7 základních tipů pro používání aplikace Instagram. Znáte je všechny?

instagram tipy a triky

Sociální sítě jsou jedním z největších trendů jednadvacátého století. Mezi dlouhodobě nejpoužívanější pak bezpochyby patří Instagram, specializující se na sdílení fotek a videí. Podívejte se na naše tipy a triky, které vám mohou používání aplikace Instagram usnadnit.

Instagram
Instagram

Instagram a tipy pro nastavení účtu

Aplikace Instagram spatřila světlo světa v roce 2010. V roce 2012 ji odkoupila společnost Facebook a stala se tak součástí portfolia největší sociální sítě. Od té doby se obě platformy stále více prolínají a přejímají od sebe nejrůznější funkcionalitu.

#1 Instagram a nastavení statusu aktivity

Instagram podobně jako Messenger a další chatovací platformy v defaultu zobrazuje informace o tom, kdy byl uživatel naposledy dostupný. Pokud tento údaj z nějakého důvodu zobrazovat nechcete, tak jej můžete celkem snadno vypnout.

Stačí, když přejdete na svůj profil, zde otevřete hamburgerové menu v pravém horním rohu a následně nastavení. Zde potvrdíte volbu „Soukromí“ a potom „Stav aktivity“. Jen mějte na paměti, že ve chvíli, kdy svůj stav aktivity vypnete, tak tuto informaci neuvidíte ani u zbytku uživatelů.

#2 Vytvoření „Seznamu blízkých přátel“

Mezi nejužitečnější funkce Instagramu z hlediska soukromí bezpochyby patří vytvoření seznamu blízkých přátel (ku příkladu rodiny), se kterými můžete sdílet pouze vybrané příspěvky, které by neměly vidět cizí oči – respektive oči vašich dalších sledujících.

seznam blízkých přátel na instagramu

Do tohoto seznamu můžete zařadit libovolný počet uživatelů a následně jen na ně směrovat stories a další příspěvky. Seznam můžete vytvořit na svém profilu, po rozkliknutí hamburgerového menu pod položkou „Blízcí přátelé“.

Instagram a tipy pro přehlednější správu příspěvků

Mezi tipy pro používání sociální sítě Instagram by neměla chybět ani specifická nastavení, která umožňují různorodě upravovat feed příspěvků tak, abyste se vždy dostali pouze k těm příspěvkům, které vás skutečně zajímají. Příkladem zde může být ztišení stories (příběhů), kdy můžete zabránit jejich zobrazování od konkrétních uživatelů, aniž byste je přestali úplně sledovat – stačí, když chvíli podržíte prst na ikoně příběhu a následně kliknete na “Ztišit”.

#3 Upozornění na příspěvky od konkrétního uživatele

Podobně jako u blízkých přátel si můžete vytipovat také specifické profily, na něž vás aplikace Instagram sama upozorní ve chvíli, kdy přidají nějaký nový příspěvek. K tomuto účelu můžete využít ikonu tří teček, jež se zobrazuje ve feedu v pravém horním rohu příspěvku. Vyběhne na vás okno, kde jen kliknete na „Zapnout upozornění na příspěvky“. Stejným způsobem lze upozorňování též vypnout.

instagram upozornění

#4 Přehled olajkovaných příspěvků

Pokud patříte mezi aktivní uživatele Instagramu, tak se vám už pravděpodobně někdy stalo, že jste olajkovali nějaký příspěvek, který jste následně chtěli ukázat někomu jinému, ale už jste zapomněli, na jakém profilu se nacházel.

Instagram v tomto ohledu nabízí celkem snadnou pomoc, jelikož schraňuje databázi všech příspěvků, kterým jste někdy v minulosti srdíčko přidali. Přehled najdete v nastavení na svém profilu, pod položkou „Účet“. Zobrazí se po kliknutí na volbu „Příspěvky, které se vám líbí“.

#5 Instagram a zrušení označení na příspěvku

Označování na fotografiích publikovaných na internetu může být zdrojem nostalgických vzpomínek. V mnoha případech však rovněž původcem žárlivých scén a podobných problémů. Pokud se tak chcete nevhodného snímku zbavit, není nic jednoduššího, než se ze snímku odznačit, případně ho skrýt na svém profilu.

Tuto možnost najdete po zobrazení příspěvku, kde je nutné rozkliknout ikonu tří teček v pravém horním rohu. Zde se nachází položka „Označit možnosti“. Potom už si můžete vybrat, zda se chcete odznačit, aby vás nikdo nemohl dohledat či jen snímek skrýt, aby se nezobrazoval v sekci s označenými fotkami.

Stejně jako Facebook i Instagram nabízí i možnost ručního schvalování označení v příspěvcích, díky čemuž můžete výše nastíněné situaci předejít. V nastavení soukromí vyberte položku „Označení“, kde si vše můžete specifikovat dle vlastních preferencí.

#6 Mazání zpráv z Directu

Ve změti zpráv se člověk snadno ztratí a následně dostane do situace, kdy pošle zprávu příjemci, pro kterého nebyla určena. V tomto případě můžete využít možnost zprávu odstranit. Podržte chvíli prst na zprávě, kterou chcete smazat, vyskočí na vás okno se třemi možnostmi, zvolte první z nich „Zrušená zpráva“ a zpráva se smaže.

Nezbude po ní žádné upozornění, pokud si ji tedy příjemce hned nezobrazil, tak se o ní vůbec nemusí dozvědět. Mějte ale na paměti, že stále zůstává součástí databáze sociální sítě. V případě jakýchkoli problémů (nahlášení konverzace), například z důvodu šikany, se může opět zobrazit.

#7 Ukládání příspěvků

Během prohlížení instagramového feedu jste pravděpodobně již zaznamenali čtyři ikonky, které se nacházejí pod každou fotografií. První z nich je pro lajky, druhá pro komentáře a třetí umožňuje snímek sdílet do directu. Užitečná ovšem mnohdy může být i poslední ikona, znázorňující záložku. Obdobně jako v Chrome a dalších webových prohlížečích si totiž i zde můžete zajímavé snímky uložit na později.

Všechny je potom najdete hezky pohromadě v menu na svém profilu po kliknutí na položku „Uloženo“. Již při ukládání si současně můžete vytvářet složky a všechny fotky si tematicky seskupovat. To se může hodit například při shromažďování snímků z nějaké akce, kde fotili různí autoři, přičemž se již nemusíte prodírat stovkami screenshotů uložených v telefonu.

Instagram nabídne ještě řadu zajímavých funkcí a vychytávek, které mohou zpříjemnit či ozvláštnit jeho používání. Patří mezi ně též změna fontu, kterou můžete využít nejen v popisku na profilu, ale i při publikování fotek a videí.

Máte nějaké další tipy pro používání aplikace Instagram?

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)