TOPlist

Nenaleťte! Podvodníci zneužívají Identitu občana, chtějí vám ukrást bankovní údaje

identita obcana podvod
  • Podvodníci se snaží zneužít nepozornost některých uživatelů
  • Nyní se pokouší ukrást bankovní údaje s falešným Portálem Identity občana
  • Potenciálně je ohrožen každý, kdo vyhledává přes Google

V návaznosti na nově vzniklý trend se prakticky okamžitě vynoří neuvěřitelné množství podvodníků, snažících se jej zneužít. Nová kampaň teď cílí na uživatele, kteří se chtějí přihlásit do Portálu Identity občana, ale nejsou dostatečně obezřetní. Pokouší se z nich vylákat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví.

Phishingové útoky nejsou v on-line světě žádnou novinkou. Kyberzločinci se už několik mnoho let snaží nachytat nepozorné uživatele na podvodných stránkách, které se vydávají například za oblíbené on-line služby. Cílem je přimět návštěvníka zadat své přihlašovací údaje, a pakliže tak skutečně učiní, zmocní se jich podvodníci a získají tak potenciální přístup k účtu oběti v originální službě.

Teď si zločinci vyhlídli jako snadný cíl uživatele Identity občana, kteří se do příslušného Portálu snaží dostat z vyhledávače Google. Jakmile do něj totiž zadají „Identita občana“, prvními výsledky není oficiální web spravovaný Digitální a informační agenturou (DIA), nýbrž podvodné weby s téměř totožným vzhledem, jejichž provozovatel zaplatil Googlu za reklamu.

identita obcana podvod 2

Že něco není v pořádku, dojde bystrému uživateli prakticky hned. Všimne si totiž, že doména „oplasitaobcana.cz“ nebo „idobcana.cz“ je falešná, anebo si třeba všimne trapných jazykových nedostatků typu „aby jste“. Rovněž si také uvědomí, že se do internetového bankovnictví nepřihlašuje z odkazu „polamanitaobcana.com“.

Někomu, kdo je technicky méně zdatný, důvěřivý, anebo jen prostě a jednoduše zbrklý, však tyhle signály mohou uniknout. Všem čtenářům proto důrazně doporučujeme, aby byli v on-line prostoru maximálně obezřetní – i v něm totiž platí pravidlo „dvakrát měř, jednou řež“.

Digitální a informační agentura se k problematice již vyjádřila na sociální síti X, a to pod příspěvkem Petra Drozdíka. Dle ní podobné reklamy ve vyhledávači Google dlouho nevydrží a po nahlášení a následné manuální kontrole jsou odstraněny.

Narazili jste v poslední době na podobný podvod?

Zdroje: X, vlastní

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)