu, že nakonec nejlepší školou je praxe :)

Leech

Leech

16.6.2014 23:37

Honza Dvořák – Přesně, jak jste napsal, já se na střední učil Assembler pro 8051. Letos sem maturoval .. Při nástupu slibovali tři jazyky, čtrvtý dobrovolně, vyklubalo se z toho assembler, Pascal, prapůvodní základy v C a dobrovolně dvě, tři hodiny do měsíce v C#

Slanecek

slanecek 0

17.6.2014 4:05

Používám Android Studio a je to míle před Eclipse.

Eliska

Eliska

17.6.2014 10:32

Používám Android Studio a na javu právě IntelliJ IDEA Community Edition. Taky sem s Androidem začínala v Eclipse, ale to byla tragédie, věčně se sekal a 3 ze 4 pokusů o vytvoření nové třídy skončilo zabitím a znovu spuštěním Eclipse.

Jan33

Jan33

17.6.2014 11:00

Zjevně špatně nastavené Eliško. Pro je bylo období prace s Ideou krátké a vyčerpávající. Eclipse je pro mě jedinou volbou a Idea mi už nesmí přes práh. Nevyhovují mi její zkratky, organizace Workspace ani integrace (nebo spíš neintegrace) s JVM.

Eliska

Eliska

17.6.2014 11:19

to Jan33: nechovalo se to takhle jenom mě, přítel s tím měl taky problém. A to sem Eclipse měla na Windowsech a přítel na Linuxu. Prostě Eclipse při vytváření třídy přestal odpovídat.

Jenda (jiný)

Jenda (jiný)

17.6.2014 23:01

Mám obdobnou zkušenost jako řada ostatních. Eclipse, na chvíli Netbeans, Intellij IDEA a už jsem u ní zůstal. Snažil jsem se používat i Android Studio, ale to je přece jenom stále betaverze, a jelikož jedna verze mi funguje a druhá ne, i Android stále dělám v IDEA. Suma sumárum, můžu jen doporučit…

Mach4

Petr MišákAdministrátor 24

18.6.2014 7:50

Slyšel jsem, že na tento softík budete moct na Android RoadShow vyhrát i licence :). Takže pokud máte zájem, stačí se registrovat http://www.androidroadshow.cz/?r=8462

ferda

ferda

18.6.2014 19:29

No, co se vyjádření k IDE týče, tak opravdu patří mezi špičku ve své třídě. Ale někdy se těžko prosazuje do firem, kde se léta vyvíjí na určité platformě.
Nyní k roadshow.. jak tak čtu co všechno bude například v Praze, tak vážně zvažuju, jestli návštěva té Ostravské mi něco přinesla nebo ne. Vlastně už ani nevím co tam bylo..

Milas

Milas

19.6.2014 12:12

Hm… začal jsem před třemi roky s Eclipse, přešel jsem na novější verzi (Indigo) a zatím pokud jsem měl problém, tak byl mezi stolem a židlí. Jako každej, všemu rozumím a nemusím nic číst. No a pak to tak dopadne!

RSS (komentáře k článku)