Jaký je ideální telefon podle redakce Světa Androida?
- Články
- Jirka Pernica
- 9.4.2015
- 64
Vybrat si v dnešní době chytrý telefon není zrovna jednoduchá záležitost. Díky otevřenosti operačního systému Android dnes existuje velká spousta zařízení s rozdílnou velikostí displeje, konstrukcí, fotoaparátem, výkonem, výdrží a mnoha dalšími parametry. Všem členům týmu Svět Androida jsme položili stejnou otázku – „Jak by podle vás měl vypadat ideální telefon?“. Pokud se zrovna chystáte kupovat telefon a dáte na názor týmu Světa Androida, možná vám následující odpovědi v rozhodování pomůžou. V odpovědích jsou rovněž zmíněny technologie budoucnosti, které by si redaktoři u svého ideálního telefonu představovali.
Abychom se v odpovědích vyznali, rozdělíme si je do několika kategorií. V každé z nich si pak vypíšeme shrnutí odpovědí k příslušné kategorii. Začneme displejem.
Displej
Ideální displej by měl podle redaktorů Světa Androida dosahovat uhlopříčky mezi 5 – 5,5″. Na tomto rozmezí se shodli všichni redaktoři, čímž dávají jasně najevo, že k uhlopříčce pod 5″ by se již nikdy nevraceli. Jejich vysněný telefon by měl rovněž disponovat kompaktními rozměry, aby se snadno vešel do kapsy a byl jednoduše ovladatelný. Co se týče použité technologie displeje, někteří redaktoři si potrpí na Super AMOLED displeje, na čemž se shodli Petr Mišák a Jan Dolejš, který také naznačil, že i IPS displeje mu nejsou vůbec cizí. Odpůrce Super AMOLED displejů je Karel Kilián, který tento typ displeje komentoval slovy: „Z Galaxy SII vím, jak vypadá vypálený SAMOLED, takže bych do této technologie znovu asi nešel“. Kolega Tomáš Očadlý pak technologii displeje nekonkretizoval, ale uvedl: „Hodila by se nějaká převratná technologie displeje, která by zobrazovala věrohodně barvy a byla by na světle čitelná jako e-ink“. Redaktoři nám v rámci kategorie Displej také odpovídali na jejich ideální rozlišení. Z dotazníků vzešlo, že většina redaktorů by si představovala Full HD jako standard. Karel Kilián na rozlišení příliš nelpí a komentoval jej takto: „Rozlišení nijak neřeším – samozřejmě nesmí být viditelně hrubé“.
Konstrukce a použité materiály
Na konstrukci telefonu a použité materiály „padaly“ opravdu pestré odpovědi. Tomáš Očadlý by si představoval rozkládací konstrukci, díky níž by šlo telefon rozložit na velikost tabletu. Petr Mišák by jednoduše ocenil, aby se telefon svojí velikostí snadno vešel do kapsy. Petr, který telefony ve své odpovědi rozdělil na zařízení dneška (současnosti) a zítřka (budoucnosti), se rovněž vyjádřil k použitým materiálům. Podle něj by měl být telefon budoucnosti tvořen nano povrchem odolným proti vodě a špíně. Tento povrch by měl umět měnit svoji barvu a strukturu. Karel Kilián se ke konstrukci telefonu vyjádřil následovně: „Snaha o ultra-tenké „žiletky“ mě spíše irituje, než fascinuje“, a to v souvislosti s nepříliš dlouhou výdrží dnešních chytrých telefonů. Redaktor Vašek Švec u telefonů z hlediska konstrukce oceňuje především její pevné zpracování, a proto má rád telefony z kovu. Zároveň preferuje, když displej zařízení pokrývá co největší část plochy přední strany. Honzu Dolejše uchvátilo prohnuté zpracování telefonu, které jej zaujalo, když testoval telefon LG G Flex 2: „Naposled testovaný telefon LG G FLex 2 mě svým tvarem opravdu uchvátil, takže prohnutý tvar telefonu je za mne jasná volba“. Zpracování telefonu pak komentuje takto: „Zpracování bych ocenil podobné jako u Xiaomi Mi Note – sklo vpředu, vzadu a kovový rámeček“. Pro Tomáše Filipa je kovové zpracování sice hezké, ovšem nepraktické: „Co se týče použitých materiálů, kov je sice krásný, ale pokud je plast lehčí, nevidím důvodu zbytečně zvyšovat hmotnost, raději volím příjemný polykarbonát s lehce pogumovaným povrchem, aby neklouzal“.
Fotoaparát
Nedílnou součástí všech chytrých telefonů je integrovaný fotoaparát. Grafik Tomáš Očadlý, pro kterého je focení denním chlebem, by si v telefonech představoval větší foto snímače: „Moc bych uvítal, kdyby se do telefonu konečně dostaly větší foto snímače (alespoň 1 palec velký) a zároveň by se musel nějak vyřešit problém s velikostí optiky, aby telefon byl s tak velkým čipem stále kapesní“. Petrovi Mišákovi by postačoval fotoaparát s minimálně 15MPx rozlišením, optickou stabilizací a laserovým zaměřováním. Karlovi slouží fotoaparáty mobilních telefonů především pro momentky. S žádným mobilním snímačem ještě nebyl totiž 100% spokojený: „Fotoaparát v mobilu beru jen jako doplněk a na to moje občasné postnutí fotky na Facebook či Google+ mi stačí i průměr. Ocenil bych ale optickou stabilizaci“. Kolega Honza Dolejš je na tom, co se týče fotoaparátu, podobně jako Karel Kilián: „Kvalita fotoaparátu u vlajkových lodí je pro mne zatím dostatečná, na vážnější focení mám zrcadlovku a na momentky zatím telefon s kvalitnějším fotoaparátem postačí“. K fotoaparátu se vyjádřil i korektor Tomáš Filip, který také na fotoaparátu příliš nelpí, nicméně by ocenil alespoň 13MPx snímač s funkcí vysokosnímkového zachycení scény, převyšující 200 FPS při rozlišení 1080p.
Výkon a systém
U telefonů současnosti se nesmí zapomínat na výkon, který zajišťuje plynulost prostředí a svižný herní zážitek. Jaký mají na tuto problematiku názor naši redaktoři? Vašek Švec komentuje výkon takto: „V oblasti výkonu nemám zvláštní požadavky, tady mi bohatě stačí i starší chipsety a 2 GB RAM. Rozhodující je pro mě softwarová optimalizace systému“. Honza Dolejš také příliš nedbá na to, aby jeho zařízení mělo co největší výkon: „Procesor bych ocenil některý z méně výkonných, ale za to úsporných, protože v současné době hry nehraji, takže mi stačí hladký chod systému a velká výdrž“. Tomáš Filip by si představoval chipset, který by zvládl rozjet nejnáročnější hry současnosti, a to s procesorem s čtyřmi výkonnými a čtyřmi úspornými jádry.
Výdrž
Výdrž dnešních mobilních telefonů lze obecně označit jako nedostačující. Někteří výrobci se sice snaží do svých telefonů dávat baterii s tím dál větší kapacitou, nicméně stále ještě není dostupná žádná revoluční technologie, se kterou by baterie telefonů vydržely buď extrémně dlouho, nebo by je bylo možné nabít během velmi krátké doby. Jakou výdrž by si představovali naši redaktoři? Tomáš Očadlý problematiku výdrže komentoval následovně: „Ideální telefon by byl takový, který by se nemusel nabíjet, nebo by nabíjení trvalo 5 minut a vydržel by 2 týdny“. Karel Kilián by taktéž ocenil mnohem delší výdrž baterie: „Druhým faktorem, který souvisí s mým koníčkem, je výdrž na baterii, případně vyměnitelnost akumulátoru. Ani Xperia Z3, která je proslulá svou dlouhou dobou na jedno nabití, mi prostě nestačí na celodenní „keškování.“ A raději, než připojovat powerpack, vyměním baterku. Klidně bych obětoval i centimetr tloušťky navíc, kdyby mobil díky silnější baterii vydržel viditelně déle na jedno nabití“. I Vašek Švec by ocenil větší kapacitu baterie: „Rozhodujícím faktorem baterie je její kapacita, nikoli vyměnitelnost. V tomto případě by měla mít baterie alespoň 4000 mAh“. Stejnou kapacitu, jakou navrhl pro svůj ideální telefon Vašek Švec, by si přál i Honza Dolejš. Ideální kapacita baterie podle Tomáše Filipa by se měla pohybovat cca okolo 6Ah, díky čemuž se kvůli mnohem vyšší výdrži na jedno nabití citelně sníží počet cyklů nabíjení, a tak není zapotřebí telefon rozebírat.
GPS a konektivita
Jediný, pro koho dle odpovědí představuje GPS klíčový prvek telefonu, je Karel Kilián: „Pro mne je nejdůležitějším kritériem přesnost GPS. Používám mobil na geocaching, a tam je tento parametr klíčový. Málokde ji ale testují důkladně, přitom kolikrát je mobil dobrý na navigaci, ale při pěší chůzi v terénu „lítá jak pytlík po lese.“ Takže ideální telefon by měl mít dobrou GPSku“. V rámci konektivity se většina členů týmu Světa Androida shodla na tom, že telefonům nesmí chybět infraport, NFC, Bluetooth, Wi-Fi, podpora LTE (na všech českých frekvencích).
Úložiště
Jak velký prostor pro svá data by si členové týmu SA představovali? Petrovi Mišákovi by postačovalo 128GB interní úložiště. Vašek Švec je v tomto ohledu méně náročný, stačila by mu totiž pouze 64GB interní paměť, čímž by oželel slot pro paměťovou kartu. Honza Dolejš paměťové karty již delší dobu nevyužívá a vystačí si pouze s 32GB interní pamětí. Tomáš Filip si na paměťové karty také příliš nepotrpí: „Kvůli neschopnosti Androidu řádně pracovat s paměťovou kartou, ji raději zavrhuji, přičemž bych volil alespoň 64 GB úložného prostoru pro uživatele, aby nebylo zapotřebí SD karty“.
Další funkce, technologie a vlastnosti
Jaké další funkce, technologie a vlastnosti by členové SA u svého telefonu ocenili? Ideální telefon podle Tomáše Očadlého by měl být vodotěsný, a také disponovat technologií pro bezdrátové nabíjení, ovšem tak rychlé, jako je přenosová rychlost u klasického nabíjení prostřednictvím kabelu. Petr Mišák je v mnoha ohledech vcelku náročnější. Jeho vysněnému telefonu by neměl chybět nabíjecí konektor typu USB-C, bezdrátové, solární, kinetické nabíjení, HW čip na rozpoznání hlasu majitele, voděodolnost na úrovni nano povlaku součástek, nikoliv pouze gumičkového těsnění, kvalitní reproduktory, funkce pro probuzení displeje poklepáním, updgradovatelné části telefonu. Jeho telefon z budoucnosti by měl být vybaven umělou inteligencí a schopností se učit. Vašek Švec by u svého telefonu zase ocenil kvalitní audio procesor, patří totiž mezi náročné posluchače.
Komentáře (64)
Přidat komentář